Turska: Kampanja ulazi u završnu fazu, cilj neopredeljeni
ANKARA: Kampanja za referendum, na kojem će građani Turske glasati o ustavnim promenama, kojima bi se proširila ovlašćenja predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana, ušla je u završnu fazu, tokom koje lideri opozicije i vlade pokušavaju da privuku neopredeljene birače.
Kampanja mora da se završi do 18 sati po lokalnom vremenu, ističe AFP koji navodi da bi rezultat tog referenduma, mogao da ima širi uticaj na sve aspekte budućnosti te države i Erdoganu obezbedi još 12 godina na vlasti.
U intervjuu za državnu televiziju TRT, Erdogan je prognozirao pobedu na referendumu tvrdeći da istraživanja pokazuju da ustavne reforme podržava između 55 i 60 odsto glasača.
U nedelju, mislim da će biti veoma jasan ishod u korist onih koji su za, rekao je Erdogan koji bi trebalo da održi još još četiri govora u Istanbulu.
Ukoliko pobedi na referendumu, Erdogan će imati ovlašćenje da postavlja ministre, a čitava birokratija biće centralizovana u njegovoj predsedničkoj palati.
Protivnici su zabrinuti da će novom sistemu nedostajati „balans i provere“, koji su specifični za sistem SAD, sa ciljem da se predsedništvo odvrati od vladavine jednog čoveka.
Lider glavne opozicione Republikanske narodne partije, Kemal Kiličdarglu upozorio je da Turska bira da li želi da i dalje ima demokratski parlamentarni sistem ili vladavinu jednog čoveka.
Završni miting održaće u Dijarbakiru, na jugoistoku Turske, i druga po veličini opoziciona Narodna demokratska stranka, čiji su kopredsedavajući Figen Juksekdag i Selahatin Demirtaš, u zatvoru zbog optužbi da su podržavali kurdske militante.
Novi sistem bio bi na snazi od novembra 2019. godine, kada bi predsednički i parlamentarni izbori bili održani u isto vreme.
S obzirom na to, Erdogan bi u novom sistemu mogao da ostane na vlasti do 2029. umesto do 2024. godine.
Negativan ishod, međutim, bio bi veliki udarac za njegov status svemogućeg vladara u Turskoj, navode agencije.
U slučaju lake pobede, Erdogan bi mogao samopouzdano da se odlučno udalji od evropskih integracija i pokaže da Turska može da stvori alternativna strateška partnerstva, uključujući i ono sa Rusijom, navodi AFP.