Nemačka rezervisana prema francuskom predlogu proširenja EU
BON: Nemačka je rezervisana prema francuskom predlogu reforme procesa proširenja Evropske unije, o kojem bi trebalo 19. novembra da se raspravlja na ministarskom sastanku EU, doduše bez odlučivanja.
Predlog ne donosi ništa novo, a usporio bi proces proširenja, ocenjuje se u Berlinu, piše Dojče vele.
"Reformski predlozi francuske vlade, koji se tiču metode proširenja Evropske unije, su nam poznati. Mi smo otvoreni za razgovore koji bi vodili poboljšanju, ali samo ako to neće dodatno odložiti otvaranje pristupnih pregovora sa Albanijom i Severnom Makedonijom“, navodi se u odgovoru nemačkog Ministarstva spoljnih poslova na upit Dojče velea da komentariše francuski predlog o reformi pregovaračkog procesa sa zemljama koje žele da postanu članice EU.
Taj predlog je već naišao na oštre kritike među EU-diplomatima, ali i analitičarima.
Tim povodom, Dušan Reljić, direktor briselske kancelarije nemačke fondacije Nauka i politika smatra da je spoljnopolitički dokument koji je Jelisejska palata plasirala zvaničnicima EU pre svega pokušaj da se umanji šteta nastala odbijanjem da se da zeleno svetla pristupnim pregovorima sa Severnom Makedonijom i Albanijom.
"''Očigledno je da je Pariz iznenađen žestokom kritikom zaustavljanja procesa proširenja. Kritike su dolazile sa svih strana i uglavnom su se svodile na ocenu ''katastrofalna greška''“, kaže Reljić za Dojče vele.
„Vidi se da je taj dokument pisan brzopleto i bez promišljanja. Izgleda da je jedini razlog njegovog postojanja da se pokaže kako Francuska nije samo kočnica procesu proširenja, već da deluje konstruktivno na tom planu“, zaključuje Reljić.
On takođe smatra da taj tzv. "non pejper“ ignoriše najvažniju stvar kada je u pitanju Zapadni Balkan, a to je ekonomski razvoj.
"''Non pejper'' potpuno izostavlja socio-ekonomsko stanje regiona. Masovno iseljavanje će dovesti do toga da će u tim zemljama ostati sirotinja i oligarhija. Sloj koji je neophodan kako bi se u jednom društvu sprovele reforme na kojima taj dokument insistira više uopšte neće da postoji u regionu“, pesimističan je Reljić.
Za njega je odlučujući faktor i pitanje vremena koje bi bilo utrošeno na uvođenje promena koje predlaže Francuska, a tokom kojeg se neće događati ništa po pitanju proširenja, a zemlje Zapadnog Balkana će još više da kaskaju za ostatkom Evrope.