ERDOGAN NEĆE U BRISEL Odbio da prisustvuje sastanku lidera EU, jer ne znaju šta rade
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan danas neće prisustvovati sastanku lidera EU u Briselu, objavio je provladin list "Hurijet", pozivajući se na izvore.
"Posle posete poljskog premijera Donalda Tuska Ankari, postojala je mogućnost da Erdogan ode na sastanak lidera EU u Brisel. Međutim, on neće ići na samit, koji počinje danas, jer Evropa ne zna šta radi", piše Abdulkadir Selvi, kolumnista lista.
Naime, sastanak šefova država i vlada Evropske unije biće održan danas u Briselu.
Glavne teme za razgovor biće konkurentnost privrede EU, naredni višegodišnji budžet integracionog saveza, odbrana i sukob u Ukrajini.
Tusk se sastao sa Erdoganom u Ankari 12. marta, a na konferenciji za novinare posle razgovora sa poljskim premijerom, turski predsednik je naveo da punopravno članstvo u Evropskoj uniji ostaje strateški cilj republike, dok će ulazak Turske u integraciono udruženje ojačati tu organizaciju.
Ankara je potpisala sporazum o pridruživanju sa asocijacijom za evropske integracije (tada Evropska ekonomska zajednica, EEZ) 1963. godine, a prijavila se za članstvo u toj organizaciji 1987. godine, iako su pregovori o pristupanju počeli tek 2005. i više puta su obustavljani zbog nesuglasica.
Trenutno je otvoreno 16 od 35 poglavlja pregovaračkog dosijea.
Međutim, Erdogan je ranije izjavio da bi Turska i EU, ako bude potrebno, "mogle da se raziđu".