POLJOPRIVREDNI FAKULTET U NOVOM SADU SLAVI 70 GODINA „Naša snaga leži u inovacijama, u znanju i hrabrosti da menjamo stvari nabolje“
Svečanom akademijom Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Novom Sadu danas je obeležio 70 godina postojanja.
Podsećajući na reči prvog dekana fakulteta i prvog rektora Univerziteta u Novom Sadu, prof. dr Lazara Stojkovića - da ovaj fakultet treba bude „naučni i poljoprivredni centar i pravi i dostojni reprezent poljoprivrednog karaktera naše Pokrajine” - aktuelni dekan prof. Dr Nenad Magazin ocenio je da je ova vizija stvarnost već 70 godina te da je na sadašnjoj i generacijama koje dolaze da tim putem nastave.
- Koja je uloga poljoprivrede danas, i u Srbiji i u svetu? Odgovor je jednostavan: opstanak čovečanstva zavisi od hrane, a jedini siguran izvor hrane je poljoprivreda.
Zbog toga poljoprivredu, ali ni obrazovanje u poljoprivredi, ne možemo porediti sa drugim delatnostima ili profesijama koje se danas čine uspešnije, privlačnije, unosnije. Društvo u kome živimo mora da bude svesno da se hrana ne podrazumeva, ona je rezultat nečijeg rada, znanja, nečijeg načina života... – naveo je profesor Magazin.
Po njegovim rečima, stoga je misija Poljoprivrednog fakulteta da poljoprivredu unapredi, učini održivom, efikasnijom i otpornijom, manje štetnom po životnu sredinu, napominjući da će, uz pomoć savremenih tehnologija i alata, taj cilj će biti lakše ostvaren.
Priznanja najboljima
Na Svečanoj akademiji uručena su prigodna priznanja najboljim studentima Poljoprivrednog fakulteta, od prve do završne godine studija: Nataši Tamaš, Nini Tepavac, Mariji Gal, Anastasiji Gojković, Vojkanu Prebiračeviću, Eleni Radović i Ljubomiru Gluščeviću. Priznanja su dobili i dr Marica Petrović (monografija godine), dr Nebojša Dedović (udžbenik godine), dr Dragoslav Ivanišević (najbolji međunarodni projekat), te doc dr Dragana Novaković i prof. dr Mirjana Ljubojević (najveći broj publikovanih radova na SCI listi).
- Ali ne unapređujemo samo poljoprivredu. Presudni momenti u istoriji fakulteta su uvek bili oni u kojima smo širili svoja polja delatnosti i u nastavi i u obrazovanju. Odlučni smo da na sebi radimo i dalje, da osvajamo nova područja rada, ovladavamo novim istraživačkim poljima, a rezultate istraživanja primenjujemo u obrazovanju novih generacija studenata – naveo je dekan Poljoprivrednog fakulteta.
Na kraju svog slova on je podsetio na čuvenu kinesku izreku: ako planiraš jednu godinu unapred, posejaćeš žito, ako planiraš 10 godina unapred, posadićeš voćnjak, ako planiraš 100 godina unapred, obrazovaćeš decu. - Ako planiraš bilo šta od navedenog, obrati se Poljoprivrednom fakultet u Novom Sadu - poručio je prof. dr Nenad Magazin.
Dugim, toplim aplauzom pozdravljen je akademik prof. dr Rudolf Kastori, koji je bio student prve generacije upisane 1954. godine na Poljoprivredni fakultet u Novom Sadu, i čiji je profesionalni, i pedagoški i istraživački angažman , u najvećoj meri vezan upravo za ovu visokoškolsku instituciju. “Na levoj, peskovitoj obali Dunava posejano seme, koje je brzo izniklo u snažnu biljku – moćnu obrazovnu i naučnu instituciju“, rekao je akademik Kastori, uz poruku „Ne brinuti se o obrazovanju i nauci isto je što i živeti bez budućnosti“!
Nakon prigodnih pozdravnih slova rektora Univerziteta u Novom Sadu prof. dr Stanka Madića, pomoćnika republičkog ministra prosvete prof. dr Janka Samardžića i pokrajinskog sekretara za nauku i tehnološki razvoj prof. dr Branka Markoskog, Na Svečanoj akademiji je govorio i ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva prof. dr Aleksandar Martinović, koji je u svom obraćanju istakao važnost jačanja saradnje Vlade Srbije i ministarstva kojem je na čelu sa poljoprivrednim fakultetima i naučnim institutima koji u svom fokusu imaju agrar.
Martinović: U 2025. nikada veće subvencije
Ministar Aleksandar Martinović najavio je da će udeo agrarnog budžeta u ukupnom državnom budžetu za 2025. godinu biti na nivou od skoro 8 procenata, odnosno skoro 112 milijardi dinara, što će omogućiti “nikada veće subvencije”.
”To potvrđuje koliko nam je kao državi stalo do naše poljoprivrede, do naših ratara, voćara, stočara… svih onih koji nas hrane”, rekao je Martinović, podsećajući da je u toku isplata dodatnih 10.000 dinara za ratarsku proizvodnju, te apelovao poljoprivrednike koji nisu otvorili svoje elektronsko sanduče da to učine kako bi, na temelju rešenja Uprave za agrarna plaćanja, mogli da ostvare pravo na ovu subvenciju.
- U ovim teškim i vrlo neizvesnim i nestabilnim geopolitičkim trenucima, u kojima se ne zna šta će sutra biti, proizvodnja hrane je neka vrsta namenske industrije – izjavio je ministar Martinović. - Kao što je važno da imate obezbeđenu nezavisnost i suverenitet zemlje i da imate snažnu vojsku, podjednako je važno da imate obzebeđen i prehrambeni suverenitet. Stoga je od izuzetnog značaja da svi zajedno – država, naši poljoprivredni fakulteti i naučni instituti, ljudi koji se neposredno bave poljoprivredom… radimo na tome da ojačamo naš agrar kako bismo imali dovoljno hrane pre svega za naše građane, ali i za izvoz, a da istovremeno što manje zavisimo od uvoza.
M. Stajić