Poljska: Nismo ušli ni u kakav sporazum o prijemu azilanata
VARŠAVA: Poljska nije ušla ni u kakav sporazum o prijemu tražilaca azila iz Nemačke, saopštio je portparol poljskog Ministarstva spoljnih poslova.
"Nema novih sporazuma što se tiče prijema tražilaca azila iz zemalja EU, potvrđujemo to kao što su učinile i Češka i Mađarska", izjavio je Rojtersu portparol poljskog ministarstva Artur Lompart.
List "Handelsblat" je preneo i da je portparol češke vlade demantovao da je njegova zemlja ušla u takav sporazum.
I mađarski premijer Viktor Orban odbacio je juče navode da je njegova zemlja deo grupe od 14 država koje su spremne da sa Nemačkom potpišu sporazum o ubrzanju procesa ponovnog prijema tražilaca azila deportovanih iz Nemačke.
Te navode je Orban okarakterisao kao "uobičajen politički blef", istakavši da Mađarska takav sporazum nije postigla, prenosi MTI.
Prethodno je britanska agencija javila da je imala uvid u dokument koji je nemačka kancelarka Angela Merkel prosledila liderima svojih koalicionih partnera, a u kojem se navodi da je 14 zemalja EU saopštilo da je spremno da potpiše sporazume sa Nemačkom o prijemu tražilaca azila koji su prethodno bili registrovani drugde, a među njima se našla i Poljska.
Prema dokumentu - koji britanska agencija vidi kao napor da se umire bavarski saveznici Angele Merkel - bilateralni sporazumi će proces deportovanja izbeglica, koje su ranije registrovane u nekoj drugoj zemlji članici EU, učiniti daleko efikasnijim.
"Do sada je vraćanje migranata iz Nemačke, prema Dablinskim propisima, bilo uspešno u svega 15 odsto slučajeva. Potpisaćemo administrativne sporazume sa državama članicama...kako bismo ubrzali proces vraćanja i uklonili prepreke", stoji u dokumentu.
Među zemljama koje su su izrazile spremnost za potpisivanje takvih sporazuma su Mađarska, Poljska i Češka Republika - zemlje koje su se protivile bilo kakvoj šemi raspodele tražilaca azila po kontinentu.
Među drugim zemljama koje su navedene u dokumentu su Belgija, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Litvanija, Letonija, Luksemburg, Holandija, Portugal i Švedska.
Lideri EU su se, na upravo održanom samitu, dogovorili da izbeglice raspodele između sebe na dobrovoljnoj osnovi i osnuju "kontrolisane centre" unutar EU za obradu zahteva za azil.