Svoboda: Kad bi zajedno u EU Srbija, C. Gora, Albanija...
BEOGRAD: Bivši predsedavajući Socijaldemokrata Evrope u Evropskom parlamentu Hanes Svoboda uveren je da će Srbija biti članica EU i ocenjuje da bi bilo dobro kada bi Srbija sa Kosovom, Albanija i Crna Gora zajedno bile primljene u članstvo Unije u narednih pet godina.
"Onda bi valjda došlo do napretka po pitanju Makedonije, a povećao bi se i pritisak na Bosnu i Hercegovinu da sprovede reforme", rekao je Svoboda na prvom u nizu razgovora u okviru projekta „Turneja po Evropi“, nevladine organizacije Juropien Vestern Balkans i Fondacije Fridrih Ebert.
Prema njegovim rečima, za EU i sam zapadni Balkan bi bilo dobro da više zemalja zajedničkim naporima ide ka ispunjavanju uslova i sprovođenju reformi, ali sumnja, kaže, da je to realno.
Ukazao je da ne treba polaziti od teze da je članstvo u EU obavezno za Srbiju:
"Članstvo nije nešto čemu mora da se teži", rekao je.
„Međutim, ako Srbija želi da promoviše evropski napredak onda će joj članstvo u Uniji pomoći. Možete graditi puteve i železničke pruge između Beograda i Budimpešte i imati veze sa Pirejom, ali oni nisu dovoljni ako se ne modernizuje ostatak privrede“, rekao je Svoboda.
On je dodao da ni Unija nije kompletna bez Srbije.
„Mogu i EU i Srbija da žive bez članstva, ali naravno članstvo Srbije u Uniji bi bilo bolje po bezbednost, stabilnost, mir, i naravno, kada je reč i o migraciji, po Evropu“; uveren je austrijski političar.
Ukazao je i da je Srbija bliža modernoj industriji i društvu od ostalih zemalja regiona.
Kada je reč o odnosima Srbije sa Rusijom objasnio je da je protiv politike uslovljavanja.
„Nisam protiv tih veza, jer i Austrija skeptično gleda na sankcije. Istovremeno, treba imati u vidu šta bi to Srbija dobila uvođenjem sankcija, pošto treba još vremena za njen prijem u članstvo EU. Međutim, kada postanete članica morate da sledite zajednička pravila“, podvukao je Svoboda.
On, međutim, kaže i da Rusija nije uspešan model koji treba slediti, jer i ta zemlja nije dovoljno investirala u modernizaciju privrede, već ekonomija zavisi od nafte i gasa.