Izlaznost birača veća nego na prethodnim izborima
sprovedeni na biračkim mestima.Nakon prvih šest sati pošto su otvorena biračka mesta procenjuje se da je svoj glas dalo 33 odsto građana sa biračkim pravom, što je šet odsto više nego 2012, kada je u istom vremenskom periodu glasalo 27 odsto birača, preneo je Rojters.
Biračka mesta su otvorena u sedam sati i 30 minuta i biće zatvorena večeras u 21.00 sati.Ovo je prvi put da se čak pet staranaka bori za prva dva mesta na izborima, navodi britanska novinska agencija.Građani Holandije, njih 12,9 miliona sa biračkim pravom opredeljuju se za 28 partija, odnosno 1.114 kandidata koji se bore za 150 poslaničkih mesta.
Izbori u Holandiji prvi su u nizu od nekoliko izbora u evropskim državama ove godine koji bi mogli da odrede budućnost Evrope.Smatraju se glavnim pokazateljem budućnosti populizma u Evropi, nakon što su Britanci glasali za izlazak iz EU, a Donald Tramp pobedio u SAD.
Prema navodima analitičara, glavna borba vodiće se između Liberalne partije (VVD) holandskog premijera Marka Rutea i Partije za slobodu (PVV) ekstremnog desničara Gerta Vildersa.Poslednji rezultati anketa govore da bi Vildersova antievropska i antiislamistička partija mogla da postigne najbolje rezultate od nastanka 2006. godine, mada ne znači da će se i naći u vlasti.
Očekuje se da će i naredna holandska vlada biti koaliciona, a većina stranaka se izjasnila da neće u koaliciju sa Partijom za slobodu.Za pobedu na izborima potrebno je osvojiti 76 poslaničkih mesta.
Iako bi zvanični rezultati izbora trebalo da budu saopšteni 21. marta, a novi holandski parlament uspostavljen dva dana kasnije, pregovori oko formiranja vlade mogli bi da potraju i nekoliko meseci.Holandski međi navode da je u proseku potrebno tri meseca za formiranje vlade.
Analitičari očekuju da će Rute formirati koalicionu vladu sa Demohrišćanskom strankom (CDA) i progresivnom partijom D66, ali i da bi i male partije, poput Zelene levice, mogle da odigraju veliku ulogu u formiranju buduće vlade.
(Tanjug)