Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Milanović: Udaranje po ćirilici-udaranje po hrvatskoj istoriji

06.01.2016. 14:47 13:33
Piše:

ZAGREB: Odlazeći hrvatski premijer Zoran Milanovih poručio je danas na obeležavanjuu Božića u Srpskom nacionalnom veću da se "udarajući po ćirilici

udara i po hrvatskoj istoriji", dok je mandatar Tihomir Orešković ponovio da je za ćirilicu u Vukovaru još rano.

Orešković je, naime, uveren da će da će doći vreme i za ćirilicu u tom gradu.

"Uveren sam da će ćirilica doći do Vukovara. Lično sam bio u Vukovaru, imao sam priliku da to osetim, ćirilica će doći, ali u svoje vreme. Rane su sveže i vreme treba da učini svoje", rekao je Orešković na prijemu povodom pravoslavnog Božića u organizaciji SNV-a.

Prethodno je o ćirilici u Vukovaru govorio Milanović istakavši da, uz svako poštovanje svake vere, za njega postoji samo jedna crkva i jedan hram u kojem se moli - a to je hrvatska država.



"Kada vidim ddto se sve događalo zadnje četiri godine, kolika količina mržnje i dvoličnosti je prepravila naš prostor, pitam se - je li vredelo.Vredilo je i borićemo se i dalje. Moramo čuvati vrednosti koje smo postigli", rekao je on.

Milanović je dodao: "Obično kažu da se suprotnosti privlače. Pismo koje je izazivalo bes nekih naših ljudi, paradoksalno udarilo je čekićem, ekstraktom sirovog železa, na nešto što je naše isto koliko i sprsko".

Slovenski narodi su jednaki, poručio je Milanović.



"Glagoljica je naše pismo i nastalo je iz grčkog. Proširilo se i samo među Hrvatima ostalo da živi kroz duhovne i materijalne spomenike", rekao je Milanović i objasnio da "udarajući na ćirilicu, udarilo se i na hrvatsku istoriju i na ono što ih čini posebnim narodom".

Ukazao je da je devet godina svog političkog života uložio u borbu za pravdu, jednakost i slobodu.

"Kao javna ličnost taj put nastavići jer mislim da je to važno. Cela Evropa je položila oružje pred talasom ksenofobije", naveo je on i dodao da je Hrvatska poslednjih godina položila test humanosti i efikasnosti, a da nije ugrozila nacionalne interese.



"To nas čini ljudima", rekao je Milanović i dodao da, kada bi postavili žicu, Hrvate bi to učinilo "trgovcima žicom, a ne boljom državom".

Inače, goste su u prostorijama Hrvatskog novinarskog društva u Zagrebu dočekale - razbijene dvojezične ploče u vidu instalacije koju je na pod postavio konceptualni umetnik Siniša Labrović.



SNV-ove goste je, kako je prenela regionlna TVN1, dočekalo 11 razbijenih ploča, na kojima su na latinici i ćirilici ispisani rečenice i stihovi nekih od najboljih hrvatskih i srpskih autora.

"Labrović je tako 'razbio' dela Ive Andrića, Arsena Dedića, Bore Chosica, Sime Matavulja, Vladana Desnice, Mirka Kovača, Danila Kiša, Dragana Velikića, Sime Mraovića, Grigora Viteza i Branka Miljkovića", navodi Oačić u saopštenju.

Postavljanje prvih takvih ploča u Vukovaru 2013. godine, podseća se u saopštenju, izazvalo je protest veterana, koji je uskoro prerastao u protest protiv prava Srba.



Jedna takva ploča složena je u znak zajedništva tokom prijema.

Razbijenu ploču su spojili predsednik SNV-a Milorad Pupovac, izaslanik predsednice i bivši premijer Zoran Milanović.

Chirilica je prvi put bila tema nekog slavlja u SNV-a, a povod je po svemu sudeći nedavna izjava novog hrvatskog mandatara Oreškovića, koji je u svojoj prvoj političoj izjavi rekao da je za "ćirilicu u Vukovaru još rano", što je izazvalo različite reakcije u Hrvatskoj.

Zamenik gradonačelnika Vukovara Srđan Milaković tu je izjavu ocenio neprimerenom, smatrajući da bi budući hrvatski premijer trebalo da poštuje pravni poredak države.



Reagovao je i lider HDZ-a Tomislav Karamarko, budući zamenik premijera, koji tvrdi da nova vlast želi da ima dobre odnose sa Srbijom, ali da pre toga treba da se reše neki problemi iz prošlosti.

"Pre svega oni načelnog karaktera, a to je pitanje 'Oluje' i srpskog nezadovoljhstva što mi u Hrvatskoj slavimo 'Oluju'. A ćirilica će u Vukovaru svakako jednog dana da se reši", kazao je Karamarko, preneli su hrvatski mediji.



Šef HDZ-a je procenio da "nasilno nametanje ćirilice u Vukovaru nije dobro, jer se krši član osam ustavnog Zakona o manjinama".

"Vukovar je naša otvorena rana, imamo poseban senzibilitet prema tom gradu, tamo još hodaju zajedno žrtve i zločinci".

S druge strane, lider nezavisne liste Most Božo Petrov, koji je sa Karamarkom formirao parlamentarnu većinu, nije želeo da se izjašnjava o ćirilici u Vukovaru.

"Sa komšijama treba da imamo kvalitetne odnose", kaže Petrov, dok iz Mosta poručuju da će se tek odrediti prema tom pitanju.

(Tanjug)

Piše:
Pošaljite komentar