Pudždemon: Narod Katalonije ne prihvata mere španske vlade
BARSELONA: Katalonski lider Karles Pudždemon izjavio je večeras da narod Katalonije ne može da prihvati mere španske vlade o raspuštanju katalonske vlade i raspisivanju izbora u tom regionu.
Pudždemon je izjavio je da narod Katalonije ne može da prihvati "nezakonite" mere španske vlade o raspuštanju katalonske vlade i raspisivanju izbora u tom regionu i ocenio da to predstavlja "najgori napad na institucije i narod Katalonije još od vojne diktature Fransiska Franka", prenosi Rojters.
AP podseća da je general Fransisko Franko 1939. na završetku građanskog rata ukinuo regionalnu vladu Katalonije i navodi da je Pudždemon, kojeg naziva separatističkim liderom Katalonije, mere vlade Španije nazvao "pokušajem brisanja" katalonske autonomije.
"Tražim od parlamenta da se sastane na plenarnoj sednici tokom koje ćemo mi, predstavnici suvereniteta građana, biti u mogućnosti da odlučimo o ovom pokušaju likvidacije naše vlade i naše demokratije i delujemo u skladu s njim", poručio je Pudždemon u govoru prenošenom na televiziji.
Kako prenosi AFP, on je dodao da mere vlade u Madridu "nisu u skladu sa demokratskim ponašanjem i ne poštuju vladavinu prava".
Prema oceni AFP, lider Katalonije Karles Pudždemon bio je "obazriv" tokom televizijskog obraćanja povodom mera španske vlade o raspuštanju katalonske vlade i raspisivanju izbora u tom regionu.
Agencija naglašava da Pudždemon ni u jednom trenutku nije izgovorio reč "nezavisnost".
Kako se primećuje, veći deo kratkog govora Pudždemon je održao na katalonskom, ali da je takođe govorio i na španskom i na engleskom jeziku.
U obraćanju na španskom on je optužio Madrid za "napad na demokratiju", dok je na engleskom upozorio da su ugrožene evropske vrednosti.
AP navodi da je Pudždemon kazao da pokušaj španskog premijera Marijana Rahoja da "ponizi" Kataloniju predstavlja "napad na demokratiju".
AP ocenjuje da su Pudždemonove reči prikrivena pretnja da će nastaviti sa planom za proglašenje nezavisnosti ovog prosperitetnog regiona na severoistoku Španije i da ih je izrekao nakon što se priključio velikom protestu u Barseloni protiv planova koje je ranije danas izneo Rahoj.
Kako su agencije prethodno izvestile, vlada u Madridu je na današnjoj sednici donela odluku o raspuštanju katalonske vlade i zatražila održvanje vanrednih izbora.
Time je španska vlada preuzela upravljanje Katalonijom, a mediji su preneli da je to prvi korak ka ukidanju autonomnije.Kako je Rojters preneo, Rahoj je na današnjoj vanrednoj sednici vlade Španije rekao i da je bilo neizbežno da španska vlada primeni Član 155 Ustava iako to nije želela.
Aktiviranje Člana 155 Ustava mora da odobri gornji dom španskog Senata pre nego što odluka stupi na snagu. Glasanje u Senatu se očekuje u petak 27. oktobra.
Premijer Španije je rekao da će ovlašćenja katalonske administracije biti preneta na centralnu vladu i da želi da ograniči ovlašćenja katalonskog parlamenta.
Barselona: Protest stotina hiljada pristalica nezavisnosti
Stotine hiljada pristalica nezavisnosti okupile su se danas u centru Barselone, a okupljenima su se pridružili i predstavnici katalonskih vlasti, na čelu s predsednikom Karlesom Pudždemonom, koji će na danas objavljene mere Madrida dati odgovor u večerašnjem televizijskom obraćanju.
Demonstranti, koji tim skupom pokazuju podršku nezavisnosti ove španske pokrajine, takođe pozivaju na oslobađanje dvojice istaknutih uhapšenih aktivista, prenosi AP.
Američka agencija navodi procenu lokalne policije da se u Barseloni okupilo oko 450.000 demonstranata.
Na marš su prvobitno pozvale organizacije "Ašemblea nasional Katalana" i "Omnium kultural", kako bi izvršile pritisak radi oslobađanja njihovih lidera, ali je skup prerastao u kolektivno odbacivanje odluke španske vlade da preuzme regionalna ovlašćenja Katalonije.
Obrativši se učesnicima skupa, portparol pokreta "Omnium kultural" Marsel Mauri rekao je da je plan centralnih španskih vlasti o preuzimaju kontrole nad regionalnim ovlašćenjima "uništio demokratiju".
Mauri je, takođe, na engleskom pozvao na međunarodnu podršku, uzviknuvši: "Pomozite Kataloniji, spasite Španiju, spasite Evropu", dok su demonstranti uzvikivali: "Sloboda, sloboda".
Forkadelj: Mere španske vlade su državni udar
Predsednica katalonskog parlamenta Karme Forkadelj izjavila je večeras da mere koje donela španska vlada o raspuštanju katalonske vlade i raspisivanju izbora predstavljaju "državni udar" i "napad na demokratiju".
Kako prenosi Rojters, ona je u televizijskom obraćanju rekla da je posvećena odbrani suvereniteta katalonskog parlamenta."
Prema njenim rečima, Rahoj je objavio "de fakto državni udar sa ciljem uklanjanja demokratski izabranog parlamenta", prenosi AP.
Forkadeljova je ocenila i da odluka španske vlade predstavlja "autoritarni udar u jednoj članici Evropske unije".
"Premijer (Španije Marijano) Rahoj želi da parlament Katalonije prestane da bude demokratski parlament, a mi to nećemo dozvoliti. Zato želimo da građanima ove zemlje uputimo poruku odlučnosti i nade. Mi se danas obavezujemo, nakon najozbiljnijeg napada na katalonske institucije od njihove obnove, da ćemo braniti suverenitet parlamenta Katalonije", poručila je predsednica katalonskog parlamenta.
Potpredsednik organizacije "Asemblea nasional Katalana", Agusti Alkobero, nazvao je potez španske vlade "represivnom eskalacijom" usmerenom na "brisanje Katalone kao političke nacije".
Skup je otvoren transparentom sa natpisom "Sloboda za Žordija Sančesa, sloboda za Žordija Kuišarta".
Španija je u subotu preduzela drastične mere kako bi sprečila otcepljenje Katalonije, saopštivši da će preduzeti korake ka raspuštanju separatističke katalonske vlade i raspisati vanredne izbore u roku od šest meseci, a da će, u međuvrremenu, španski ministri preuzeti funkcije od Pudždemona i njegovog tima.
Te mere je najavio španski premijer Marijano Rahoj nakon specijalnog sastanka svog kabineta, a sada treba da ih usvoji Senat, u procesu koji bi mogao potraje nedelju dana.
Rahojeva Narodna stranka u Senatu ima većinu.
Najavljene mere Madrida izazvale su gnevnu reakciju potpredsednika katalonske vlade Oriola Žunkerasa, koji je na Tviteru napisao da su "Narodna partija i njihovi saveznici danas suspendovali ne samo autonomiju, već i demokratiju", prenosi AFP.
Iako se protivi težnjama ka nezavisnosti, i gradonačelnica Barselone Ada Kolau kritikovala je odluku španske vlade, napisavši na istoj društvenoj mreži da je "Rahoj suspendovao samoupravu Katalonije za koju su se toliki ljudi borili, što je ozbiljan napad na ljudska prava i slobode".