РУСИ И КИНЕЗИ ОКУПИРАЛИ СРБОБРАН Куће купују за тепсију рибе ЗБОГ ЈЕДНЕ СТВАРИ БЕЖЕ ОД НОВОГ САДА
Кинези и Руси све чешће купују куће до 50.000 евра у градовима Војводине, а одлучују се да инвестирају и у некретнине у Србобрану.
Од агената за некретнине сазнајемо да је прошле године неколико Кинеза купило кућу у Србобрану, док потражње од стране Руса за овом врстом некретнине има и ове године. Од Снежане Јојкић из „Вила некретнине” Нови Сад сазнајемо да број оних који се одлучују за куповином куће у Србобрану није велики, али да им то више одговара од куповине стана у Новом Саду.
- Кинези издвајају од 20.000 до 40.000 евра, док се Руси одлучују да инвестирају у кућу до 50.000 евра – каже Јојкић.
Инострани купци за станове сазнају преко огласа, па на тај начин и долазе до агената. Србобран им одговара како због близине Новом Саду, тако и због тога што, како каже наша саговорница, има све оно што је потребно за живот младим брачним паровима.
- Има и наших људи који желе да инвестирају у некретнину у Србобрану. Након епидемије короне је интересовање за нијансу јаче него што је то био случај пре – каже Јојкић.
Вртоглав раст цена квадрата некретнине у Новом Саду, по свему судећи, „гура” брачне парове у околна села која нису много удаљена од главног града Војводине, а где могу купити већу некретнину за мање новца. Од познавалaца прилика сазнајемо да и ту има доста „кочница” попут услова које нуде банке, јер потражују 50 одсто учешћа на стамебни кредит, што млади нису у могућности да испуне. С друге стране, квадрат стана у Новом Саду младима и свима који желе да купе некретнину постаје све даљи, јер је потребно далеко више новца него за кућу са двориштем.
- Цене кућа прате тржишне цене некретнина и крећу се од 50.000 до 100.0000 евра. Цена квадрата је од 500 до 600 евра, а луксузније достижу и 750 евра за квадрат. Оне испод 50.000 евра делимично су од набоја, делимично зидане и потребно их је реновирати. Старије куће су око 350 евра, али захтевају доста улагања – казала је она.
И скупо и прескупо
По извештају Републичког геодетског завода, цене кућа су имале веома широк распон и кретале су се од минималних 500 евра у више градова у Србији до 3.182.000 евра у београдској општини Савски венац.
Када је Нови Сад у питању, најскупља кућа је продата за 543.000 евра, а викендица за 300.000 евра, у катастарској општини Сремска Каменица.
Од Данча Славовa из „Статус неретнина” сазнајемо да интересовања за кућама до 50.000 евра има и у другим градовима Војводине који су ближи Новом Саду и да су купци из Кине, Русије, али и из европских градова, као и наши повратници из иностраства.
- Куће у Војводини су доступне по цени од 25.000 евра па навише. Најјефитније се налазе у кикиндским селима и Банату. Оне захтевају доста улагања. Млади брачни парови се ипак одлучују за куповином дома од 50.000 евра па навише, јер не захтева доста улагања – казао је Славов.
Највећи број купопродајних уговора у првом полугодишту 2024. године достављених од стране јавних бележника јесте на подручју Основног суда у Новом Саду, укупно 5.448, док је највећи обим новчаних средстава на подручју Првог основног суда у Београду, у износу од 737 милиона евра.
Сегмент кућа је забележио благо смањење броја уговора (1,7 одсто), уз пораст вредности од 6,6 посто.
С. Аничић Илић