Туча у прокупачкој средњој школи, 2 УЧЕНИКА ПОВРЕЂЕНА, ЈЕДАН ТРАЖИО ИСПИСНИЦУ
Два ученика четвртог разреда средње Техничке школе “15. мај” у Прокупљу јуче су завршила у прокупачкој болници с лакшим повредама, након што их је, према њиховим речима, напао вршњак.
Иако за сада нема прецизних података о томе како је дошло до инцидента који се десио јуче нешто пре 17 сати, из полиције су Јужним вестима потврдили да се напад догодио у тој школи. У Школској управи Ниш сазнаје се да је случај пријављен, а директорка школе Биљана Миленковић каже да је школа предузела све потребне мере у вези тог инцидента.
Она је потврдила да је ученик који је изазвао тучу јутрос затражио да се испише из школе.
- Ми смо одмах сазвали Тим за насиље где је донета одлука да се ради о трећем нивоу насиља. Обавестили смо Школску управу, полицију, Центар за социјални рад. Сви су дали изјаве, укључујући и родитеље те деце, а ђак који је учествовао у тучи јутрос је поднео захтев да из породичних разлога тражи исписницу из школе - рекла је директорка Миленковић, потврђујући да је процедура испоштована.
У Здравственом центру потврдили су да су око 17 сати у пратњи родитеља примљена два 18-годишњака.
“Пацијенти 2006. годиште су у пратњи родитеља примљени око 17 сати, прегледани су и, након одрађене дијагностике пуштени кући јер тежина повреда није захтевала болничко лечење. Немамо податке да су повреде задобијене у тучи”, кажу у Здравственом центру.
Прокупачка полиција примила је информацију о тучи ученика и о томе обавестила надлежно тужилаштво.
Полиција је поступала по пријави да је 18-годишњак физички напао двојицу ученика четврте године, обавештено је Основно тужилаштво у Прокупљу и по њиховом налогу против извршиоца биће поднета кривична пријава у редовном поступку, а за кривично дело насилничко понашање - кажу у полицији.
У Школској управи у Нишу само су потврдили да су обавештени о инциденту и да ће у даље поступати у складу с овлашћењима.
У Србији је процедура поступања у вези са вршњачким насиљем регулисана законом и школским правилницима. Процедура има неколико корака, а први је препознавање насиља: наставник, ученици, родитељи или било ко из школског особља могу пријавити насиље. Свака школа има тим за заштиту од насиља који препознаје и прати инциденте насиља.
Када се пријави случај вршњачког насиља, школа је у обавези да га одмах истражи. Наставници или школски психолози разговарају са ученицима и родитељима како би прикупили информације.
Уколико се потврди насиље, школа може предузети различите мере, попут разговора са учесницима, индивидуалне подршке за жртву, саветовања за насилника или покретања дисциплинског поступка.
У тежим случајевима, школа може обавестити надлежне институције, попут Центра за социјални рад или полиције, како би се предузеле даље мере.
Треба рећи и да су школе дужне да спроводе превентивне активности, као што су едукативне радионице, предавања и промоција ненасилне комуникације, како би се смањила појава насиља. Ова процедура осигурава да школа реагује на одговарајући начин, штитећи жртву и радећи на превенцији будућих инцидената.