Venci i cveće kod spomenika „Balada vešanih"
Sećanje na žrtve koje su stradale pre 83 godine “Sloboda nije data, već izborena krvlju i životima“
Na hladno novembarsko jutro, 18. novembra 1941. godine, Subotica je zanemela pred strahotom – petnaest mladih ljudi, među kojima i jedna žena, visilo je na vešalima ispred zgrade današnjeg suda.
Njihov jedini "zločin" bio je otpor fašističkom režimu. Da njihova žrtva nikada ne padne u zaborav, danas, 83 godine kasnije, građani, predstavnici lokalne vlasti i učenici subotičkih škola položili su vence i cveće kod spomenika "Balada vešanih".
Predsednik Gradskog odbora SUBNOR-a, Aleksandar Toković, istakao je važnost prenošenja ideje slobode na buduće generacije.
“Naša odgovornost je da mladima objasnimo da sloboda nije data, već izborena krvlju i životima. Ovo je dan kada ih podsećamo na cenu koju su naši preci platili, ali i na obavezu da je čuvaju i brane”, rekao je Toković.
Učenici Osnovne škole „Ivan Goran Kovačić“ i Politehničke škole pridružili prisusvovali su obeležavanju ovog dana.
Subotica, iako daleko od frontova, pretrpela je ogromne gubitke. Na skupu iznet je podatak da je tokom rata Subotica je izgubila 7.032 života vojnika i civila.
Ovaj dan je podsetnik na neophodnost očuvanja dobrih odnosa među narodima kako bi se sprečilo ponavljanje istorije.
Među prisutnih bio je i Geza Babijanović, sin jednog od osuđenika kojem je u poslednjem trenutku pošteđen život.
“Moj otac je bio osuđen na smrt, ali je, dok je stajao u redu za vešanje, stiglo pomilovanje. Majka, tada trudna sa mnom, bila je prisutna. To je bio trenutak koji je promenio sudbinu moje porodice. Otac je deportovan u Dahau, gde je dočekao slobodu”, rekao je Geza.
Na mestu gde su obešeni mladi antifašisti, 1967. godine podignut je spomenik „Balada vešanih“, delo vajara Nandora Glida, koji je i sam preživeo užase logora. Ovaj spomenik ne predstavlja samo sećanje na žrtve, već i opomenu da se sloboda nikada ne sme uzimati zdravo za gotovo.
Subotica, danas grad mira i multikulturalnosti, ne zaboravlja svoju tešku prošlost. Sećanje na petnaest mladih ljudi, koji su živote dali za slobodu, ostaje trajni simbol borbe protiv mržnje i nepravde.
S.I.