Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Ustavni sud BiH: Dan Republike neustavan

17.09.2016. 16:51 09:06
Piše:

SARAJEVO: Ustavni sud BiH odbio je danas zahtev za preispitivanje odluke o neustavnosti 9. januara kao Dana Republike u Republici Srpskoj, čime je konačno potvrđeno da se on smatra neustavnim.

Prema pisanju "Glasa Srpske" u toku je pauza plenarnog zasjedanja Ustavnog suda BiH na kojoj učestvuje devet sudija.

Ustavni sud BiH treba da razmotri još informaciju o sprovođenju odluke oko 9. januara iz novembra prošle godine, a sudije će se odrediti i o zahtevu da se zabrani održavanje referenduma u Republici Srpskoj zakazanom za 25. septembar.

Ustavni sud BiH doneo je u novembru prošle godine odluku kojom se neustavnom proglašava Dan Republike Srpske, 9. januar smatrajući kako se time krše prava Hrvata, Bošnjaka i drugih nesrba u Republici Srpskoj.

Tu odluku su odbili politički predstavnici Republike Srpske i za 25. septembra zakazali referendum oko nastavka proslavljanja Dana Repubike Srpske 9. januara.

Predsednik Srpske Milorad Dodik poručio je ranije danas da ga ishod ne interesuje i da će referendum o Danu Republike biti održan bez obzira na odluku Ustavnog suda.

Dodik je, kako je prenela Radio-televizija RS, "pozvao građane da izađu na referendum i potvrde da će 9. januara i dalje slaviti Dan Republike".

(Tanjug)

Izetbegović: Nadam se da će Dodik sad odustati od referenduma

Predsedavajući Predsedništva BiH Bakir Izetbegović izjavio je večeras da se nada da će predsednik RS Milorad Dodik odustati od referenduma u Republici Srpskoj posle odluke Ustavnog suda BiH.

Izetbegović je za portal klix.ba kazao da je očekivao ovakvu odluku Ustavnog suda.

"Nadam se da će Dodik odustati od referenduma jer, nakon odluke Ustavnog suda o uvođenju privremene mere, nastavak aktivnosti na organizaciji referenduma predstavlja nedvosmisleno kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma i krivično delo suprotstavljanja odlukama Ustavnog suda BiH koje može biti sankcionirano članom 239 Krivičnog zakona BiH", kazao je Izetbegović.

Član 239 kaže da službena osoba u institucijama BiH, institucijama entiteta ili institucijama Distrikta Brčko Bosne i Hercegovine koja odbije da izvrši konačnu i izvršnu odluku Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, Suda Bosne i Hercegovine ili Doma za ljudska prava, ili sprečava da se takva odluka izvrši ili na drugi način onemogućava njeno izvršenje, kazniće se kaznom zatvora od šest meseci do pet godina.

"U svojim današnjim odlukama Ustavni sud BiH je postupio principijelno, vodeći se dosledno i isključivo pravnim kriterijumima u zaštiti Ustava BiH, ustavno-pravnog poretka i vladavine prava, što je u najboljem interesu svih u BiH. Ustavna je obaveza i dužnost svih zvaničnika i institucija u BiH da poštuju odluke Ustavnog suda BiH kao konačne i obavezujuće", smatra Izetbegović.

Prokomentarisao je i izjavu člana Predsedništva BiH iz RS Mladena Ivanića koji je u petak rekao da će u slučaju odbijanja zahteva vlasti RS za preispitivanje odluke oko Dana RS u BiH nastupiti "neviđeno" pogoršanje prilika.

"Čudi me reakcija kolege Ivanića, njom se ustvari preti svima onima koji se usuđuju suprotstaviti diskriminaciji", zaključio je Izetbegović.

Ustavni sud BiH u Sarajevu je ranije danas odbio apelaciju Narodne skupštine Republike Srpske za preispitivanje odluke ovog suda kojom je Dan Srpske - 9. januar proglašen neustavim.

Razmatrajući zahtev Bakira Izetbegovića u vezi sa odlukom o održavanju referenduma u Republici Srpskoj o Danu Republike, Ustavni sud usvojio je privremenu meru kojom se privremeno obustavlja odluka Narodne skupštine Republike Srpske o organizaovanju referenduma o Danu RS.

Privremena mera trajala bi do donošenja konačne odluke u vezi sa Izetbegovićevim zahtevima.

(Tanjug)

Bosić: Odluka Ustavnog suda BiH opasna

Predsednik Srpske demokratske stranke (SDS) Mladen Bosić smatra da je današnja odluka Ustavnog suda BiH o neustavnosti 9. januara kao Dana Republike u Republici Srpskoj "opasna i ne doprinosi smirivanju tenzija".

"Odluka Ustavnog suda BiH je opasna i u skladu je s dosadašnjom praksom donošenja odluka koje su uglavnom na štetu srpskog naroda",  kazao je Bosić.

Po njegovim rečima, sve ovo će prouzrokovati "ozbiljnu i opasnu situaciju, koju su proizveli neodgovorni političari", prenosi Fena.

"Ovo je direktna posledica igre Bakira Izetbegovića i Milorada Dodika koji vode računa o ličnim, a ne interesima naroda", kazao je lider SDS-a.

U pisanoj izjavi dodao je da će SDS sagledati sve aspekte ove situacije i o tome  zauzeti stav, a o čemu će javnost biti obaveštena.

(Tanjug)

EU: Institucije BiH kroz dijalog da reše pitanje Dana RS

Sve strane u BiH treba da se uzdrže od postupaka koji bi mogli da dovedu do eskalacije situacije, poručili su visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini i komesar za susedstvo i proširenje Johanes Han, ohrabrivši institucije BiH da reše pitanje Dana Republike Srpske.

To je navedeno u njihovom zajedničkom saopštenju koje je objavila Evropska služba za spoljne poslove, povodom današnje odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine da ne preispita pitanje Dana Republike Srpske i da usvoji privremenu meru kojom se privremeno obustavlja održavanje referenduma u Republici Srpskoj.

"Ohrabrujemo institucije BiH da reše to pitanje i poštuju vladavinu prava kroz utvrđene pravne procese i postojeći ustavni okvir, kao i putem konstruktivnog dijaloga", ističe se u saopštenju.

Mogerini i Han ukazuju da je BiH usvojila agendu reformi koje su, naglašavaju, nužne u suočavanju te zemlje sa ekonomskim i socijalnim izazovima i ključne za njeno dalje napredovanje na evropskom putu.

"Pitanje Dana Republike Srpske ne bi trebalo i ne sme da odvrati BiH od tog ključnog posla", zaključuje se u saopštenju.

Čović: Svaka odluka Ustavnog suda mora se poštovati

Član Predsedništva BiH iz reda hrvatskog naroda Dragan Čović izjavio je, posle današnje odluke Ustavnog suda BiH o referendumu u RS, da ne bi bilo dobro stvarati političke tenzije oko nečega što ne zaslužuje bilo kakvu političku tenziju.

Čović smatra da se svaka odluka ove institucije mora poštovati i ponovio poziv da se spuste tenzije.

-Da li će dan neke opštine, sredine ili entiteta biti ovaj ili onaj, bez ulaska uopšte u sadržaj. Ja mislim da to nije razlog za bilo kakve tenzije koje se graniče čak sa nekim sigurnosnim odnosima, ugrožavaju odnos između dva naroda", rekao je Čović, preneli su mediji u BiH.

On je, takođe, izrazio nadu da će se tenzije koje su u BiH prisutne poslednjih četiri-pet meseci okončati.

"Nadam da čemo nakon toga tu stranicu zatvoriti i da se više tim stvarima nećemo baviti, rekao je Čović.

On kaže da se Odluke Ustavnog suda moraju poštovati, šta god ko mislio o njima.

-Ko smo mi ili ko sam ja da komenarišemo odluku institucije? Ako bi se to počelo raditi na takav način, mi ćemo dobiti anarhiju, a nama anarhija ne treba, rekao je Čović.

Ambasada SAD poziva na poštovanje odluke Ustavnog suda BiH

Ambasada SAD u BiH pozvala je sve strane da poštuju današnju odluku Ustavnog suda BiH, ističući da je nadležnost Suda jasno definisana u Aneksu 4 Dejtonskog mirovnog sporazuma čime je Sud ovlašćen za rešavanje sporova između različitih nivoa vlasti, prenela je Fena.  

Ambasada je uputila apel rukovodstvu Republike Srpske da se uzdrži od održavanja referenduma jer bi to bilo, kako su naveli, direktno kršenje odluke Suda.

Naveli su takođe da bi nepoštovanje odluke Suda značilo podrivanje pravne države, stavljanje RS u izolaciju i nesigurnost i direktno osporavanje državnog pravosuđa,navodi agencija.

"Ovakve politike nisu u interesu građana Bosne i Hercegovine, time ni građana Republike Srpske, jer se svi oni suočavaju s brojnim socijalnim i ekonomskim problemima. Ukoliko se, uprkos odluci Ustavnog suda, nastavi sa aktivnostima vezanim za referendum, to će predstavljati pretnju vladavini zakona, i na taj način i pretnju stabilnosti, sigurnosti i prosperitetu zemlje", navedeno je u saopštenju Ambasade SAD.

Iz ambasade navode da je Dejtonski mirovni sporazum međunarodni mirovni sporazum čije osporavanje ne može proći bez posledica.

"Sjedinjene Države i međunarodna zajednica su izuzetno puno uložili u mir, stabilnost i prosperitet BiH. Mi nećemo prihvatiti pokušaje opstruiranja Dejtonskog mirovnog sporazuma niti slabljenja institucija BiH.

Sjedinjene Američke Države napominju da su ambasadori zemalja članica Saveta za implementaciju mira na sastanku Upravnog odbora koji je održan 30. avgusta ponovo potvrdili svoju podršku Dejtonskom mirovnom sporazumu i nedvosmislenu opredeljenost za teritorijalni integritet i osnovnu strukturu BiH kao jedinstvene, suverene države koja se sastoji od dva entiteta koji nemaju pravo otcepljenja.

Jasno su rekli da neće tolerisati nikakvo kršenje Opšteg okvira mirovnog sporazuma, uključujući, ali ne ograničavajući se na, pokušaje otcepljenja. Mi čvrsto stojimo iza tih izjava", saopšteno je iz te Ambasade, prenosi Fena.

(Tanjug)

 

Piše:
Pošaljite komentar