Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Biserka - nakit od majčinog mleka iz Subotice

28.08.2022. 12:10 12:12
Piše:
Izvor: Privatna arhiva

Mame dojenjem stvore posebnu vezu s bebom, pa prestankom dojenja većina ima osećaj da više nisu toliko bliske sa detetom, što za njih predstavlja veoma emotivan period, te najčešće tada dolaze na ideju da obeleže ovaj period svog života nakitom od majčinog mleka - kaže Žaklina Vigi Žoldoš iz Subotice, koja je prošle godine, u jeku pandemije, pokrenula ovaj neobičan biznis pod nazivom „Biserka”.

Međutim, ideja je nastala nešto ranije, tokom dojenja drugog deteta, s kojim je sve, za razliku od prvenca, prošlo besprekorno kada je reč o trudnoći, porođaju, dojenju.

- Čula sam o nakitu od majčinog mleka i želela sam da imam svoj primerak kako bih imala dokaz da sam izlečena od traume kroz koju sam prošla sa prvim detetom - priseća se Žaklina. - Budući da sam spoznala sa drugim detetom koja veza se stvara između majke i deteta kad je dojenje uspešno, kad je na zahtev, kad je instinktivno, želela sam da to pretočim u nešto opipljivo, kako bih i nakon prestanka dojenja imala dokaz o tome koliko sam bila uspešna i istrajna u nečemu. Dojila sam više od tri godine i mislim da sam svojoj ćerki obezbedila najbolji mogući početak za zdrav život. Istraživala sam kako se i od čega pravi nakit i pokušala sam da takav nakit napravim sebi. Kad su moje drugarice, koje su isto dojile, videle nakit, tražile su da ga napravim i za njih, i tako je sve počelo...

Nakon tri i po godine konstantnog učenja, usavršavanja i rada, Žaklina je odlučila da počne da izrađuje nakit i za prodaju.

Privesci za lančiće, narukvice, prstenje - prave se od epoksidne smole i majčinog mleka koje se prvo pretvori u prah. Neke mušterije traže da se u asesoar ubaci pupčana vrpca, vlas detetove kose, prvi zubić, fotografija, otisak dlana ili stopala, ili bilo šta što će njihov unikat učiniti još posebnijim. Sam proces izrade zavisi upravo od onoga što se traži, pa tako nekad potraje nekoliko dana, a nekad i nekoliko nedelja. „Materijal” do Žakline stiže iz cele Srbije, pa i iz inostranstva. Majke mleko šalju kurirskom poštom upakovano u specijalnim kesicama koje je moguće kupiti u apotekama.

- Svi znamo da je majčino mleko najbolja hrana za bebu, a da je dojenje u Srbiji još uvek tabu tema. Znam da ima ljudi kojima je strano ovo što ja radim, te baš iz tog razloga sa nakitom „Biserka” želim da menjam društvo, da dojenje u javnosti bude adekvatno podržano od strane šire zajednice kako kretanje majki ne bi bilo ograničeno zbog stida ili eventualne osude. Sa druge strane, radim na tome da imamo što više savetnica koje pomažu majkama kako bi dojenje bilo uspešno i kako bi trajalo više meseci, možda i godina. Zbog toga, deo prihoda izdvajam kako bih pomogla grupi mladih majki da se edukuju i da budu adekvatna podrška trudnicama i dojiljama - ističe naša sagovornica koja je, inače, jedina u Srbiji koja legalno izrađuje ovakav nakit.

Premda se najviše reklamira na društvenim mrežama, klijentkinje uglavnom dolaze po preporuci, a koliko su zadovoljne krajnjim rezultatom govori i činjenica da su neke žene tražile da im se napravi nekoliko različiih nakita.

- Neke žene tačno znaju šta žele, dok neke ne mogu da se odluče, sve im se sviđa, pa tako imam mušteriju kojoj sam do sad izradila sedam komada nakita, jer joj se uvek dopadne još nešto - kaže Žaklina. - Utisci koji mi stižu su pozitivni i to mi daje snagu i potvrdu da vredi to što radim i da je značajno. Sve češće žene izrađuju nakit za svoje ćerke i to je najznačajniji signal, da će one, kao bake, znati adekvatno da savetuju svoje ćerke o dojenju. Imala sam i tate koji su krišom uzeli mleko svoje žene iz zamrzivača i tražili da izradim nakit. To nije samo romantično, to je čin kojim se pokazuje koliko muškarci cene snagu i istrajnost žena.

L. Radlovački

 

Autor:
Pošaljite komentar