Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Bela Crkva obeležila tri veka postojanja

18.10.2017. 12:58 13:07
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

BELA CRKVA: Otkrivanjem biste Klaudijusa Florimunda Mersija i svečanom akademijom, u Beloj Crkvi obeležen je veliki jubilej – tri veka od osnivanja ove varoši.

Među brojnim zvanicama svečanosti su prisustvovali ambasadorka Češke Ivana Hlavsova, pomoćnik pokrajinskog sekretara za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu Šandor Egereši i pomoćnica pokrajinskog sekretara za sport i omladinu  Viktorija Bregun Laza, predstavnici Nacionalnih saveta češke i rumunske nacionalne manjine, opštine Žabalj, Jevrejske opštine Pančevo, sveštenici i drugi gosti.

Predsednik opštine Darko Bogosavljević podsetio je okupljene na urbano i prirodno nasleđe i kontinuitet Bele Crkve, od vremena osnivača Mersija:

- Naš je zadatak da pokrenemo novi ciklus prosperiteta i da ne zaboravimo ljude koji su osnovali Belu Crkvu. U četvrti vek postojanja naše varošice ulazimo sa bistom osnivača grofa Kalaudijusa Florimunda Mersija koja će nas podsećati na protok vremena, na činjenicu da su ulice kojima prolazimo, da je mesto u kom živimo, plod velikog rada i ljubavi mnogo generacija – rekao je Bogosavljević.


Nasleđe grofa Mersija

Značajne uspehe grof Mersi postigao je ratujući na austrijskoj strani u ratu za špansko naleđe i Velikom bečkom ratu, a naročito u pohodima protiv Turaka sa Eugenom Savojskim. U Banatu je sproveo brojne reforme, vodio je proces kolonizacije stanovništva i formirao nova naselja: Belu Crkvu, Sveti Petar, Zadorlak, Nova Bešenova, Novi Pečuj, Deta, Kudric, Brukenau, Gutenbrun. Započeo je i sprovodio proces isušivanja močvara i formiranja oranica, a zaslužan je i za prosperitet ovog kraja, podsetio je Igor Vokoun, kustos muzeja u Beloj Crkvi.


Bista koju su otkrili predsednik Skupštine opštine Marjan Aleksić i predsednik opštine Darko Bogosavljević, rad je akademskog slikara Nenada Bračića, a nastala je po portretu iz oko 1704. godine koji se čuva u Vojnoistorijskom muzeju u Beču. Nenad Bračić diplomirao je na Akademiji Lepih umetnosti BRERA u Milanu 1981. godine, a specijalizirao je al- fresko slikarstvo u Breši.

Šetnja kroz park pretvorena je u šetnju kroz istoriju, gostima su predstavljene važne građevine, a zatim i muzički paviljon na kom je bila postavljena izložba Istorijskog arhiva „300 godina kroz reči i slike” uz valcer koji su svirali Nenad Petroman na violini i Jaroslav Bodnar na gitari, a „Belocrkvanske mažoretkinje” svojom koreografijom vratile su goste u današnje vreme.

Na svečanoj akademiji u Belocrkvanskoj gimnaziji o nastanku Bele Crkve govorio je Srđan Božović, viši kustos muzeja u Pančevu, gimnazijalci su segmentima iz prošlosti Bele Crkve i svojim kostimima dočarali protok vekova, a muzički deo programa ispunio je gradski hor „Bela muzika”.

- Na ovaj jubilej gledam kao na novi početak, novu šansu za revitalizaciju svega što naše mesto zaslužuje, od obnove privrede na prvom mestu, preko uređenja arhitekture gradskog jezgra, projekata razvoja turizma, stvaranja boljih uslova za bavljenje sportom i kulturom a što će sve zajedno dovesti do povećanja standarda života u Beloj Crkvi, ostanka i povratka Belocrkvana u najlepše mesto na svetu –  naglasio je Darko Bogosavljević.

Kroz period vojne granice u okviru koje je Bela Crkva bila ceo jedan vek, publiku je proveo glumac Vladan Jakovljević.

- Prvenstveno morate biti ponosni na vaš grad, na tri veka dugu istoriju, kao i na multietničnost ove sredine. Smatram da ste danas dali primer kako treba obeležavati takav jubilej – poručio je Šandor Egereši.  Povodom jubileja izdate su tri knjige. Narodna biblioteka objavila je rad Igora Vokouna istoričara umetnosti pod nazivom „Slike varoši” - prikazi Bele Crkve u slikarstvu. Istoričar Bele Crkve Živan Ištvanić već 40 godina istražuje i publikuje delove istorije mesta, a ove godine je objavio sveobuhvatnu „Hroniku Bele Crkve od 1717-2017.godine”. Centar za kulturu Bela Crkva pod pokroviteljstvom SO objavio je Monografiju „Bela Crkva tri veka”. Pisala su je četiri autora Željko Komarica, Igor Vokoun, Ivana Ristić Hubert i Emanuel Veverica, pod budnim okom člana opštinskog veća za kulturu i turizam Ljupčeta Stankovića. Monografija je specifična  po pristupu i obradi materije, pa danas Bela Crkva ima dva stilski različita osvrta na protekla tri veka.

V. H.

Piše:
Pošaljite komentar