SRBIJA NIJE PREBROJALA ŽRTVE NIJEDNOG RATA Ovo svako treba da čuje – evo šta istoričar Predrag Marković tvrdi
Srbija je u Velikom ratu izgubila trećenu stanovništva, a istoričar Predrag Marković objašnjava da je gubitak u Velikom ratu proporcionalno najveći gubitak u Evropi i svetu.
Kaže da se poslednjih godina insistira na žrtvi Srbije, ali da taj rat nije bio samo žrtva srpskog naroda već i velika pobeda.
Srbija je tokom Prvog svetskog rata izgubila trećinu stanovništva, a prema zvaničnim podacima, reč je o 1.247.000 ljudi.
Istoričar Predrag Marković istakao je da Srbija nije prebrojala žrtve nijednog rata, ali da jeste gubitak u Velikom ratu proporcionalno najveći gubitak u Evropi, i svetu.
"Prema novim istraživanjima koje su radili Vladimir Krivašejev, Mile Bjelajac, Danilo Šarenac i drugi naučnici, broj je daleko manji", rekao je Marković.
Objašnjava da su naučnici-istraživači broj žrtava računali po uzorku.
"Krivašejev je brojao u najpogođenijim krajevima – Valjevu, Krupnju, Loznici – pa je potom pomnožio u odnosu na broj stanovnika", istakao je Marković metod novih istraživanja.
Slaviti i žrtvu i pobedu
Istoričar je, gostujući na RTS-u povodom Dana primirja, rekao da je demografski oporavak Srbije trajao pet godina, i to zbog visokog nataliteta. Ali da se Srbija kvalitativno oporavljala mnogo duže.
Kako đaci danas uče o Prvom svetskom ratu
U školama širom Srbije se uči o velikim bitkama i datumima u Prvom svetskom ratu. Neretko, do detalja o događajima na frontovima u Evropi, Africi, Aziji.
Međutim, mnoga deca ne znaju šta se dešavalo u njihovom zavičaju.
U ambijentalnoj učionici Dubočica–Maglič đaci uče su da su jedinice, uglavnom drugog i trećeg poziva, na planinama oko Kraljeva vodile odsudnu borbu za spas Prve srpske armije Živojina Mišića, koja se povlačila Ibarskom klisurom. Da zadrže nadmoćnijeg neprijatelja, živote je dalo više od hiljadu i po srpskih vojnika.
Učiteljica u OŠ "Jovan Dučić" u Roćevićima Vanja Nikolić apelovala je preko učiteljskog udruženja u Kraljevu da sve škole iz Kraljeva dođu i da tu održavaju nastavu.
"Važno je da deca obilaze ovakva mesta, da dolaze u prirodu, da nauče lokalnu istoriju o kojoj se malo zna", kaže Nikolić.
A priča o borbama koje su spasile glavninu srpske vojske nema u udžbenicima istorije.
Marković tvrdi da je poslednjih godina prevladao ton žrtve kada se govori o Velikom ratu.
"Insistira se na žrtvi, a taj rat nije bio samo žrtva, bio je i velika pobeda", podseća Marković.
Istakao je da treba slaviti i žrtvu i pobedu, i rekao da Srbi nisu bili narod koji jadikuje nad svojom istorijom, rekavši da bi se naši preci iznenadili.
"Nijedna saveznička vojska nije proporcionalo svom broju donosila takve pobede kao srpska vojska", priča Marković uz komentar da je naša vojska zadivila svet.
Istoričar Predrag Marković istakao je da je 15. septembra pao prvi front, kada se u Srbiji obeležava Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave.
"Mi smo započeli kraj Prvog svetskog rata tom neverovato uspešnom ofanzivom. Francuzi nisu mogli da stignu našu vojsku. Snabdevanje je kasnilo jer je naša vojska letela u svoju otadžbinu, i dalje preko granice na sever i zapad", objašnjava istoričar.
Telegraf.rs/RTS