RUSI I KINEZI OKUPIRALI SRBOBRAN Kuće kupuju za tepsiju ribe ZBOG JEDNE STVARI BEŽE OD NOVOG SADA
Kinezi i Rusi sve češće kupuju kuće do 50.000 evra u gradovima Vojvodine, a odlučuju se da investiraju i u nekretnine u Srbobranu.
Od agenata za nekretnine saznajemo da je prošle godine nekoliko Kineza kupilo kuću u Srbobranu, dok potražnje od strane Rusa za ovom vrstom nekretnine ima i ove godine. Od Snežane Jojkić iz „Vila nekretnine” Novi Sad saznajemo da broj onih koji se odlučuju za kupovinom kuće u Srbobranu nije veliki, ali da im to više odgovara od kupovine stana u Novom Sadu.
- Kinezi izdvajaju od 20.000 do 40.000 evra, dok se Rusi odlučuju da investiraju u kuću do 50.000 evra – kaže Jojkić.
Inostrani kupci za stanove saznaju preko oglasa, pa na taj način i dolaze do agenata. Srbobran im odgovara kako zbog blizine Novom Sadu, tako i zbog toga što, kako kaže naša sagovornica, ima sve ono što je potrebno za život mladim bračnim parovima.
- Ima i naših ljudi koji žele da investiraju u nekretninu u Srbobranu. Nakon epidemije korone je interesovanje za nijansu jače nego što je to bio slučaj pre – kaže Jojkić.
Vrtoglav rast cena kvadrata nekretnine u Novom Sadu, po svemu sudeći, „gura” bračne parove u okolna sela koja nisu mnogo udaljena od glavnog grada Vojvodine, a gde mogu kupiti veću nekretninu za manje novca. Od poznavalaca prilika saznajemo da i tu ima dosta „kočnica” poput uslova koje nude banke, jer potražuju 50 odsto učešća na stamebni kredit, što mladi nisu u mogućnosti da ispune. S druge strane, kvadrat stana u Novom Sadu mladima i svima koji žele da kupe nekretninu postaje sve dalji, jer je potrebno daleko više novca nego za kuću sa dvorištem.
- Cene kuća prate tržišne cene nekretnina i kreću se od 50.000 do 100.0000 evra. Cena kvadrata je od 500 do 600 evra, a luksuznije dostižu i 750 evra za kvadrat. One ispod 50.000 evra delimično su od naboja, delimično zidane i potrebno ih je renovirati. Starije kuće su oko 350 evra, ali zahtevaju dosta ulaganja – kazala je ona.
I skupo i preskupo
Po izveštaju Republičkog geodetskog zavoda, cene kuća su imale veoma širok raspon i kretale su se od minimalnih 500 evra u više gradova u Srbiji do 3.182.000 evra u beogradskoj opštini Savski venac.
Kada je Novi Sad u pitanju, najskuplja kuća je prodata za 543.000 evra, a vikendica za 300.000 evra, u katastarskoj opštini Sremska Kamenica.
Od Danča Slavova iz „Status neretnina” saznajemo da interesovanja za kućama do 50.000 evra ima i u drugim gradovima Vojvodine koji su bliži Novom Sadu i da su kupci iz Kine, Rusije, ali i iz evropskih gradova, kao i naši povratnici iz inostrastva.
- Kuće u Vojvodini su dostupne po ceni od 25.000 evra pa naviše. Najjefitnije se nalaze u kikindskim selima i Banatu. One zahtevaju dosta ulaganja. Mladi bračni parovi se ipak odlučuju za kupovinom doma od 50.000 evra pa naviše, jer ne zahteva dosta ulaganja – kazao je Slavov.
Najveći broj kupoprodajnih ugovora u prvom polugodištu 2024. godine dostavljenih od strane javnih beležnika jeste na području Osnovnog suda u Novom Sadu, ukupno 5.448, dok je najveći obim novčanih sredstava na području Prvog osnovnog suda u Beogradu, u iznosu od 737 miliona evra.
Segment kuća je zabeležio blago smanjenje broja ugovora (1,7 odsto), uz porast vrednosti od 6,6 posto.
S. Aničić Ilić