OVE POVREDE ZAHTEVAJU DUŽU REHABILITACIJU Evo kada se primenjuju i terapije i vežbe
Pomoć specijalista fizikalne medicine u Domu zdravlja „Novi Sad” svakodnevno traže brojni Novosađani. Specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije dr Predrag Filipov kaže kako svakog dana ima od 25 do 30 pacijenata, a daleko je veći broj onih koji svakodnevno dolaze na terapije i vežbe.
- Lečimo stanja nakon povreda, preloma, uganuća, iščašenja, nagnječenja. Imamo pacijente sa bolestima kičmenog stuba, tegobe od vratne i slabinske kičme. Brojni su pacijenti koji imaju bolesti zglobova. To su najčešće degenerativne bolesti kolena, kukova, ramena i to je velika grupa pacijenata – kazao je dr Predrag Filipov.
Kada je reč o deci, rade se deformiteti kičmenog stuba, deformiteti stopala i drugi telesni deformiteti. Leče sve uzraste od rođenja, a najstarija pacijentkinja ima 98 godina.
- Rade se kinezi terapija, odnosno vežbe, kao i terapije elektroprocedura, terapije laserom , ultrazvukom i magnetna terapija. Dajemo pacijentima i lekove, tamo gde nije dovoljna samo terapija. Fizikalne terapije obično se odvijaju u turnusima od 10 terapija. To je kod lakših slučajeva, a kod povreda znaju da traju i dosta duže, do postizanja izlečenja, odnosno sanacije povrede. Nekada to traje i mesecima – navodi dr Filipov.
Kada je reč o deci, radi se na deformitetima kičmenog stuba, stopala i drugim telesnim
deformitetima
Kada je reč o fizikalnoj terapiji ona ima višestruko dejstvo, jer utiče na smanjenje bolova, otoka i poboljšanja pokretljivosti zglobova. To su osnovne funkacije terapije.
- Ovih dana najviše imamo pacijenata sa problemima u kičmenom stubu, a u toku godine imamo oscilacije. Kada je hladnije vreme onda ima više pacijenata koji imaju tegobe sa kolenima, kukovima, ramenima. Preloma ima tokom cele godine. Ranije je sa prvim snegom bilo puno preloma, koji su kasnije stizali kod nas na rehabilitaciju, a sada preloma ima cele godine – ispričao je dr Filipov.
Leti ima dosta povreda u saobraćaju i to i pešaka i biciklista, ne samo vozača.
- Nakon ture terapije imamo kontrolu, pa se onda procenjuje da li je terapija završena ili se nastavlja. Najduže se leče teške politraume – napominje dr Filipov.
Kada je reč o kinezi terapiji, odnosno vežbama, dr Filipov kaže kako zavisno od dijagnoze i povrede, postoje vežbe za svaki deo tela i za svaku bolest.
- Ne bude ljudima uvek bolje. Neki vežbaju i kod nas i kući, pa ponovo dođu kod nas. Nekada imamo i dodatne komplikacije nakon skidanja gipsa – napomenuo je dr Filipov.
LJ. Petrović
Foto: arhiva Dnevnika