STOMAČNI VIRUS HARA VRTIĆIMA Roditelji, obratite pažnju na OVE SIMPTOME
Svima je poznato da jesen donosi boravak u kolektivima, a time i pojavu virusa.
Zaraze najviše pogađaju najmlađe, čemu svedočimo i danas. U Srbiji su među decom trenutno najzastupljenija tri stomačna virusa i rinovirus koji napada sluznicu nosa.
Kako nam je objasnio pedijatar dr Saša Milićević, od stomačnih aktivni su rota, adeno i norovirus.
- Svaki od njih ume da se prikaže i kroz disajne puteve i tako na neki način maskira činjenicu da je u pitanju stomačni virus. Takođe i rinovirusi umeju da prezentuju tečnu stolicu, tako da je to nešto što treba imati na umu - kaže pedijatar Saša Milićević za Telegraf.rs
Kako kaže, kada se radi o stomačnim virusima, to su virusi koji se lako prenose, pa se deca mogu razboleti čak i preko igračke u vrtiću.
Sve polazi od ručica
- Sve polazi od ručica, jedno dete koje ima tegobe se igra sa nekom igračkom, pa uzme drugo, pa treće i tako od deteta do detata - pojašnjava doktor.
- Stomačni virusi traju obično od 3 do 7 dana, samo je važno da dete ne dehidrira. Što je manje dete to se lakše dogodi, a ako beba dehidrira naročito je opasno - upozorava naš sagovornik, te dodaje da roditelji kod najmlađih dehidraciju mogu da prepoznaju po dijareji, suvom jeziku, upalim očima, manjoj količini urina što se posebno primećuje među decom koja nose pelene.
Najvažnija je dijeta
U ovakvim situacijama najvažnija je nadoknada izgubljene tečnosti, koja ne treba da bude nagla, već postepena, na po 15 minuta.
- Važna je i dijeta, ali ako na primer beba sisa mama ne treba da prekida dojenje. Kod starije dece i odraslih veoma je važno piti tečnost u vidu vode i čaja, ali ne samo to već i tečnost koja sadrži minerale i elektrolite - kazao je Milićević za Telegraf.rs
Ukoliko dođe do situacije da dete više nema šta da povrati, ali i da ne može više da povraća, vreme je za infuziju.
Najčešći simptomi stomačnog virusa
- Dijareja
- Povraćanje
- Temperatura koja ne mora biti previše visoka
- Suv jezik
- Upale oči
- Manjak urina