Italija apeluje: Letujte kod kuće, ostali dogovaraju koridore
TRST: Za Italiju može da predstavlja problem to što ministri turizma zemalja članica EU nisu uspeli da se dogovore o zajedničkima pravilima putovanja turista u okviru EU pa će, umesto zajedničkih pravila i favorizovanja putovanja između onih regija koje imaju sličnu epidemiološku situaciju, svaka država bilateralno s drugim dogovarati turistička putovanja u predstojećoj sezoni.
Nemačka, Austrija, Hrvatska i Češka već mesec dana utvrđuju mogućnosti takozvanih "turističkih koridora", odnosno puteva kojima bi turisti iz ovih zemalja kontrolisanim pravcima išli direktno u određena podrucja na letovanje.
Ovi bilaterali dogovori, konkretno između Nemačke i Hrvatske, bili bi na štetu turističkih područja severne Italije, pogotovo regije Veneto, piše onlajn magazin "EuropaToday".
Hrvatska i Austrija, na primer, imaju sličnu epidemiološku situaciju, nizak nivo zaraze, dok su severne pokrajine Italije među onim regijama gde je epidemija bila najraširenija.
Godišnje, pre pandemije, Italija je beležila 58 miliona noćenja nemačkih turista, Austrija 44 miliona, a Hrvatska 19 miliona.
Već ovi brojevi pokazuju da su u pitanju potencijalno veliki prihodi i da će "borba" za novac od turizma biti oštra.
Mnoge zemlje Evropske Unije, glavne turističke mete, kao što su Španija, Italija, Grčka, Portugal i Hrvatska, nastoje da prihodima od turizma nadoknade deo gubitaka koje su njihove ekonomije pretrpele zbog pandemije koronavirusa.
Za jedne, poput mediteranskih zemlja EU, cilj je privući turiste, a za zemlje poput Nemačke, prioritet je zadržati turiste "na domaćem terenu".
Tako nemačka pokrajina Bavarska vrši pritisak na Saveznu vladu da produži zatvaranje granica.
Italijanske vlasti već mesec dana apeluju na patriotizam građana da predstojeći letnji raspust provedu u domovini.
U najnovijem paketu vladinih mera za ublažavanje posledica pandemije čak je predviđen bonus od 500 evra za porodice, koji bi im olakšao troškove letovanja.
Avio kompanije najavljuju postepenu obnovu letova unutar Evropske Unije, svaka od zemlja u skladu sa epidemiloskom situacijom otvoriće svoje granice, neke su to već učinile kao Slovenija, Hrvatska, a 3. juna će i Italija mada, oni koji dolaze sa istoka Evrope, tvrde da su granice već otvorene, to jest, bez kontrole.
Još uvek nije jasno kako će međudržavni saobraćaj u Italiji funkcionisati nakon otvaranja granica, da li će biti obaveza zadržavanja u karantinu, zatim testiranje "koga, gde i kako" i o čijem trošku.
To su još uvek otvorena pitanja na koje pojedine zemlje tek treba da daju odgovore.