Plastika ugrožava Jadransko more
ZAGREB: Jadranskom moru prete sve veće količine plastičnog otpada i mikroplastike, a sitem zaštite pun je nedostataka, pa su razni polimeri u kombinaciji sa aditivima i toksinima pretnja zdravlju ljudi i životne sredine, objavili su danas zagrebački mediji, prenoseći zaključke učesnika okruglog stola u Hrvatskoj akademiji nauka i umetnosti (HAZU).
Okrugli stol "Ranjivost Jadranskog mora i priobalja delovanjem polimera" organizovan je s namerom da se ukaže i upozori značaj problema i moguća rešenja, a organizator je naučno veće za zaštitu prirode HAZU.
Navedeno je, između ostalog, da otpadnu plastiku u Jadransko more donose reke i morske struje, odbacuje se s turističkih brodića, komercijalnih brodova i kruzera, sa ribarskih brodova i uzgajališta ibe, a donosi je i vetar s divljih deponija i i prevrnutih kontejnera.
Ukazano je da loš sistem upravljanja otpadom, koji ne poznaje granice, u zemljama koje izlaze na Jadransko more stvara nemerljive probleme zagađenja i čini Jadransko more još ranjivijim, prenela je agencija Hina.
Učesnici okruglog stola upozorili su i na visok nivo zagađenja mora i priobalja i ocenili da sistem pravovremenog sprečavanja nastanka te vrste otpada i njegovog održivog zbrinjavanja "nije dobro organiziran".
Istaknuto je da Evropska unija, suočena s problemom velikih količina nezbrinute otpadne plastike, nastoji da zakonodavnim okvirima pomogne rešavanju ovoga problema.
Nova legislativa unutar EU podrazumeva promenu u načinu poslovanja, ali i promene navika potrošača, pa su državama članicama i industriji postavljeni ciljevi i strategija koja podrazumeva reciklažu, tojst kružnu privredu kako bi se dizajnom i proizvodnjom plastike i plastičnih proizvoda u potpunosti poštovala potreba za ponovnom upotrebom, popravkom i recikliranjem.