VIŠE OD 97 ODSTO NAJMLAĐIH SA MORBILAMA NIJE VAKCINISANO Imunizacijom se mogu izbeći komplikacije i smrtni ishodi, poručuju iz Batuta
Institut za javno zdravlje Srbije „Doktor Milan Jovanović Batut” objavio je povodom nedelje imunizacije u Evropskom regionu, koja se obeležava od 27. aprila do 3. maja, da su tokom 2024. godine na teritoriji Srbije registrovana 884 slučaja morbila.
Ove godine se Nedelja imunizacije, koju je inicirala Svetska zdravstvena organizacija 2005. godine, a kojoj se Srbija priključila od početka, organizovana je pod sloganom „Imunizacija za sve je ostvariv cilj”.
Batut navodi da je u 2024. godini prijavljeno 127.350 slučajeva morbila u Evropskom regionu SZO, što je dvostruko veći broj u odnosu na 2023. godinu, a najveći u poslednjih 25 godina.
Takođe, navode da su tokom 2024. godine na teritoriji Srbije registrovana 884 slučaja morbila, i to najviše na teritoriji Raškog okruga, u okviru epidemija prijavljenih u Novom Pazaru i Tutinu.
„Najveći broj slučajeva, njih 51 odsto, registrovan je u uzrasnoj grupi od jedne do četiri godine, pri čemu je većina obolele dece u ovoj uzrasnoj grupi, njih 97,6 odsto, bila nevakcinisana. Komplikacija u vidu upale pluća bila je prisutna kod 14 obolelih osoba, dok je zapaljenje mozga registrovano kod jedne obolele osobe”, navodi se u saopštenju.
Iz Batuta napominju da se imunizacijom preveniraju bolesti, komplikacije i smrtni ishodi od vakcinama preventabilnih bolesti kao što su dečja paraliza, difterija, tetanus, veliki kašalj, hepatitis B, morbili, zaušci, rubeola, neke vrste zapaljenja pluća, prolivi izazvani rotavirusom i rak grlića materice.
Ističu da se imunizacijom, prema procenama, sačuva četiri miliona života godišnje.
„Svake godine se registruju dva-tri miliona smrtnih ishoda od pneumokoknih infekcija, rotavirusnih infekcija, difterije, tetanusa, velikog kašlja, malih boginja kod nevakcinisanih lica, među kojima je najviše dece ispod pet godina života. Imunizacija je doprinela iskorenjivanju velikih boginja i doprinosi iskorenjivanju dečje paralize, a broj obolelih od malih boginja, rubeole, tuberkuloze, velikog kašlja, tetanusa i difterije je značajno opao”, navodi se u objavi na sajtu Batuta.
Nedelja imunizacije je godišnji događaj čiji je opšti cilj povećanje obuhvata imunizacijom kroz jačanje uverenja o potrebi zaštite svakog deteta i osobe od bolesti koje se mogu sprečiti vakcinacijom, sa posebnim akcentom na decu iz teško dostupnih vulnerabilnih i marginalizovanih grupa.
Nedelja imunizacije je inicijativa koju koordinira Regionalna kancelarija SZO za Evropu, u saradnji sa zemljama članicama i partnerima, u cilju povećanja obuhvata i izgradnje pozitivnih stavova o neophodnosti imunizacije.