У СРБИЈИ СЕ СМАЊИО БРОЈ ЗАТВОРЕНИКА АЛИ СЕ ПОВЕЋАЛА СТОПА ЗАТВАРАЊА Шире се затвори у Новом Саду и Митровици
У српским затворима у овом тренутку борави око 10.500 затвореника и притвореника и тај број се врло мало мењао у протекле три године, али је знатно мањи у односу на 2019. када смо иза браве имали скоро 12 хиљада људи.
Међутим оно што забрињава јесте стопа затварања, која сада износи преко 150 затвореника на 100.000 становника, што нас по овом параметру, уз Црну Гору, сврстава у сам европски врх. Управо како би се у будућности избегао проблем (пре)попуњености затворских капацитета, ових дана се ради на проширењу затвора у Сремској Митровици и Новом Саду и ти пројекти су већ у процедури.
У оквиру КПЗ Сремска Митровица планирана је градња новог павиљона, двоспратног објекта (П+2) укупне површине 4.653 метра квадратна. Процењена вредност инвестиције је 720 милиона динара, без ПДВ-а, а одабрани извођачи имаће рок од две године да заврше све радове. Понуде на тендер Министарства правде подносиле су се до 15. новембра, и ових дана се очекује одлука о додели уговора, тако да би, имајући у виду све рокове, укључујући и период за увођење извођача у посао, радови могли да почну до краја зиме.
На месту где је предвиђена градња новог павиљона, најпре се налазио смештајни објекат који је срушен, а на његовом месту изграђен је приземни вешерај површине 297 квадрата. Он ће сада бити порушен, због изградње павиљона за 192 осуђеника и око 25 запослених.
„Основна функција павиљона је смештај лица лишених слободе, у надземним деловима објекта, док су у приземљу предвиђене: перионица, кантина, канцеларије, техничке просторије и пратећи санитарни чворови. Смештај затвореника биће организован по блоковима на првом и другом спрату. Предвиђене су трокреветне собе, с креветима у једном нивоу. У собама ће се налазити купатило са умиваоником и тоалетом, као и по једна сто, столица и орман за сваког осуђеника.
Распоред просторија симетричан је на обе етаже, тако да ће се на свакој налазити ћелије капацитета за 96 осуђеника, по спрату (два блока са по 16 јединица). Предвиђено је заједничко купатило и то на 48 осуђеника. У централном делу, на оба спрата, биће хол са телефонским говорницама (осам по спрату), те просторија за верске обреде, канцеларија, чајна кухиња и пратеће санитарне и техничке просторије.
Осим у КПЗ Сремска Митровица, предвиђено је и проширење капацитета затворског комплекса у новосадском насељу Клиса. Понуде на тендер Окружног затвора у Новом Саду за израду пројектно-техничке документације за изградњу новог павиљона притвора подносиле су се до 4. новембра, па је и у овом случају за очекивати да ускоро буду одабрани пројектанти.
Окружни затвор на Клиси саграђен је средином осамдесетих година прошлог века. Иза високих бетонских оградних зидова у Пролетерској улици налазе се две сличне зграде - одељење притвора у ком може да борави 164 лица и издржавање казне за 140 затвореника. Будући да у тој казненој установи у просеку борави 340 затвореника, а често и више, јасно је да су пројектовани капацитети премашени. Нови објекат за смештај лица за извршење кривичних санкција биће капацитеа за 260 притвореника.
“Планирана је изградња нове зграде притвора, кула осматрачница помоћних објеката, ограда, шеталишта/дворишта и сл. Нови објекат за смештај осуђеника, планира се у западном, неизграђеном делу комплекса, а у северном делу, који је намењен за економско, двориште, могућа је изградња помоћних и других објеката. Око нових објеката за смештај осуђеника планирати ограду висине пет метара, а у складу са одговарајућим стандардима, тако да се обезбеди потребна сигурност”, наведено је у документацији Окружног затвора.
Главни објекат за смештај лица обухвата три блока капацитета до 50 притвореника и три блока са капацитетом до 40 лица. У техничким карактеристикама је наведено да су планиране двокреветне собе, с купатилом, те да ће бити опремљене једним већим или два мала стола, два ормара и телевизором, а предвиђено је подно грејање. У блоку ће се налазити службена просторија за разговоре као и једна вишенаменска, а продавница и мини магацин, библиотека, верске просторије, амбуланте, апотека су објекти који су у техничким карактеристикама наведени као неопходни.
Јована Вукашиновић