(VIDEO) MILIJAERDERU OTELI UNUKA! Odbio da plati otmicu, otmičari mu poslali UVO KAO OPOMENU
U središtu boemskog Trga Farnese u Rimu, gde su zajedno živeli iseljenici, umetnici i društvena elita, šesnaestogodišnji Džon Pol Geti Treći bio je poznato lice.
Mladić sa buntovnim duhom i bezbrižnim načinom života bio je deo "podzemne" scene grada. Međutim, 10. jula 1973. njegov život se naglo promenio kada su ga, oko 3 ujutru, oteli pripadnici 'Ndrangete, poznate kriminalne organizacije koja se bavila otmicama radi otkupa. Ciljali su bogatu metu - naslednika ogromnog naftnog bogatstva porodice Geti.
Bogatstvo porodice Geti i teret koje je nosilo
Osnivač bogatstva, Džon Pol Geti, stekao je milijarde zahvaljujući "Getty Oil" kompaniji. Bio je poznat po bogatstvu, ali i ekstremnoj štedljivosti. Iako se obogatio u Americi, većinu starosti proveo je u Engleskoj, udaljen od porodice.
Džon Pol Geti Junior, Polov otac, bio je drugačiji od svog oca - poznat po filantropiji i liberalnijem stilu života. Dok je radio u Rimu za "Getty Oil Italiana", njegov sin Pol odrastao je u tom glamuroznom okruženju. Nakon razvoda roditelja, Pol je ostao s majkom, Gejl Haris, ali je vodio nemiran život.
Burna mladost u Rimu
Pol je bio poznat po buntovnom ponašanju - izbacivan je iz elitnih škola, pravio je provokativne ispade i vodio boemski način života. Već sa 15 godina posećivao je noćne klubove, družio se s levičarskim aktivistima i bavio sumnjivim poslovima kako bi finansirao luksuzan život. Njegovo ponašanje bilo je alarmantno, ali i odraz buntovne mladosti tog doba.
Otmica i zahtev za otkup
Pol je otet 10. jula 1973. godine u 3 sata ujutru na Trgu Farnese u Rimu, kada je imao 16 godina. Prema rečima njegove devojke Martine Šmit, razmatrao je ideju da iscenira lažnu otmicu uz pomoć sitnih kriminalaca, jer su oboje imali finansijskih problema. Međutim, odustao je od te ideje kada su oboje počeli da rade kao modeli za fotografe.
Otmičari su Pola odvezli u pećinu u Kalabriji gde je bio zatvoren i vezan lancima. Poslali su poruku sa zahtevom za otkupninu od 17 miliona dolara. Međutim, porodica je sumnjala da je tinejdžer poznat po buntovničkom ponašanju osmislio plan kako bi izvukao novac od svog dede.
Džon Pol Geti Junior, Polov otac, zatražio je novac od svog oca, Džona Pola Getija starijeg, ali je ovaj to odbio uz obrazloženje da bi plaćanje otkupnine moglo postati motivacija za otmice ostalih njegovih 13 unuka.
Kako je vreme prolazilo, tretman otmičara prema Polu postajao je sve suroviji, često su igrali ruski rulet sa pištoljem prislonjenim uz njegovu glavu.
U novembru su mu otmičari odsekli uvo i pramenove krvave kose i poslali sve to italijanskom listu "Il Messagger" s pretnjom da će nastaviti da ga osakaćuju ako novac ne bude isplaćen.
"Ovo je Polovo uvo. Ako ne dobijemo novac u roku od 10 dana, stići će i drugo uvo. U suprotnom, stizaće u komadima", pisalo je u pretnji.
Tek tada je njegov deda pristao da plati, ali je uspeo da smanji iznos na 2,9 miliona dolara i dao ga kao zajam svom sinu uz kamatu od 4 odsto.
Pol je oslobođen 15. decembra 1973, ali s trajnim fizičkim i psihičkim traumama.
Posledice trauma
Nakon otmice, Pol se borio s teškim traumama, okrećući se drogama i alkoholu. Godine 1981. pretrpeo je moždani udar usled predoziranja, što ga je ostavilo paralizovanim i delimično slepim. Ostatak života proveo je u invalidskim kolicima.
Sudski procesi i zaostavština
Iako je nekoliko otmičara uhapšeno, samo su dvojica osuđena, dok su ostali izbegli pravdu. Ova otmica postala je simbol tamne strane bogatstva i razdora unutar porodice Geti. Džon Pol Geti Treći preminuo je 2011. godine, ostavljajući za sobom tragičnu priču o privilegijama, traumi i složenim porodičnim odnosima.