broken clouds
8°C
27.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Сахрањен је у базилици Санта Марија Мађоре

(ФОТО) САХРАЊЕН ПАПА ФРАЊА Његова последња жеља испуњена - једноставан ковчег, мала ниша, велики одјек СВЕТСКИ ЛИДЕРИ НА ИСПРАЋАЈУ

26.04.2025. 15:37 15:59
Пише:
Извор:
Танјуг
papa
Фото: Tanjug / (Vatican Media via AP)

РИМ: Папа Фрања сахрањен је данас у римској базилици Санта Марија Мађоре, након церемоније испраћаја на Тргу Светог Петра којој је присуствовало око 170 делегација из целог света, а Србију је представљао премијер Ђуро Мацут.

Испраћају папе на Тргу Светог Петра у Ватикану присуствовало је око 250.000 верника, а на путу од Ватикана до базилике Санта Марија Мађоре окупило се још око 150.000 људи, преносе италијански медији. 

Сахрана је почела у 10 часова, а обред је почео изношењем ковчега из базилике Светог Петра.

Погребну мису на Тргу Светог Петра предводио је кардинал Ђовани Батиста Ре, поручивши да је папа допро до срца људи на директан и непосредан начин, а потом је молитва за покој душе папе Фрање изречена на шест језика - италијанском, француском, арапском, португалском, пољском и немачком.

papa
Фото: Tanjug / (Vatican Media via AP)

Свештеници су најпре кардиналима, а потом и што већем броју присутних људи, поделили хлеб и вино, који представљају тело и крв Исуса Христа, а на Тргу Светог Петра данас се појавило око 200.000 верника.

Кардинали, светски лидери и верници су, такође, обавили обред у којем појединци изражавају мир, заједништво и хуманост један према другом, окрећући се особи до себе и рукујући се са њом, с речима: "Мир с тобом".

Тако се, између осталих, председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп руковао са француским колегом Емануелом Макроном.

Сахрани су такође, између осталих, присуствовали и председник Владе Србије Ђуро Мацут, украјински председник Володимир Зеленски, британски премијер Кир Стармер, италијанска премијерка Ђорђа Мелони и председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен.

Осим њих, сахрани су присуствовали и папини рођаци, који су у Рим стигли из града Асти, у Пијемонту, а у петак су му одали пошту у базилици Светог Петра.

Након завршетка мисе на Тргу Светог Петра, ковчег са папиним телом је спроведен кроз Капију Перуђино, у ватиканским зидинама, а поворка га је пратила кроз Рим, прошавши кроз древну Папску улицу и централну улицу Виторио Емануеле до Трга Венеција, затим поред Форума до Колосеума, као и поред Латеранске базилике до Трга Санта Марија Мађоре.

Испред те базилике, удаљене око шест километара од Ватикана, ковчег са папиним телом је дочекало 40 припадника маргинализованих група, за које се он посебно залагао током службе, укључујући мигранте, бескућнике, затворенике и трансродне особе.

Папин једноставан, дрвени ковчег је дочекан уз звона.

Сахрани у базилици Санта Марија Мађоре присуствовали су само најближи, а приватна церемонија трајала је око пола сата.

Папа Фрања је, према сопственој жељи, сахрањен у гробници у поду, у малој ниши, између Капеле Паолина и Капеле Сфорца, што је први пут од 1903. да је поглавар Римокатоличке цркве сахрањен ван Ватикана, када је папа Леон XИИИ сахрањен у Латеранској базилици.

papa
Фото: Tanjug (AP Photo/Markus Schreiber)

На гробној плочи од лигурског мермера биће исписано само име папе Фрање на латинском - Францисцус, а сам обред сахране прошао је једноставно, такође према жељи покојног римокатоличког поглавара.

У базилици Санта Марија Мађоре је током векова сахрањен број уметника, укључујући Ђан Лоренца Бернинија, али и седам поглавара Римокатоличке цркве, а последњи папа који је ту сахрањен био је Клемент ИX 1669. године.

Широм Рима и изнад италијанске престонице били су распоређени модерни одбрамбени и безбедносни механизми, укључујући оружје против дронова, зону забране летова којом патролирају борбени авиони, као и антитерористичке јединице и јединице против саботаже.

Поред цркве Светог Петра и у њеној околини патролирало је више од 2.000 полицајаца, уз подршку 400 саобраћајних полицајаца, који су помогли при кретању дипломатских конвоја.

Ковчег папе Фрање запечаћен је у петак увече током литургијског обреда који се одржао у базилици Светог Петра, што је означило крај излагања његовог тела у Ватикану, где му је од среде пошту одало најмање 250.000 верника.

Након сахране, поштоваће се традиционалних девет дана жалости, током којих ће бити одржане бројне молитве и мисе за папу Фрању, а затим ће у Ватикану бити организована конклава, на којој ће бити изабран нови поглавар.

Папа Фрања преминуо је у понедељак, 21. априла, од последица срчане инсуфицијенције и можданог удара, након борбе са обостраном упалом плућа због које је био хоспитализован.

Извор:
Танјуг
Пише:
Пошаљите коментар