ATLETSKI KLUB „ATINA” IZ VRŠCA Najponosniji na svoja tri reprezentativca
VRŠAC: Atletski klub „Atina” iz Vršca postoji od 2012. godine, a za deceniju postojanja, iznedrio je tri reprezentativca, dok je na pomolu i četvrti, Dušan Knežević, koji je kandidat za mlađe juniore (uzrast do 18 godina), i to je uspeh kojim se u klubu izuzetno ponose.
Kako je za „Dnevnik” rekao predsednik, trener i osnivač AK „Atina”, prof. Srđan Jovanović, prvi reprezentativac je bio Vladimir Vlajić, prvak Srbije na 400 metara za mlađe juniore i osvajač devetog mesta na prvenstvu Balkana u Bugarskoj, u gradu Slivenu 2014. godine, drugi je bio Mihajlo Mandić, šampion Srbije na 100 metara 2015. godine i vicešampion Balkana na prvenstvu za mlađe juniore u Kruševcu, sa atletskim rekordom kao član štafete.
– Treći reprezentativac je Zoran Ilinčić višestruki prvak Balkana na 800 i 1.500 metara u veteranskoj konkurenciji. Na zadnjem prvenstvu održanom u Sremskoj Mitrovici je bio prvak Srbije na 3.000 metara, u kategoriji mastera 55, u kojoj učestvuju takmičari od 55 do 60 godina. Na Balkanijadi u Izmiru je na 800 metara osvojio bronzanu, a na 1.500 metara srebrnu medalju, što i jeste bilo očekivano. Obično bude na prva tri mesta, u zavisnosti od konkurencije – priča Jovanović, koji je rame uz rame sa Zoranom Ilinčićem u veteranskoj selekciji AK „Atina”.
Ilinčić je inače profesor hemijske grupe predmeta u Hemijsko-medicinskoj školi i osim obaveze profesora i razrednog starešine, pet puta nedeljno odvoji vreme za treninge, što u 57. godini nije nimalo lako, kaže nam Srđan.
Osim njih, medalje su na prvenstvima Srbije osvajali i Marko Begenišić u trkama na 800 metara i 2.000 stipl čejs, kao i Marko Mladenovski u trkama na 600 i 200 metara, za mlađe i starije pionire.
– Imamo kvalitetne juniore, koji nastupaju i na seniorskim takmičenjima, s obzirom na to da atletika po broju takmičara kuburi u većini gradova, pa tako i u Vršcu. Kod nas u klubu trenira dvadesetak atletičara, mahom mlađih pionira i za takmičarski deo imamo decu iz Školskog centra „Nikola Tesla”. Tako pravimo selekciju dece. Najbolji koji pokažu interesovanje na školskim takmičenjima upisuju se u klub i nastavljaju ozbiljnije da treniraju. Imamo i Školu atletike, koju pohađaju deca osnovnoškolskog uzrasta. Pokriveni smo od mlađih pionira do juniora i veterana, dok seniora imamo manje. Kada napune 19 - 20 godina, počinju da rade ili odlaze na studije u druge gradove, te neminovno dolazi do prekida interesovanja za atletiku – sa setom priča Srđan.
Atletika nudi širok dijapazon mogućnosti, od trčanja na kratke, srednje i duže staze, ili trčanje sa preponama i preprekama, preko skokova u dalj ili u vis, troskoka i skoka sa motkom do bacanja kugle ili diska, koplja i kladiva. U discipline se ubraja i višeboj koji je simbioza svih prethodno pomenutih. Osim toga, postoje i štafetna trčanja.
– Atletika zahteva selekcionisane takmičare, što znači da pojedinac mora predano trenirati minimum četiri godine, a da ne kažem da to zna biti i do osam godina, kako bi se moglo doći do medalje državnog prvenstva. Put je dugačak i podrazumeva mukotrpan rad sa decom koja moraju imati brzinska svojstva, izdržljivost i snagu, uz moralno – voljni momenat. Istakao bih i kao bitan faktor pedagoško – vaspitni pristup, jer svi pričaju o medalji, ali važniji je sam put ka njoj, s obzirom na to da on podrazumeva disciplinu, rad, poštenje, redovnost na treninzima i obavezu. Sve to donekle ostaje utisnuto u deo njihovog karaktera, što će im biti potrebno kasnije, tokom života. Takođe, ono na šta smo izuzetno ponosni je što su naši članovi i fakultetski obrazovani, jer je naš fokus upravo i na tome da je obrazovanje najvažnije – istakao je trener i osnivač kluba Jovanović, koji je svoju karijeru započeo u AK „Dinamo” iz Pančeva, još osamdesetih godina.
Kako kaže, u Vršcu poseduju sve sprave i rekvizite koji su potrebni za kvalitetne treninge. Urađena im je i atletska staza 2016. godine, te su, čini mu se, jedan od retkih gradova u Srbiji, koji ima u potpunosti sve uslove za rad. A na njima je da ostvaruju odlične sportske rezultate i nastave da formiraju uspešne ljude, a uz to i reprezentativce koji će na takmičenjima ponosno predstavljatio svoj Grad.
I. Bakmaz