U SRBIJI SE SMANJIO BROJ ZATVORENIKA ALI SE POVEĆALA STOPA ZATVARANJA Šire se zatvori u Novom Sadu i Mitrovici
U srpskim zatvorima u ovom trenutku boravi oko 10.500 zatvorenika i pritvorenika i taj broj se vrlo malo menjao u protekle tri godine, ali je znatno manji u odnosu na 2019. kada smo iza brave imali skoro 12 hiljada ljudi.
Međutim ono što zabrinjava jeste stopa zatvaranja, koja sada iznosi preko 150 zatvorenika na 100.000 stanovnika, što nas po ovom parametru, uz Crnu Goru, svrstava u sam evropski vrh. Upravo kako bi se u budućnosti izbegao problem (pre)popunjenosti zatvorskih kapaciteta, ovih dana se radi na proširenju zatvora u Sremskoj Mitrovici i Novom Sadu i ti projekti su već u proceduri.
U okviru KPZ Sremska Mitrovica planirana je gradnja novog paviljona, dvospratnog objekta (P 2) ukupne površine 4.653 metra kvadratna. Procenjena vrednost investicije je 720 miliona dinara, bez PDV-a, a odabrani izvođači imaće rok od dve godine da završe sve radove. Ponude na tender Ministarstva pravde podnosile su se do 15. novembra, i ovih dana se očekuje odluka o dodeli ugovora, tako da bi, imajući u vidu sve rokove, uključujući i period za uvođenje izvođača u posao, radovi mogli da počnu do kraja zime.
Na mestu gde je predviđena gradnja novog paviljona, najpre se nalazio smeštajni objekat koji je srušen, a na njegovom mestu izgrađen je prizemni vešeraj površine 297 kvadrata. On će sada biti porušen, zbog izgradnje paviljona za 192 osuđenika i oko 25 zaposlenih.
„Osnovna funkcija paviljona je smeštaj lica lišenih slobode, u nadzemnim delovima objekta, dok su u prizemlju predviđene: perionica, kantina, kancelarije, tehničke prostorije i prateći sanitarni čvorovi. Smeštaj zatvorenika biće organizovan po blokovima na prvom i drugom spratu. Predviđene su trokrevetne sobe, s krevetima u jednom nivou. U sobama će se nalaziti kupatilo sa umivaonikom i toaletom, kao i po jedna sto, stolica i orman za svakog osuđenika.
Raspored prostorija simetričan je na obe etaže, tako da će se na svakoj nalaziti ćelije kapaciteta za 96 osuđenika, po spratu (dva bloka sa po 16 jedinica). Predviđeno je zajedničko kupatilo i to na 48 osuđenika. U centralnom delu, na oba sprata, biće hol sa telefonskim govornicama (osam po spratu), te prostorija za verske obrede, kancelarija, čajna kuhinja i prateće sanitarne i tehničke prostorije.
Osim u KPZ Sremska Mitrovica, predviđeno je i proširenje kapaciteta zatvorskog kompleksa u novosadskom naselju Klisa. Ponude na tender Okružnog zatvora u Novom Sadu za izradu projektno-tehničke dokumentacije za izgradnju novog paviljona pritvora podnosile su se do 4. novembra, pa je i u ovom slučaju za očekivati da uskoro budu odabrani projektanti.
Okružni zatvor na Klisi sagrađen je sredinom osamdesetih godina prošlog veka. Iza visokih betonskih ogradnih zidova u Proleterskoj ulici nalaze se dve slične zgrade - odeljenje pritvora u kom može da boravi 164 lica i izdržavanje kazne za 140 zatvorenika. Budući da u toj kaznenoj ustanovi u proseku boravi 340 zatvorenika, a često i više, jasno je da su projektovani kapaciteti premašeni. Novi objekat za smeštaj lica za izvršenje krivičnih sankcija biće kapacitea za 260 pritvorenika.
“Planirana je izgradnja nove zgrade pritvora, kula osmatračnica pomoćnih objekata, ograda, šetališta/dvorišta i sl. Novi objekat za smeštaj osuđenika, planira se u zapadnom, neizgrađenom delu kompleksa, a u severnom delu, koji je namenjen za ekonomsko, dvorište, moguća je izgradnja pomoćnih i drugih objekata. Oko novih objekata za smeštaj osuđenika planirati ogradu visine pet metara, a u skladu sa odgovarajućim standardima, tako da se obezbedi potrebna sigurnost”, navedeno je u dokumentaciji Okružnog zatvora.
Glavni objekat za smeštaj lica obuhvata tri bloka kapaciteta do 50 pritvorenika i tri bloka sa kapacitetom do 40 lica. U tehničkim karakteristikama je navedeno da su planirane dvokrevetne sobe, s kupatilom, te da će biti opremljene jednim većim ili dva mala stola, dva ormara i televizorom, a predviđeno je podno grejanje. U bloku će se nalaziti službena prostorija za razgovore kao i jedna višenamenska, a prodavnica i mini magacin, biblioteka, verske prostorije, ambulante, apoteka su objekti koji su u tehničkim karakteristikama navedeni kao neophodni.
Jovana Vukašinović