NEGA ZA STARIJE U KUĆNIM USLOVIMA POSTALA LUKSUZ ZA PENZIONERE Gerontonegovateljice koštaju i do 100.000 dinara mesečno DOMOVI PREPUNI, LISTE PREDUGAČKE
Privatne ambulante i zdravstvene ustanove nude negu za starije, a dva sata dnevno na mesečnom nivou košta od 42.000 do 93.000 koliko je potrebno za svakodnevnu osmočasovnu uslugu.
Potreba za ovakvom vrstom nege starijih postoji, jer su domovi prepuni, a cene u privatnim domovima su visoke, pa se neke porodice opredeljuju za ovakvu vrstu pomoći i podrške starijima.
- Živimo i radimo u inostranstvu, a majka je u Novom Sadu. Polupokretna je i ne želi u dom. Upravo iz tog razloga smo odlučili da plaćamo privatnu gerontonegovateljicu koja dolazi svaki dan i brine o zdravlju naše majke. Nije idealno, jer je ona sama, pa noću može svašta da se desi, ali poštujemo njenu odluku da još uvek ne ide u dom. Ta usluga košta nešto malo više od 90.000 dinara. Mama sama sa penzijom ne bi mogla to da pokrije, pa mi doplaćujemo onoliko koliko je potrebno – kaže Nemanja I. koji sa porodicom živi u Mađarskoj.
Liste čekanja u domovima za stare su podugačke, a samo u Novom Sadu trenutno mesto čeka 510 osoba, dok visoke cene u privatnim domovima ne ostavlja veliki izbor za građane trećeg doba.
Cene smeštaja u državnim domovima za stare veće su za 30 odsto, od 1. februara prošle godine i u Novom Sadu kreću se od 33.530 koliko košta dvokrevetna soba do 81.560 koliko je potrebno izdvojiti za apartman.
U Ministarstvu je pojašnjeno da je do poskupljenja došlo jer cene nisu menjane od 2015. godine. Time je, kako tvrde, došlo do situacije da ne mogu da se pokriju osnovni troškovi smeštaja korisnika.
Kada je reč o privatnim domovima tu je situacija različita. U toku ove godine u dva navrata je bilo povećanja usluga smeštaja koji sada koštaju od 600 evra pa do 1.500 evra.
Liste čekanja u domovima za stare su podugačke, a samo u Novom Sadu trenutno mesto čeka 510 osoba, dok visoke cene u privatnim domovima ne ostavlja veliki izbor za građane trećeg doba
Cena, zavisi od više faktora, a to su grad u kom se nalazi dom, lokacija odnosno naselje, infrastruktura doma, brojnost usluga… Na cenu utiče i to da li je reč o jednokrevetnoj ili višekrevetnoj sobi, te da li je reč o stacionaru ili apartmanu, ali i to da li je korisnik pokretan ili nepokretan sa prvim ili četvrtim stepenom podrške i medicinskom negom.
Kolika je potreba za negovateljima starijih govore i mnogoborjni oglasi u kojima se potražuju ali i nude usluge ove vrste pomoći. Cene su različite, pa se za mesec dana ove usluge nudi od 50.000 do 80.000 dinara. Cena obuhvata kupanje, šišanje, hranjenje starijih, ali i davanje terapije. Cena je veća u slučajevima gde pacijenti zahtevaju više pažnje. U pojedinim slučajevima stariji nude i smeštaj u samom stanu gde žive, te na taj način umanjuju cenu negovateljice. Tako mesečno nude oko 45.000 dinara, uz smeštaj i hranu koju bi delili sa osobom koja bi brinula o njima.
Dodatni problem kod ove profesije je i taj, što dobar deo negovateljica odlazi u države Evropske unije gde za ovaj posao mesečno zarađuju od 1.800 do 2.500 evra.
Slađana Aničić Ilić