Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

DANAS SE RASPRAVLJA O LITIJUMU Prva sednica jesenjeg zasedanja SKUPŠTINE SRBIJE

07.10.2024. 06:34 06:39
Piše:
Foto: Dnevnik/Radivoj Hadžić

BEOGRAD: Skupština Srbije započeće danas prvu sednicu redovnog jesenjeg zasedanja, na kojoj je predviđeno razmatranje izmena Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, kojima se traži zabrana  istraživanja i eksploatacije bora i litijuma.

Sednicu je zakazala predsednica parlamenta Ana Brnabić, a na dnevnom redu predložena je jedna tačka i to predlog za izmenu Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima koji je 10. septembra podnelo  86 opozicionih i samostalnih poslanika.

Predlogom izmena i dopuna Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, između ostalog, u članu 4a, traži se zabrana primenjenih geoloških istraživanja, eksploatacije i prerade bora i litijuma.

Za predstavnika predlagača određena je poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović.

Sve je spremno za sednicu

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je juče da je  sve spremno za sednicu parlamenta, ističući da je to važna tema za građane koji su uplašeni, ali da je predlog zakona, kako je rekla, blamantan i da se nikada u istoriji Srbije ništa slično nije našlo u Skupštini.

"Sramotno je da se od parlamenta pravi politički rijaliti. Takav predlog zakona je nepotkovan i neargumentovan i nikada ne bi trebalo da se nađe na plenumu, a da smo ga vratili na doradu, rekli bi da ne smemo da razgovaramo o tome", navela je ona za RTS.

Dodala je da poslanička grupa SNS neće podnositi amandmane, jer je nemoguće popraviti predlog zakona.

Brnabić je ocenila da je neverovatno da su predstavnici opozicije insistirali da predsednik Aleksandar Vučić ne dođe na sednicu o litijumu, a reč je o gorućem pitanju u Srbiji i ukazala da to pokazuje da ne veruju u snagu svojih argumenata, a da se plaše Vučićevih.

Predsednik Srbije ne prisustvuje sednici

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je u petak da neće prisustvovati sednici Skupštine Srbije o litijumu, jer je opozicija insistirala da on ne dođe na nju.

 Premijer Srbije Miloš Vučević rekao je ranije da je on spreman da dođe na sutrašnju sednicu, ako predsednica Skupštine odredi da li je vlada pozvana da učestvuje u raspravi.

On je rekao da se vlada negativno izjasnila o tom zakonskom predlogu, ali da treba da bude debate na temu litijuma, kao i da je pravo mesto za to Skupština.

Vučević je rekao da je upitno da li je moguće čuti kvalitetnu raspravu, ali ocenio i da je bolje da poslanici sede u Skupštini šest ili 16 dana, i da tamo međusobno upućuju teške reči, nego da se dešavaju neke loše scene na ulicama i trgovima. 

Dodao je da postoji utisak da se naročito oko teme litijuma u Skupštini ''stvara posebna predstava''.

Foto: Tanjug: video

Neće biti dopune dnevnog reda

Predsednik poslaničke grupe Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane Milenko Jovanov rekao je ranije za Tanjug da će se poslanici vladajućih stranaka na sutrašnjoj sednici truditi da građani Srbije dobiju priliku da čuju kakve je sve opozicija, kako je rekao, nebuloze upisivala u predlog zakona. On je ocenio i da će se nakon te sednice videti da opozicija, kako je naveo, nema nikog dovoljno ozbiljnog, da na ozbiljan i odgovoran način, pristupi tom pitanju i da ozbiljan predlog i rešenje. 

On je rekao da će predsednik poslaničke grupe Zeleno-levog fronta Radomir Lazović predložiti dopunu dnevnog reda tačkom u kojoj se traži formiranje Komisije koja bi utvrdila šta se dogodilo sa 38.000 potpisa građana Srbije koji su potpisali i 18. maja 2022. predali Skupštini Srbije narodnu inicijativu za donošenje Zakona o izmeni i dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima.

Jovanov je rekao da, pošto je opozicija optuživala vlast da priprema razvodnjavanje sednice brojnim tačkama dnevnog reda, vladajuće stranke neće glasati za dopunu dnevnog reda i da se ona neće naći na dnevnom redu.

Predlog za izmenu Zakona o rudarstvu potpisalo je 86 poslanika iz poslaničkih grupa Ekološkog ustanka, Narodnog pokreta Srbije, Mi snaga naroda - prof. dr Branimir Nestorović, kolicije NADA, Mi - Glas iz naroda, Srbija centar, Demokratske stranke, Zeleno-levog fronta, Stranke slobode i pravde, Pokreta slobodnih građana, kao i samostalni poslanici.

Ovaj zakon trebalo je da se razmatra tokom vanrednog zasedanja, ali je ta sednica odložena zbog nedostatka vremena, jer je Skupština 1. oktobra ušla u period redovnog jesenjeg zasedanja koje traje 90 dana.

Prema Zakonu o Narodnoj skupštini, na početku i završetku redovnog zasedanja izvodi se himna Srbije, a počasna jedinica Vojske Srbije raspoređuje se ispred glavnog ulaza u Dom Narodne skupštine.

Izvor:
Dnevnik, Tanjug
Piše:
Pošaljite komentar