Tuča u prokupačkoj srednjoj školi, 2 UČENIKA POVREĐENA, JEDAN TRAŽIO ISPISNICU
Dva učenika četvrtog razreda srednje Tehničke škole “15. maj” u Prokuplju juče su završila u prokupačkoj bolnici s lakšim povredama, nakon što ih je, prema njihovim rečima, napao vršnjak.
Iako za sada nema preciznih podataka o tome kako je došlo do incidenta koji se desio juče nešto pre 17 sati, iz policije su Južnim vestima potvrdili da se napad dogodio u toj školi. U Školskoj upravi Niš saznaje se da je slučaj prijavljen, a direktorka škole Biljana Milenković kaže da je škola preduzela sve potrebne mere u vezi tog incidenta.
Ona je potvrdila da je učenik koji je izazvao tuču jutros zatražio da se ispiše iz škole.
- Mi smo odmah sazvali Tim za nasilje gde je doneta odluka da se radi o trećem nivou nasilja. Obavestili smo Školsku upravu, policiju, Centar za socijalni rad. Svi su dali izjave, uključujući i roditelje te dece, a đak koji je učestvovao u tuči jutros je podneo zahtev da iz porodičnih razloga traži ispisnicu iz škole - rekla je direktorka Milenković, potvrđujući da je procedura ispoštovana.
U Zdravstvenom centru potvrdili su da su oko 17 sati u pratnji roditelja primljena dva 18-godišnjaka.
“Pacijenti 2006. godište su u pratnji roditelja primljeni oko 17 sati, pregledani su i, nakon odrađene dijagnostike pušteni kući jer težina povreda nije zahtevala bolničko lečenje. Nemamo podatke da su povrede zadobijene u tuči”, kažu u Zdravstvenom centru.
Prokupačka policija primila je informaciju o tuči učenika i o tome obavestila nadležno tužilaštvo.
Policija je postupala po prijavi da je 18-godišnjak fizički napao dvojicu učenika četvrte godine, obavešteno je Osnovno tužilaštvo u Prokuplju i po njihovom nalogu protiv izvršioca biće podneta krivična prijava u redovnom postupku, a za krivično delo nasilničko ponašanje - kažu u policiji.
U Školskoj upravi u Nišu samo su potvrdili da su obavešteni o incidentu i da će u dalje postupati u skladu s ovlašćenjima.
U Srbiji je procedura postupanja u vezi sa vršnjačkim nasiljem regulisana zakonom i školskim pravilnicima. Procedura ima nekoliko koraka, a prvi je prepoznavanje nasilja: nastavnik, učenici, roditelji ili bilo ko iz školskog osoblja mogu prijaviti nasilje. Svaka škola ima tim za zaštitu od nasilja koji prepoznaje i prati incidente nasilja.
Kada se prijavi slučaj vršnjačkog nasilja, škola je u obavezi da ga odmah istraži. Nastavnici ili školski psiholozi razgovaraju sa učenicima i roditeljima kako bi prikupili informacije.
Ukoliko se potvrdi nasilje, škola može preduzeti različite mere, poput razgovora sa učesnicima, individualne podrške za žrtvu, savetovanja za nasilnika ili pokretanja disciplinskog postupka.
U težim slučajevima, škola može obavestiti nadležne institucije, poput Centra za socijalni rad ili policije, kako bi se preduzele dalje mere.
Treba reći i da su škole dužne da sprovode preventivne aktivnosti, kao što su edukativne radionice, predavanja i promocija nenasilne komunikacije, kako bi se smanjila pojava nasilja. Ova procedura osigurava da škola reaguje na odgovarajući način, štiteći žrtvu i radeći na prevenciji budućih incidenata.