Apatinska marina kao prva stanica dunavskih nautičara
APATIN: Sve do pandemije koronavirusa turizam je u Srbiji, pa i njenoj severnoj pokrajini bio najbrže rastuća privredna grana, što je stvaralo šanse i za razvoj nautičkog turizma u čemu je nezaobilazna tačka tokom više od jedne decenije i Apatin, tačnije njegova marina.
Ovaj moderan nautički objekat, koji posluje u sastavu tamošnjeg Javnog preduzeća „Putničko pristanište i marina Apatin”, svoj status prve nizvodne dunavske stanice u našoj zemlji svakog nautičara potvrdio je i ovog leta, kada je ugostio učesnike svetski najstarije i najveće rečne regate, odnosno 65. izdanja „TID – međunarodne dunavske regate”.
Mada su planovi za izgradnju apatinske marine bili davnašnji san, radovi su započeli 2006. godine, da bi četiri godine kasnije bila završen moderan nautički centar sa pontonima izrađenim po najsavremenijoj švedskoj tehonologiji od lakoplivajućeg betona. Marina danas raspolaže sa oko 400 vezova, od čega je njih 30 namenjeno većim jahtama, a svaki vez ima svoj priključak na struju. Prostor od 1.000 kvadratnih metara obezbeđen je za lagerovanje plovila na suvom, odnosno suvi vez, a kada se tome doda da je marina smeštena u Dunavskom zalivu, jasno je da obezbeđuje idealne uslove za čuvanje plovila tokom tokom svih 365 dana u godini.
O redu i sigurnosti u marini brine mornarsko-čuvarska služba koja radi 24 časa svih sedam dana u nedelji, cele godine u čemu im pomaže i sistem video- nadzora, pa ne čudi da su svi vezovi popunjeni, što daje osnova i za uvek aktuelne planove o njenom proširenju.
Potpuno očekivano na vezovima su najbrojniji čamci i brodice ovdašnjih ljubitelja reke i plovidbe, ali se mislilo i na gostujuće nautičare, pa marinu obogaćuje i osam dvokrevetnih studio apartmana, sa prelepim pogledom na zaliv, od kojih su dva potpuno renovirana uoči ovogodišnje nautičarske sezone, zalaganjem rukovodstva JP, ali i razumevanjem osnivača, Opštine Apatin.
Prema rečima Ljiljane Krec, v.d. direktorke JP „Putničko pristanište i marina Apatin”, to je urađeno iako apartmani nisu bili u lošem stanju, ali kako je intencija da se nautičarima stvore što bolji uslovi boravka u ovom delu Vojvodine, trebalo je voditi računa i o standardima koje očekuju oni strani gosti kojih je sve više kako slabe ograničenja svojevremeno izazvana pandemijom.
Apatin, duhovito nazvan gradom na dve reke - na Dunavu i reci od piva iz Apatinske pivare, pored svih svojih kulturnih i istorijskih obeležja interesantnih turistima, dodatni adut ima u prirodnom okruženju. Varoš se oslanja na Specijalni rezervat prirode „Gornje Podunavlje”, pa poseta ovom prirodnom fenomenu predstavlja dodatnu draž za svakog namernika, bio on nautičar ili ne.
Kako su upravo strani gosti i najbolje platiše, na njih se ozbiljno računa u narednom periodu ne bi li se vratio predpandemijski trend kada su upravo stranci bili brojniji gosti od onih domaćih. Naime, 2017. godine su od ukupnog broja noćenja, kojih je bilo 1.252, čak 736 ostvarili stranci, a u Apatin je pristalo i 109 stranih jahti koje su koristile usluge marine. Statistika kaže da je najviše nautičara pristizalo iz Nemačke, Mađarske, Holandije, Austrije, Slovačke, Češke, Slovenije i susedne Hrvatske.
Kako gosti apatinske marine nisu samo oni koji dolaze čamcima, brodicama i jahtama, u sklopu upravne zgrade je pored toaleta, tuš kabina i apartmana namenjenih prvenstveno nautičarima i restoran sa terasom, konferencijska sala namenjena sastancima i seminarima, dok je ispred kompleksa i veliki parking prostor za oko 300 vozila. Da se, pored pažnje usmerene ka gostima i posetiocima Apatina, vodi računa i o samim ovdašnjim žiteljima, govori i to da su upravo u marini prostorije lokalnog ronilačkog kluba, ali i Udruženja sportskih ribolovaca „Bucov”, dok se na prostoru marine organizuju i brojni društveni i kulturno-umetnički događaji.
Tekst i foto: M. Miljenović