Tusk: Lideri EU pozvali na jačanje saradnje sa Z. Balkanom
BRISEL: Lideri 28 članica EU i premijer Turske Ahmet Davutoglu danas su i formalno postigli dogovor kojim će se obuzdati priliv migranata u Evropu, saopštio je predsednik Evropskog saveta Donald Tusk,
dodajući da su lideri EU pozvali i na jačanje saradnje sa zemljama zapadnog Balkana u rešavanju migrantske krize, objavljeno je na sajtu Evropskog saveta.
Tusk je dodao da je o tome razgovarano i u prisustvu predsednika Evropske centralne banke (ECB) Marija Dragija, kao i da su usvojene preporuke o ponovnom investiranju i obezbeđivanju finansijskih sredstava za to područje.
Lideri EU su danas u Briselu u posebnom zaključku zatraili i da do leta budu predložena dodatna finansijska sredstva za izgradnju infrastrukture i ekonomsko jačanje zapadnog Balkana.U okviru postignutog sporazuma pozvano je i na jačanje saradnje sa zapadnobalkanskim zemljama u rešavanju migrantske situacije, uključujući Srbiju i Makedoniju.
Merkel pozvala izbeglice da napuste Idomeni
BRISEL: Nemačka kancelarka Angela Merkel apelovala je danas na migrante u Idomeniju, na grčko-makedonskoj granici, da imaju poverenja u grčke vlaste i prihvate smeštaj u drugim kampovima.
Nakon zatvaranja makedonske granice, u Idomeniju je ostalo na hiljade izbeglica koji se nadaju da će moći da nastave dalje put ka Evropi.
"Želim da iskoristim priliku da poručim izbeglicama u Idomeniju da treba da veruju grčkoj vladi i pređu u druge smeštaje gde su uslovi znatno bolji", rekla je ona nakon samita u Briselu.
Odatle će, kako je dodala, Grčka pokrenuti procedure za azil ili će se dogoditi raspoređivanje u drugim evropskim zemaljama.
Merkel je ponovila da izbeglice nemaju pravo da biraju u koju zemlju žele da odu, prenosi AP.
Turski stručnjak: Dogovor s EU će biti siguran tek od juna
BRISEL: Dogovor Evropske unije i Turske oko migranata biće siguran tek nakon juna, pošto ga je Ankara uslovila viznom liberalizacijom, ocenjuje turski stručnjak za odnose s EU, Sinan Ulgen, iz istanbulskog Centra za ekonomiju i studije spoljne politike (EDAM).
Ulgen je bivši diplomata koji je u turskoj misiji pri EU u Briselu tokom 1990-ih godina učestvovao u stvaranju carinske unije Turske i EU.
Danas je bio u prestonici Unije i pratio pregovore Brisela i Ankare o zaustavljanju priliva izbeglica sa Bliskog istoka u Evropu.
Upitan kako komentariše izjavu turskog premijera Ahmeta Davutoglua da je današnji dan istorijski, Ulgen u izjavi za Tanjug odgovara da je "suviše rano" nazivati ono što je danas postignuto istorijskim.
"Moje mišljenje je da treba da se sačeka, nazivati ga istorijskim je malo preterano, on za sada ima samo potencijal da bude istorijski. Radi se o apsolutno važnom i sveobuhvatnom dogovoru koji predstavlja pobedu obe strane i koji ima komponentu koja se tiče izbeglica, ali i aspekte vezane za turske odnose s EU", ocenjuje Ulgen.Upravo ovi aspekti su, po njemu, ono što ovaj dogovor još uvek ne čini konačnim.
"Bilo bi pogrešno reći da je to konačni dogovor, jer najveće tursko očekivanje u vezi sa vizama ostaje uslovljeno. Narednih meseci ponovo će biti procenjeno sve u vezi sa viznom liberalizacijom, tako da odluka može da bude doneta do juna. To će biti prekretnica na kojoj će moći da se vidi da li će dogovor biti sproveden i tek tada ćemo moći da jasno kažemo da je on siguran i bezbedan", smatra Ulgen.
On naglašava da je današnji dogovor u Briselu postignut "nakon teških pregovora, ne samo između Turske i EU, nego i unutar EU", kao i da su za negovo postizanje "najveće napore uložili nemačka kancelarka Angela Merkel i predsednik Evropskog saveta Donald Tusk".AFP navodi da, prema dogovoru, svi budući migranti koji nelegalno stignu u Grčku biće vraćeni u Tursku, a EU će primiti po jednog Sirijca sa turske teritorije u zamenu za svakog sirijskog izbeglicu koji iz Grčke bude vraćen u Tursku.
Dogovoreno je i da Turska ubrza pristupne pregovore sa EU, da za pomoć u zbrinjavanju izbeglica dobije šest milijardi evra, kao i viznu liberalizaciju od juna.