Članovi SPD odlučuju: Velika koalicija - da ili ne
BERLIN: Članovi Socijaldemokratske partije danas počinju da glasaju o tome da li će njihova stranka ući u veliku koaliciju sa Hrišćansko demokratskom unijom kancelarke Angele Merkel, piše Dojče vele i dodaje da će na adrese članova stranke stići pismo sa glasačkim listićem sa pitanjem "Velika koalicija - da ili ne?".
Pravo da odgovori na to pitanje ima oko 463.000 članova SPD i oni najkasnije do 2. marta, odgovor treba da pošalju Glavnom odboru stranke.
Sva pisma koja stignu posle tog datuma biće nevažeća, a rezultat glasanja biće saopšten 4. marta u sedištu stranke u Berlinu, gde će se glasovi prebrojavati uz prisustvo beležnika.
Kako navodi DV, vrh stranke biće obavezan da uvaži rezultat glasanja, ukoliko najmanje 20 odsto članova bude glasalo, čak i ako odgovor bude glasio "ne".
Kao i pre četiri godine, i sada članstvo socijademokrata ima poslednju reč o koalicionom ugovoru sa CDU i CSU, a pravo glasa imaju i novi članovi, ukoliko su stranci pristupili do 6. februara ove godine, piše DV.
Na učlanjenje u stranku pozivali su protivnici Velike koalicije, kako bi na stranačkom glasanju sprečili njeno formiranje, što je, kako se navodi, dalo rezultate jer je od vanrednog stranačkog kongresa, održanog 21. januara - kada je tesnom većinom dato zeleno svetlo za početak koalicionih pregovora, usledilo oko 24.000 novih učlanjenja.
Za razliku od saveznih izbora 2013. godine, kada je 76 odsto članova SPD podržalo novu vladu, sada bi članovi stranke mogli da odbace Veliku koaliciju, a mnoge socijaldemokrate smatraju da važni zahtevi njihove stranke nisu uzeti u obzir, kao što je spajanje porodica za izbeglice.
Takođe, nezadovoljni su zbog zaokreta bivšeg šefa stranke Martina Šulca, nakon propalih pokušaja za formiranje takozvane Jamajka koalicije, jer je on mesto SPD-a najpre video isključivo u opoziciji, a sada stranku po treći put hoće da vodi u Veliku koaliciju, dok se njegova buduća naslednica, Andrea Nales, upravo za to bori.
Istovremeno, partijska omladina Jusos članove poziva da glasaju sa "ne", jer im je, kako kažu, dosta "politike najmanjeg zajedničkog imenitelja".
Kako navode, birači su rekli "ne" Velikoj koaliciji još 24. septembra dajući joj 14 odsto glasova manje nego 2013.
Ukoliko članovi SPD glasaju protiv neizvesno je da li će biti novih izbora, jer niti Bundestag može sam sebe da raspusti, niti Merkelova ili Nalesova mogu da predlože nove izbore, jer je to protivno Ustavu, koji je usmeren na stabilnost zemlje.
DNJ navodi da bi u tom slučaju na potezu bio nemački predsednik Frank Valter Štajnmajer, koji je obavezan da Bundestagu predloži kandidata za kancelara, jer pre nego što se narod ponovo pozove na glasanje, kancelara bi trebalo najpre da pokušaju da izaberu predstavnici naroda u Bundestagu, makar to bila i manjinska vlada.
Vrh SPD još ne želi da govori o novim izborima, već se trenutno više trudi da članove stranke pridobije da podrže koalicioni ugovor.