(FOTO) RED ISPRED KULTURNOG CENTRA ZBOG NAJPOZNATIJEG FIKUSA U SRBIJI Pelceru ove čačanske grdosije želja je mnogih dama, evo i zbog čega
ČAČAK: Čačanski Kulturni centar ovih dana vrvi od ljudi – ne zbog neke predstave ili koncerta, već zbog rezidbe čuvenog fikusa starog 54 godine.
Ovaj impozantni fikus, posađen pre tačno 54 godine, trenutno se nalazi u fazi rezidbe, a građani imaju priliku da dobiju deo ove legendarne biljke. Fikus iz Doma kulture već godinama slovi za najveći primerak ove vrste u zatvorenom prostoru na Balkanu, a dimenzije su mu impresivne, pa visina dostiže oko 8 metara, krošnja se prostire na oko 45 metara dužine, sa širinom između 5,5 i 6,5 metara.
- Izašla sam s posla na pauzu da uzmem pelcere za sebe, koleginice i mamu. Nije ni čudo što svi žele da imaju ovaj fikus kod kuće, ipak je on ponos našeg grada - rekla je jedna od sugrađanki za agenciju RINA.
Posebnu vrednost fikusu daje i činjenica da je 2003. godine proglašen za zaštićeno prirodno dobro treće kategorije. O njemu brinu stručnjaci Šumarskog fakulteta i gradske pejzažne arhitekte, a veruje se da mu snagu daje tlo bogato podzemnim vodama, što omogućava da uspeva bez dodatnog zalivanja. Njegovo korenje, kako se pretpostavlja, prostire se čak ispod zgrade kulturnog centra i dela gradskog trga.
Zbog svoje impozantnosti i dugovečnosti, čačanski fikus je sve češće i na meti objektiva turista, a u planu je i kandidatura za Ginisovu knjigu rekorda.
„On raste i do jednog metra godišnje. Da bismo ga održali u postojećem prostoru, moramo redovno da orezujemo krošnju, jer bi inače ometao programske aktivnosti Doma kulture“, istakla je Verica Kovačević iz Kulturnog centra.
Čačanski fikus tako ne samo da krasi enterijer kulturne ustanove, već okuplja zajednicu, promoviše lokalni identitet i podseća da priroda, čak i u centru grada, može da stvori čudo koje traje decenijama.