„ДАФАР” ЈЕДНА ОД НАЈСТАРИЈИХ ЗРЕЊАНИНСКИХ ФАБРИКА Кожа за луксузне брендове
ЗРЕЊАНИН: Компанија „Дафар”, наследник некадашње Фабрике коже „Тоза Марковић”, спада међу најстарије зрењанинске привредне колективе.
Основана је 1865. као кожарска радионица Адолфа Екштајна и пуних 160 година се бави истом врстом производње - штављењем и дорадом коже. Фабрика је 1926. прерасла у индустријски погон у Гундулићевој улици.
Након Другог светског рата подигнута је нова фабрика, на садашњој локацији, и под називом Фабрика коже „Тоза Марковић” пословала је у оквиру Комбината „Серво Михаљ”. Садашњи назив носи од 2006. а четири године касније је докапитализована, па је у мешовитом власништву. Данас је претежно извозно оријентисана ка тржишту Европске уније и тренутно запошљава 110 радника.
- У овом облику компанија у Зрењанину функционише од 2010. године. Данас смо специјализовани за производњу коже за израду мушке модне одеће, а највећи купци су компаније из Енглеске, Шпаније, Португала и са севера Италије. Израђивали смо кожу за управљаче моторних возила, а у последњих годину дана усмерили смо се ка производњи коже за галантерију, прецизније женске торбе – објашњава председник компаније „Дафар” Зоран Галовић.
На тржишту је ова фабрика заступљена кроз производе познатих брендова Луеве, Луј Витон, Масимо Дјути, Ферагамо и других.
- Њима испоручујемо кожу припремљену за израду готових производа. Сирова кожа практично стиже из кланица у наше погоне и ми је прерађујемо кроз комплетан процес обраде - каже Галовић, који је истакао добру сарадњу с локалном самоуправом, као и покрајинском администрацијом.
Менаџерка контроле квалитета и заштите животне средине у „Дафару” Тамара Маринков подсетила је да је 2018. године, уз подршку Покрајинске владе, изграђено и пуштено у рад постројење за пречишћавање целокупне количине отпадних вода из производног процеса. Постројење обавља механичку, хемијску и биолошку обраду, након које се вода потпуно чиста враћа у Бегеј.
- Као једну од већих инвестиција у наредном периоду, која се тиче заштите животне средине, компанија планира постављање соларних панела на већем делу кровних површина. Тиме би се задовољио скоро комплетан капацитет потрошње електричне енергије – наводи Маринков.