ВИШЕ ОД 97 ОДСТО НАЈМЛАЂИХ СА МОРБИЛАМА НИЈЕ ВАКЦИНИСАНО Имунизацијом се могу избећи компликације и смртни исходи, поручују из Батута
Институт за јавно здравље Србије „Доктор Милан Јовановић Батут” објавио је поводом недеље имунизације у Европском региону, која се обележава од 27. априла до 3. маја, да су током 2024. године на територији Србије регистрована 884 случаја морбила.
Ове године се Недеља имунизације, коју је иницирала Светска здравствена организација 2005. године, а којој се Србија прикључила од почетка, организована је под слоганом „Имунизација за све је остварив циљ”.
Батут наводи да је у 2024. години пријављено 127.350 случајева морбила у Европском региону СЗО, што је двоструко већи број у односу на 2023. годину, а највећи у последњих 25 година.
Такође, наводе да су током 2024. године на територији Србије регистрована 884 случаја морбила, и то највише на територији Рашког округа, у оквиру епидемија пријављених у Новом Пазару и Тутину.
„Највећи број случајева, њих 51 одсто, регистрован је у узрасној групи од једне до четири године, при чему је већина оболеле деце у овој узрасној групи, њих 97,6 одсто, била невакцинисана. Компликација у виду упале плућа била је присутна код 14 оболелих особа, док је запаљење мозга регистровано код једне оболеле особе”, наводи се у саопштењу.
Из Батута напомињу да се имунизацијом превенирају болести, компликације и смртни исходи од вакцинама превентабилних болести као што су дечја парализа, дифтерија, тетанус, велики кашаљ, хепатитис Б, морбили, заушци, рубеола, неке врсте запаљења плућа, проливи изазвани ротавирусом и рак грлића материце.
Истичу да се имунизацијом, према проценама, сачува четири милиона живота годишње.
„Сваке године се региструју два-три милиона смртних исхода од пнеумококних инфекција, ротавирусних инфекција, дифтерије, тетануса, великог кашља, малих богиња код невакцинисаних лица, међу којима је највише деце испод пет година живота. Имунизација је допринела искорењивању великих богиња и доприноси искорењивању дечје парализе, а број оболелих од малих богиња, рубеоле, туберкулозе, великог кашља, тетануса и дифтерије је значајно опао”, наводи се у објави на сајту Батута.
Недеља имунизације је годишњи догађај чији је општи циљ повећање обухвата имунизацијом кроз јачање уверења о потреби заштите сваког детета и особе од болести које се могу спречити вакцинацијом, са посебним акцентом на децу из тешко доступних вулнерабилних и маргинализованих група.
Недеља имунизације је иницијатива коју координира Регионална канцеларија СЗО за Европу, у сарадњи са земљама чланицама и партнерима, у циљу повећања обухвата и изградње позитивних ставова о неопходности имунизације.