Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Bogatstvo Titelskog brega spremno za posetioce

23.11.2021. 09:40 09:42
Piše:
Foto: Lesni odsek sa gnezdima ptica Foto: Ustanova za zaštitu prirode  “Titelski breg” 

TITEL: Ustanova za zaštitu prirode „Titelski breg“ se pored upravljanja prirodnim rezervatom bavi i poslovima opštinske turističke organizacije, te tako posetiocima titelske opštine nudi usluge savetovanja, edukacije i posećivanja istorijskih lokaliteta i prirodnih lepota ovog kraja.

U sklopu aktivnosti promovisanja rezervata i privlačenja turista, zaposleni u „Titelskom bregu“ su nedavno došli na ideju da označe geostaze na Titelskom bregu i štampaju brošure koje će privući turiste da samostalno obilaze breg.

Prema rečima direktora ustanove Zorana Pavlovića, pandemija je uticala na organizovane dolaske turista u Titel, te će brošure pomoći manjim grupama turista da sami organizuju svoje pešačenje i obilazak rezervata.

- Vikendom nas posećuju manje grupe turista, uglavnom porodice i to naročito kada je lepo vreme. Pošto to nisu veće grupe, od više desetina osoba koje bi mi mogli da sprovedemo kroz rezervat uz priču o svemu što ga čini, da im naplatimo ulaz i slično, odlučili smo da uradimo projekat geostaza i da posetioci mogu sami da krenu u obilazak na osnovu brošura koje sadrže mape tih staza, uputstva, stepen težine staze, vreme potrebno za obilazak i druge informacije. Brošure sadrže tačke, odnosno put kojim treba da se kreću i ideja je da ih posetioci preuzmu u ugostiteljskim objektima u Titelu ili u našoj ustanovi, tako da potpuno samostalno mogu da obiđu stazu koju izaberu – kaže Pavlović.


Priprema muzejske postavke

U saradnji sa Narodnom bibliotekom „Stojan Trumić“, Ustanova za zaštitu prirode počela je sa opremanjem prostorija namenjenih za muzejsku postavku. Namera je da se prikaže Titelski breg od praistorije do vremena Šajkaškog bataljona. Predstavnici UZP „Titelski breg“ kažu da su replike eksponata spremne i da je u toku priprema prostorija predviđenih za izložbu tih eksponata, a uz nastavak dobre saradnje sa pokrajinskim sekretarijatima i lokalnom samoupravom otvaranje postavke i prve posetioce očekuju na proleće.


Prateći brošure, turisti će stići do najzanačajnijih vidikovaca i   info-tabli da se informišu o značaju i specifičnostima tog lokaliteta. Kako kaže direktor „Titelskog brega“, posete turista i njihov obilazak rezrvata neće uznemiriti staništa zaštićenih vrsta.

- Zaštićene vrste će ostati izolovane, jer su njihova staništa u prvom režimu zaštite, pozicija im je teško pristupačna, tako da turisti neće moći da ih vide, a samim tim ni da ih ugroze, što je najvažnije. Za poseban krug turista, ornitologe, istraživače, naučnike, i ljubitelje ptica opremili smo jedan objekat za posmatranje na bregu, iz kog će moći da posmatraju, snimaju i fotografišu grabljivice koje se pojavljuju na našem hranilištu. Reč je o veoma dobro opremljenoj zemunici koja će posmatrače i ptice razdvajati specijalnim staklom, tako da ptice neće biti svesne prisustva posmatrača. Najbolje je da posmatrači u objekat ulaze rano ujutro, pre svitanja i da ga napuste uveče, kako bi što manje poremetili ptice – navodi direktor UZP „Titelski breg“.

Potrebno je da zainteresovani istraživači, fotografi i ornitolozi kontaktiraju rezervat putem mejla, telefona ili društvenih mreža, kako bi uz pratioca iz ustanove posetili ovaj objekat.

Hranilište na Titelskom bregu postoji od prošle godine i od tada ga posećuju mnoge ptice grabljivice, najveća poseta se očekuje u narednom periodu, ali će ona zavisiti od vremenskih uslova i temperature.

- Iako je hranilište počelo sa radom prošle godine, pticama treba neko vreme da se naviknu, pa smo u početku registrovali manji broj poseta, jer su tu bili radovi na pravljenju objekta za posmatranje, bilo je nekoliko mašina, a zima nije bila jaka, imale su hrane u izobilju, pa su mogle da se hrane samostalno. Primetili smo da je dolazilo dosta grabljivica, ali očekujemo da se ove godine pojavi i glavna zvezda, orao belorepan. Sve zavisi od vremenskih uslova, čim temperatura bude desetak dana u minusu, očekujemo i orla belorepana na hranilištu, a kada se navikne, dolaziće redovno – priča direktor Zoran Pavlović.

Tekst i foto: Srđan Knežević

Piše:
Pošaljite komentar