Nada u pad broja zaraženih u Italiji
TRST: Sa nadom Italija čeka večerašnji izveštaj o broju novozaraženih i umrlih u Italiji, jer je prvi put od početka epidemije juče zabeležen blagi pad njihovog broja.
Ohrabrujući podatak, tvrde epidemiolozi, koji najvljuju da bi ovo bi mogla bitri odlučujuća sedmica za brobu Italije protiv širenja korona virusa.
U nekoliko sela koji su bili epicentar zaraze koronavirusom i gde se bolest u Italiji prvo pojavila, nema novih slučajeva zaraze.
Đulijano Martini, gradonačelnik Voa je rekao da su primenili karantin i sa velikim osećajem odgovornosti, napravili dva testiranja za 95 odsto stanovništva.
Italijanska vlada uputila je zahtev Pentagonu za pomoć u medicinskom materijalu.
U zemlju je već stigla pomoć iz Kine, Kube i Rusije.
Na društvenim mrezama dolazak kubanskih lekara pozdravljen je sa velikim entuzijazmom i emocijama. Nasuprot, u glavnim medijima vest ili nije objavljena ili joj je dat mali značaj.
Potvrđena je vest da je Češka konfiskovala medicinski materijal koji je iz Kine naručen i kargo avionom prevozen do Italije (avio sabraćaj između Kine i Italije je obustavljen zbog epidemije).
Slucaj je otkriven zahvaljujući novinaru.
Danas je stiglo izvinjenje čeških vlasti koje su na zahtev italijanske ambasade, ne čekajući rezultate policijske istrage slučaja, uputili u Italiji medicinski materijal u količini koja je zaplenjena i već distribuirana.
Italijanska vlada je donela odluku o prestanku rada svih fabrika i svake proizvodnje koja nije neophodna u vreme epidemije, da bi se smanjilo na minimum kretanje ljudi od kuće do posla.
Ali pre nego što je vladin dekret objavljen, veliki industrijalci uspeli su da u naredbi isposluju izuzetke za sebe i produže rad u fabrikama koje ne proizvode esencijalnu robu.
Oštro su reagovali sindikati, optužili su vladu za slabost prema zahtevima velike industrije i zapretili generalnim štrajkom.
Italijanska metalna, automobilska industrija danas prestaje da radi, takođe i tekstilne fabrike, a prema nekim procenama ova mera koštaće neliko stotina milijardi evra mesečno.
Međugradski saobracaj je sveden na minimum, između Milana i Rima saobracaju samo dva voza, umesto nekoliko desetina.
Autobusi ne saobraćaju uopste, a na putevima na kontrolnim punktovima policija i vojska proveravaju sve automobile i putnike. Oni koji nemaju dozvolu za kretanje, kažnjavaju se na licu mestu.
Uprkos vladinoj naredbi o zabrani kretanja i oštrim kaznama predviđenim za one koji naredbu ne potuju, na jugu Italije zabelezene su nepregledne kolone vozila, sa putnicima koji nemaju dozvolu kretanja, a pokušavaju da se ukrcaju na privatne trajekte i da iz Mesine pređu u Kalabriju.
Guverner Regiona Sicilija pozvao je u pomoć Vladu i snage reda kako bi uspostavio red i postovanje vladinih naredbi.
Dvostruku dramu u vreme epidemije preživljavaju porodice onih Italijana koji su se u vreme epidemije zatekli u inostranstvu bilo da rade ili kao deo studentske razmene.
Oni su sada blokirani u drugim zemljama, ne mogu ni izaći niti se vratiti kući. Na vladu se apeluje da nađe nacina da se i ovi problemi nekako reše.