Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Ishod britanskog referenduma krajnje neizvestan

23.06.2016. 15:56 13:33
Piše:

LONDON: U Velikoj Britaniji danas se održava istorijski referendum o ostanku ili izlasku te zemlje iz EU,

na kojem pravo glasa ima više od 46 miliona birača, a čiji je rezultat, koji prate političari i mediji širom sveta, krajnje neizvestan.



Pitanje na referendumu, koji bi mogao u značajanoj meri da odredi budućnost ne samo Britanije, već i Evrope, glasi: "Da li Ujedinjeno Kraljevstvo treba da ostane članica EU ili da napusti EU?".

Birališta su otvorena u sedam sati, a biće zatvorena u 22 sata po lokalnom vremenu. Prema rezultatima ankete, koju je sprovela agencija za istraživanje javnog mnjenja BMG, 67 odsto anketiranih reklo je da će "definitivno glasati", a 12 odsto da će "verovatno glasati".



Britanski premijer Dejvid Kameron, koji je predvodio kampanju za ostanak Britanije u Uniji, sinoć je uputio poslednji poziv glasačima uoči referenduma. Uz podršku bivšeg premijera Gordona Brauna, i Džona Mejdžora, lidera liberalnih demokrata, Kameron je pozvao birače da na prvom mestu misle na ekonomiju i radna mesta.



Bivši gradonačelnik Londona i jedan od lidera kampanje za izlazak Britanije iz EU, Boris Džonson, izjavio je da je za njega današnji referendum o ostanku ili izlasku zemlje iz Unije važniji od njegove budućnosti u politici.

Iz Brisela su u prethodnom peridu više puta stizale poruke upozorenja na posledice britanskog izlaska iz Unije po obe strane, a predsednik Evropskog saveta Donald Tusk kaže da bi Bregzit "mogao da bude početak destrukcije ne samo EU, već i celokupne zapadne političke civilizacije".



Generalni sekretar Saveta Evrope Torbjorn Jagland izjavio je da se nada da će Britanci izabrati da ostanu u EU, ali i da će se Evropa, ako odluka bude drugačija, time pozabaviti na "racionalan način".

Nemačka kancelarka Angela Merkel rekla je da se nada da će Britanci glasati za ostanak u EU i poručila da bi volela da, nakon Bregzita, svi porazgovaraju o budućnosti bloka - ne samo šest država osnivača ili samo članovi evrozone.



Referendum u Britaniji je tema koja dominira u medijima širom sveta.

Ukoliko Britanci izglasaju izlazak iz EU, Velika Britanija će izgubiti uticaj na globalnom nivou, pišu danas kineski mediji. Kineska vlada se nije otvoreno izjasnila o referendumu, ocenivši da je to "unutrašnje pitanje" te zemlje, ali u diplomatskim krugovima postoji jasna podrška kampanji za ostanak u Uniji, piše kineski Global tajms.



Referendum prate i norveški mediji, a list "Aftenposten" piše da bi "danas Britanija mogla da podeli Evropu". Danski "Berlingske" objavio je uvodnik na engleskom u kojem moli građane Britanije da ostanu u EU, strahujući da bi evroskeptična Danska mogla da izgubi svog ključnog saveznika u Briselu.

O potencijalnim posledicama britanskog referendima razmišlja se i na Balkanu, a stručnjak za region sa Londonske škole ekonomije Džejms Ker-Lindzi ocenio je za Tanjug da se odlukom Britanaca o ostanku u Uniji ne bi mnogo toga promenilo ni za Evropu ni za Balkan dok bi "Bregzit" vodio na "potpuno neistražen teren".



Da li će eventualni izlazak Velike Britanije iz Evropske unije uticati na put Srbije ka članstvu u EU ne zavisi od naše zemlje koja mora da čini sve što je do nje kako bi se dostigli evropski standardi, ojačala privreda, podigao nivo vladavine prava i životnog standarda građana, izjavio je danas ministar pravde Nikola Selaković.



Predsednica Fonda za političku izuzetnost Sonja Liht rekla je da bi eventualni izlazak Velike Britanije iz EU izazvao ogromne potrese, pre svega u toj zemlji, dok bi takav ishod referenduma mogao da poveća evroskepticizam u Srbiji, ali ne i da pokoleba Srbiju na putu ka EU.

Prema rezultatima ankete, koju je danas objavila agencija za ispitivanje javnog mnjenja "Ipsos MORI", 52 odsto Britanaca je za ostanak u Evropskoj uniji, dok je 48 odsto za napuštanje.



Na birališta će izaći britanski i irski državljani, kao i državljani Komonvelta koji imaju prebivalište u Ujedinjenom Kraljevstvu, ali i državljani UK u inostranstvu koji se poslednjih 15 godina nalaze biračkim spiskovima. Pravo glasa ovog puta imaće i građani Gibraltara.

Britanija je sličan referendum održala i 1975. godine kada je 67 odsto građana glasalo za ostanak u tadašnjoj Evropskoj ekonomskoj zajednici.

 

Nevreme ometa Britance u glasanju na referendumu o EU

LONDON: Na dan kada Britanci glasaju na referendumu za ostanak ili izlazak njihove zemlje iz EU, jugoistok Engleske pogodile su obilne padavine,koje su izazvale poplave na ulicama, poremećaj u saobraćaju i zatvaranje dva biračka mesta u Londonu.

Na jugozapadu Londona, dva birališta u naselju Kingston apon Temz premeštena su na druge lokacije zbog poplava u tom području, prenosi Rojters.

Jaka kiša izazvala je i poremećaj u radu metroa u Londonu i železničkih mreža u okolnim predgrađima.



Britanska meteorološka služba saopštila je da se dodatne padavine praćene grmljavinom očekuju danas popodne i uveče u Londonu i na jugoistoku zemlje.



Agencija za životnu sredinu izdala je upozorenje od poplava dok je Londonska vatrogasna služba objavila da je primila više od 550 hitnih poziva zbog loših vremenskih prilika.

Na nebu iznad Londona sinoć su sevale munje praćene jakom kišom.

Fotografije, napravljene iz vazduha, pokazuju poplavljene automobile u gradu Horšam, koji se nalazi južno od Londona.

 

Kladionice: Sve veća šansa za ostanak Britanije u EU

LONDON: Najveća britanska internet kladionica "Betfer" saopštila je da rastu šanse da na današnjem referendumu o ostanku Britanije u Evropskoj uniji građani izglasaju ostanak u Uniji.



Verovatnoća da će Britanija ostati u 28-članom bloku sada iznosi 86 odsto, a šanse za Bregzit samo 14 odsto, naveo je "Betfer", a prenela agencija AP.



Ta internet kladionica navodi da je do sada na klađenje oko ishoda referenduma uplaćeno oko 55 miliona funti, što je novi rekord, pošto je premašen iznos od 40 miliona funti koji su kladioničari uplatili na klađenje u ishod predsedničkih izbora u SAD 2012. godine.

Indeks londonske berze FTSE100 je danas ojačao 1,5 odsto, zahvaljuući tome što jenjava neizvesnost uzrokovana mogućim Bregzitom.

 


Liht: Izalazak iz EU bio bi veći potres za VB nego Evropu

BEOGRAD: Eventualni izlazak Velike Britanije iz Evropske unije izazvao bi ogromne potrese, pre svega u toj zemlji, dok bi takav ishod referenduma mogao da poveća evroskepticizam u Srbiji, ali ne i da pokoleba Srbiju na putu ka EU, izjavila je danas predsednica Fonda za političku izuzetnost Sonja Liht.



Liht ne veruje da bi Evropska unija, nakon eventualnog izlaska Velike Britanije, počela da se "para", kao što mnogi koji je ne vole priželjkuju, ali  smatra da bi to svakako bio početak perioda velikog preispitivanja.

"Mislim da bi to bio veći potres za Veliku Britaniju, nego za samu Evropu, i veći potres za neke druge zemlje nego za nas. Ne verujem da će EU početi da se para, što mnogi priželjkuju, ali ne umeju da nam kažu šta nas čeka ako se ona raspara", kaže Liht.



Navodeći da je u ovom trenutku teško reći kakve će posledice odluka na britanskom referendumu imati po Srbiju i druge zemlje koje žele članstvo u EU, Liht kaže da bi izlazak u određenoj meri povećao broj evroskeptika.

Međutim, dodaje da je važno da i dalje oko dve trećine građana naše zemlje smatra da su reforme evropskog tipa potrebne.

"To je zato što su razumeli da u tom procesu približavanja EU mi jačamo pre svega svoju državu, pa samim tim i institucije te države i jačamo društvo. Ne verujem da će se to promeniti izlaskom Velike Britanije iz Unije", kaže Liht.



Navodi da je čak i zatečena zrelošću stanovništva, koje kontinuirano veruje da je to put kojim treba ići jer žele da Srbija postane ozbiljna, odgovorna i jaka država zasnovana na vladavini prava i jakim institucijama.



Liht navodi da je EU, iako ima mnoge mane, model o kome se može samo sanjati u pojedinim delovima sveta, poput Afrike, Azije, Latinske Amerike.

"Taj san koji nije savršen, ali je najbolja integracija koja je ikada postignuta u istoriji ljudskog roda", kaže Liht i dodaje da i dalje ne želi da veruje da će Britanci da odu iz EU.

(Tanjug)

Piše:
Pošaljite komentar