U Severnoj Makedoniji animozitet prema Bugarskoj, razočaranje u EU
SKOPLJE: Najava Bugarske da će staviti veto na početak pristupnih pregovora zvaničnog Skoplja sa EU, ukoliko Severna Makedonija ne prihvati "istorijsku realnost" da makedonski jezik ima bugarske korene i da se može tretirati samo kao "službeni jezik Republike Severne Makedonije", ali ne i kao "makedonski jezik" podigla je do maksimuma animozitet prema Bugarskoj i razočaranje prema Evropi, kaže politički analitičar iz Skoplja Nano Ružin.
"Kada biste sada pitali Makedonce da li bi prihvatili sve ono što traži Bugarska - da se odreknu makedonskog jezika i kažu da on ima bugarske korene, ili da pristupe članstvu u EU, Makedonci bi listom izabrali da poštuju svoju tradiciju, identitet i jezik", ističe Ružin za Tanjug.
Pred današnji sastanak Saveta ministara EU, navodeći da su pitanja porekla nacije i jezika "smešne stvari koje se ne nalaze nigde u Kopenhaškim dokumentima i kriterijumima", Ružin predviđa tri moguća scenarija.
"Prvo, da se ovo pitanje odloži za kraj godine i da uz pomoć, pre svega, nemačke diplomatije i ostalih, dođe do nekakvog razrešenja problema. Drugo, da Bugarska potpuno insistira na tome i da se proces o početku pregovora Makedonije sa EU odloži čak do marta meseca, za kada su u Bugarskoj zakazani parlamentarni izbori. I treće, da sve prođe pozitivno i da Bugari ne upotrebe veto, što je malo verovatno", napominje Ružin.
Kako kaže, građani Makedonije su potpuno razočarani kako u zvaničnu bugarsku politiku tako i u EU.