BRISEL UPOZORIO ORBANA! Igra se sa vatrom – zbog pretnje vetom na sankcije EU u stanju pripravnosti
Viktor Orban i njegovi saradnici podigli su mogućnost veta na sankcije EU Rusiji, što bi moglo da poremeti spoljnopolitičku strategiju bloka.
Diplomate i zvaničnici u Briselu zadržavaju dah dok čekaju da saznaju hoće li Orbanova sve oštrija retorika protiv sankcija dovesti do veta koji bi mogao da preokrene politiku EU prema Rusiji već sledeće nedelje.
Od februara 2022. godine, EU je uvela opsežne zabrane trgovine sa Rusijom, uključujući energiju, tehnologiju, finansije, luksuznu robu, transport i emitovanje. Takođe, zamrznuta su sredstva ruske centralne banke u vrednosti od 210 milijardi evra, koja su korišćena za podršku višemilionskom kreditu Kijevu.
Sve ove mere uskoro bi mogle biti dovedene u pitanje. Ove sankcije, osmišljene da oslabe sposobnost Moskve da finansira svoju invaziju na Ukrajinu, moraju biti produžene svaka šest meseci uz saglasnost svih članica, a sledeći rok je 31. januar.
U poslednjim danima, Orban i njegovi ministri pojačali su kritiku sankcija, tvrdeći da inauguracija američkog predsednika Donalda Trampa, koji želi da pregovara sa Vladimirom Putinom, zahteva od EU da preispita svoj dugogodišnji stav.
– Pitanje produžetka sankcija sada je na stolu, i povukao sam ručnu kočnicu i zamolio evropske lidere da razumeju da ovo ne može da se nastavi – rekao je mađarski premijer u intervjuu za radio u petak ujutro.
Jedan od njegovih ministara, Gergelj Guljaš, otvoreno je postavio pitanje šestomesečnog obnavljanja sankcija. „Do sada je svima bilo jasno da je produžavanje sankcija automatsko, ali mi sada ne mislimo da je to automatski“, rekao je Guljaš u četvrtak.
Ove izjave podstakle su strahove da će Mađarska iskoristiti svoj veto da blokira produžavanje sankcija, što bi moglo da dovede do urušavanja sankcionog režima koji je pažljivo građen kroz 15 paketa, čime bi EU izgubila najjači alat protiv Kremlja.
– Jasno je da bi, ako Budimpešta blokira, imali veliki problem- rekao je visoki diplomata koji je želeo da ostane anoniman zbog osetljivosti teme. -Budimpešta igra sa vatrom – prokomentarisao je dalje isti diplomata.
Diplomata je političku situaciju opisao kao „neverovatnu“, s obzirom na teške uslove na bojištima u Ukrajini, i predvideo da bi EU mogla da uđe u „neistražene vode“ ako sektorske sankcije propadnu preko noći.
– Ludosti koje dolaze iz Budimpešte deluju beskrajno – rekao je on.
Diskusija među ambasadorima u petak samo je povećala nesigurnost, jer je mađarski predstavnik održao ambivalentan stav prema svojoj poziciji, kako su izvestili diplomate.
Mađarska je, umesto toga, zatražila da se promeni dnevni red ponedeljne sednice ministara spoljnih poslova, kako bi se pitanje obnove sankcija, koje se obično odobrava bez problema, otvoreno diskutovalo nakon odvojene rasprave o podršci Ukrajini.
Mađarski izaslanik takođe je postavio nekoliko zahteva u vezi sa energetskom politikom, posebno u vezi sa nedavnom odlukom Ukrajine da obustavi tranzit ruskog gasa kroz Mađarsku, što je izazvalo besnu reakciju Mađarske i Slovačke, dve zemlje koje i dalje kupuju ruske fosilne goriva.
U svom radio intervjuu, Orban je direktno povezao obnovu sankcija sa sporom o gasu i zatražio od Evropske komisije da interveniše u korist njegove zemlje.
Komisija je izjavila da „nema interesa“ da produži tranzit ruskog gasa.
– Šta je sada zatvoreno, mora ponovo da se otvori. Ovo nije pitanje za Ukrajinu, ovo je pitanje za Evropu, pitanje za srednju Evropu – rekao je premijer.
„Ako Ukrajinci žele pomoć, na primer u sankcionisanju Rusa, hajde da ponovo otvorimo gasne tranzitne rute i dozvolimo srednjeevropskim zemljama, uključujući Mađarsku, da prime gas koji nam je potreban kroz Ukrajinu.“
Veza između dva pitanja ostavila je diplomate u nedoumici, pokušavajući da shvate koliko ozbiljna zapravo jeste najnovija pretnja. Orbán je ranije koristio svoj veto da iznudi ustupke, ali nikada da izazove tako disruptivan efekat na sankcije.
– Pretnje se ozbiljno shvataju. Ali nije prvi put – rekao je diplomata, žaleći se na „transakcioni“ način na koji Mađarska postavlja zahteve.
– EU ne može da uđe u paniku svaki put kada neko nešto kaže u Budimpešti. Naučili smo da pravimo jasnu razliku između onoga što čujemo u Budimpešti i onoga što se dešava u Briselu dodao je.
Napetost će verovatno trajati, barem do ponedeljka, kada se sastanu ministri spoljnih poslova, a mađarski predstavnik, Peter Sijarto, saopšti stav svoje zemlje. Diplomate spekulišu da će, uprkos oštrim izjavama, Szijjártó popustiti ako bude mogao da obezbedi novu pomoć EU za energetske potrebe Mađarske.
Ovo će otvoriti put za odobravanje obnove sankcija, ako ne u ponedeljak, onda barem do kraja meseca.
– Očekujemo pozitivan rezultat iz te diskusije. [Sankcije] su ključni deo naše strategije – rekao je visoki zvaničnik EU. Pitanje gasnog tranzita „nema nikakve veze sa sankcijama prema Rusiji. Sankcije prema Rusiji su zbog agresije.“
Upitan da li Brisel već priprema Plan B, zvaničnik je rekao: „Ne predviđamo nijednu drugu mogućnost osim da bude odobreno u narednim danima.“
Jedan faktor koji sigurno utiče na diskusiju su najnoviji komentari Donalda Trampa, koji je iznenadio neke posmatrače svojim oštrim stavovima prema Rusiji.