DOMOVI ZA STARE POD LUPOM DRŽAVE Rigorozne kontrole i promena pravilnika posle velike tragedije
Sedmoro povređenih u požaru u Domu za stare u Batajnici je stabilno, informacija je koju je juče saopštila pomoćnica ministra za socijalnu zaštitu Slađana Marković Stojanović.
Kako je najavila Ministarstvo će u narednom periodu promeniti pravilnik koji se tiče dobijanja licence za rad staračkih domova i pojačće nadzor nad tim ustanovama. Ona je za RTS rekla da je četvoro korisnika zbrinuto na Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu i da je žena koja je od prekjuče na respiratoru bolje i da je njeno disanje znatno poboljšano, kao i da su tri žene smeštene na Klinici za opekotine Kliničkog centra Srbije.
- Svi pacijenti, po rečima načelnika odeljenja i jedne i druge klinike, su stabilni - rekla je Marković Stojanović za RTS. Kako je još navela, troje korisnika doma u Batajnici, koji nisu povređeni, preuzeli su nadležni centri za socijalni rad, dva korisnika zbrinuta su u gerontološkom centru u Mladenovcu, a ostali su smešteni kod srodnika. Dodala je, da je prema saznanjima koje ima, u domu, u noći kada je izbio požar bilo je zaposlenih, kao i da će istraga koju vodi Tužilaštvo utvrditi sve okolnosti tog slučaja.
Slađana Marković Stojanović je navela da je dom za odrasla i stara lica „Ivanović” imao licencu izdatu 2021. Godine, koja važi do 2027. godine, a da je pre toga imao tzv. graničnu licencu, koja je važila do 2019. godine. Navela je da je inspekcija socijalne zaštite 4. decembra sprovela vanredni inspekcijski nadzor u tom domu i da su primećene manje nepravilnosti, koje se odnose na dosijee korisnika i dokumentaciju o zaposlenima, kao i da su dobili nalog da isprave i dostave dokumentaciju. Slađana Stojanović Marković je rekla da je u prošloj godini izvršeno 188 inspekcijskih redovnih i vanrednih nadzora i dodala da je nedovoljan broj inspektora, ali da će ih biti više.
Prema podacima ministarstva, u Srbiji je 41 dom za stara lica u državnom vlasništvu, a 277 je licenciranih privatnih domova
- Ministarstvo će se u narednom periodu fokusirati na domove koji imaju licencu, kao i na one koji nemaju licencu. Svaka ustanova ili pojedinac koji se prijavi da otvori dom mora da ispuni određene uslove u pogledu prostora, broja zaposlenih, korisnika, vođenja dosijea korisnika i svih stvari koje se tiču korisnika - rekla je pomoćnica ministra Slađana Marković Stojanović. Dodala je da u narednom periodu ministarstvo planira da pojača sektor socijalne zaštite, odnosno inspekcije socijalne zaštite, kao i da uvede izmene koje će podrazumevati da niko pre utvrđenih i ispunjenih uslova, koji se tiču protivpožarne zaštite, neće moći da preda zahtev za licencu i da će domove više nadzirati nego do sada. Apelovala je da porodice koje žele da smeste svoje bližnje u domove smeštaja na sajtu ministarstva ili pozivom provere da li dom ima licencu i da li ispunjava uslove.
- Ne mora i ne treba cena da bude presudan faktor kada smeštamo nekog našeg bliskog u dom - rekla je pomoćnica ministra i dodala da su iz sektora za vanredne situacije takođe najavili veću posvećenost u obilasku domova i kontroli protivpožarne zaštite. Navela je i da nedostaju medicinske sestre i negovatelji u svim ustanovama socijalne zaštite, a da je u privatnim domovima uslov da na 10 korisnika bude jedna negovateljica, medicinska sestra i obavezni socijalni radnik, koji će koordinirati i raditi i sa porodicom i sa korisnikom.
Prema podacima Ministarstva, u Srbiji je 41 dom za stara lica u državnom vlasništvu, a 277 je licenciranih privatnih domova. Prethodnih godina izdata su rešenja o zabrani rada za 159 ustanova.
R. D.