Zloupotreba mladih u političke svrhe: Odgovornost društva i sistema
Mladi su često prikazani kao nosioci promena, simboli nade i budućnosti, pa ih neretko pojedinci koriste kao sredstvo za politički marketing. Umesto da se njihova energija i potencijal usmeravaju ka pozitivnim društvenim promenama, često su zloupotrebljeni
Poražavajući primeri zloupotrebe učenika
Ovaj fenomen nije nov, ali njegova učestalost i metodologija sve više izazivaju zabrinutost. Političke stranke i pokreti neretko koriste mlade kao simbole legitimiteta i energije, bez stvarne namere da im pruže platformu za autentično učešće u donošenju odluka. Esencijalni oblik zloupotrebe mladih i njihove budućnosti je potkopavanje obrazovanja i manipulacija učenicima dok su u razvojnoj fazi, eksploatišući njihovu ranjivost kako bi ih usmerile ka svojim ciljevima. Najnoviji primeri zloupotrebe učenika iz Srpske Atine su zaista poražavajuću i demotivišući. Profersori koji svoje učenike koriste za promociju svojih političkih ciljeva, često bez svesti o široj slici ili političkim implikacijama doživeli su svoj vrhunac. Zloupotreba učenika je već dovoljno strašan čin, a tome kada se doda još da je učenik trpi neku nepravdu od svog profesora zbog političke aktivnosti svog oca je prevršilo svaku meru.
Sin nateran da protestuje protiv oca
Sin predsednika Vlade je primoran da protestuje i stoji mirno dok se napada njegov otac je čin koji mora da se osudi. Premijer Miloš Vučević je odavno meta napada opozicionih aktivista, ali napadi na porodice predsednika i premijera su nešto što je crvena linija koju niko ko zaista veruje da se bavi političkim aktivizmom ne sme sebi da dozvoli. Jedinstven stav po pitanju zabrane zloupotrebe mladih u političke svrhe je društveno pitanje od najvišeg značaja, tu nema mesta za podele.
Srđan Barac, politički analitičar