EVO ŠTA JE SISTEM EES Predloženo postepeno uvođenje na granicama, LOŠA VEST ZA GRAĐANE SRBIJE
BRISEL: Evropska komisija predložila je postepeno uvođenje novog evropskog digitalnog graničnog sistema, takozvanog Sistema ulaska/izlaska (EES), dajući članicama rok od šest meseci za njegovu primenu.
Građani Srbije će u većini slučajeva biti podložni ovom sistemu kada prelaze granice EU, a kako se navodi u saopštenju Komisije, reč je o najsavremenijem IT sistemu koji će digitalno beležiti ulaske i izlaske, podatke iz pasoša, otiske prstiju i slike lica ljudi koji nisu državljani EU, a koji putuju radi kraćeg boravka u neku od članica EU ili Šengenskog prostora.
"Uskoro će Evropa morati da aktivira najsavremeniji digitalni sistem upravljanja granicom na svetu, Sistem ulaska/izlaska. To će biti velika prekretnica u naporima Unije da unapredi bezbednost granica, znajući ko ulazi i ko izlazi sa teritorije Unije", rekla je u sredu izvršna potpredsednica Komisije za tehnološki suverenitet, bezbednost i demokratiju Hena Virkunen.
Ona je dodala da se ovim predlogom omogućava državama članicama da postepeno uvedu novi sistem kako bi osigurali da on od prvog dana funkcioniše nesmetano i bezbedno i pozvala zakonodavce da se o tome brzo dogovore.
Komesar za unutrašnje poslove i migracije Magnus Bruner rekao je da će omogućavanje državama članicama da postepeno uvedu novi sistem osigurati da on neometano funkcioniše od prvog dana.
"Moramo znati ko ulazi i izlazi iz EU. Da bismo poboljšali bezbednost i efikasnost graničnih prelaza, postavljamo IT sisteme sa inovativnim tehnologijama. Sistem ulaska/izlaska je veliki korak ka integrisanijem i sveobuhvatnijem upravljanju granicom", ocenio je Bruner.
U saopštenju Komisije napominje se da će sistem olakšati putovanja, modernizovati upravljanje spoljnim granicama, smanjiti prevare u vezi sa identitetom, omogućiti identifikaciju osoba koje prekorače trajanje vize, i ojačati bezbednost šengenskog prostora.
Sistem će omogućiti i automatizaciju graničnih kontrola, postepeno ubrzavanje graničnih procedura i poboljšaće isustvo putnika, dodaje Komisija.
"To je kamen temeljac arhitekture interoperabilnosti koja omogućava da svi granični i bezbednosni informacioni sistemi komuniciraju zajedno", poručuje se u saopštenju.
Predlog Komisije, kako se napominje, omogućava državama članicama da postepeno iskoriste mnoge prednosti i mogućnosti sistema, dok graničnim vlastima i industriji transporta daje više vremena da se prilagode novim procedurama.
Ovaj predlog će sada biti dostavljen Evropskom parlamentu i Savetu radi usvajanja, a nakon toga će uredba o ovom sistemu stupiti na snagu, što će omogućiti državama članicama da počnu sa pripremama za postepeno uvođenje sistema.
Uvođenje sistema EES je više puta odlagano, a ovaj sistem razlikuje se od od Evropskog sistema putnih informacija i autorizacije (ETIAS), koji bi, prema ranijim najavama, trebalo da stupi na snagu sledeće godine i koji će zahtevati od zainteresovanih putnika da popune kratak formular, a podnošenje zahteva za ETIAS putnu dozvolu koštaće sedam evra.