OLIVERA MIJATOV IZ TARAŠA BRZO ZAVRŠILA POSAO NA PIJACI Planula prikolica kupusa PRODALI BI JOŠ, ALI NEMA RADNE SNAGE DA GLAVICE ISEČE NA NJIVI
TARAŠ: Skoro se nije dogodilo da se prikolica puna kupusa proda za sat - sat i po vremena i da proizvođači, odnosno prodavci kupusa na velikoj pijaci u Zrenjaninu, pazar završe već u osam sati ujutru.
To kaže Olivera Mijatov, povrtarka iz Taraša, sela nadomak Zrenjanina, koje je poznato po proizvodnji kupusa.
- Godinama nam se nije desilo da maltene imamo naručenu kompletnu količinu kupusa koju na nedeljnom nivou posečemo. I baš dugo se nije dogodilo da cena bude ovakva – ističe Olivera Mijatov.
Mijatovi su u subotu na pijacu doterali prikolicu sa dve tone kupusa u glavicama i manji kombi sa već isečenim, spremnim za kiseljenje.
- Mogli bismo da prodamo i više, ali nema radne snage koja bi mogla da ga poseče na njivi. Mi kupus sečemo petkom, kako bi u subotu, na pijaci, bio svež. To se posebno odnosi na ovaj koji već pripremimo za kiseljenje, jer ne valja dugo da stoji - ističe naša sagovornica.
Glavice nema ko da poseče
Razlog visokoj ceni kupusa na koju kupci nisu navikli jeste i sve manja proizvodnja. Taraš je bilo selo poznato po kupusu i krompiru. Zbog izuzetno niske cene i jedne i druge kulture, a bilo je godina kad se kupus prodavao u bescenje, mnogi su odustali od proizvodnje.
- Mi smo pod kupusom ove godine imali jedno jutro. Mogli bismo i više, ali ne smemo, jer nema radne snage. Evo i sada imamo kupus na njivi, mogli bismo da doteramo i dve prikolice na pijacu, ali nema ko da ga na njivi poseče - naglašava Olivera.
I cena kupusa je ove godine relativno visoka, povoljna za povrtare.
- Glavice prodajemo za 80, a isečen kupus za 95 dinara. Mogli bismo i za 100, nego nam nekako žao naših mušterija, njima je to baš skupo. Ali, to je cena adekvatna ponudi. Ova godina je bila jako teška za povrtare i za sve povrtarske kulture. Velike vrućine i dugotrajni toplotni talasi zahtevali su primenu skupih agrotehničkih mera i obavezno zalivanje. Da ne govorimo o skupom semenu i o tome da radne snage nema. Ako i nađemo radnike, koji su potrebni u svim fazama proizvodnje, moramo dobro da ih platimo kako bismo ih zadržali – ističe Olivera.
Nisu samo Mijatovi kupus prodali za sat vremena, slično su prošli i ostali prodavci na pijaci.
- U zavisnosti od vremenskih prilika, kupus ćemo imati sledeće subote i eventualno još jednom. Oni koji planiraju da ga ostavljaju za zimu, sad im je poslednji čas. Primetili smo da ove godine naše redovne mušterije kupuju veće količine. Shvatili su da će i kiseli kupus na pijaci biti mnogo skuplji nego ranijih godina - zaključuje Olivera Mijatov.
Ž. Balaban