Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

CeMI: Nije ugrožena reguralnost izbornog procesa

18.10.2016. 16:48 09:06
Piše:

PODGORICA :Centar za monitoring i izveštavanje (CeMI) ocenio je da brojne nepravilnosti nisu ugrozile regularnost izbornog procesa u Crnoj Gori, a da izborni

 rezultat iskazuje izbornu volju građana.

Sef posmatračke misije u CeMI Đuro Stojanović, kazao je, na konferenciji za novinare, da su izborni dan obeležile brojne nepravilnosti koje su se u sličnoj formi pojavljivavale na relativno velikom broju biračkih mesta, te a su one u najvećem broju slučajeva bile rezultat neobučenosti biračkih odbora.

On je naveo da brojne uočene nepravilnosti u radu biračkih odbora, neurednost biračkog spiska, problem u funkcionisanju dela opštinski komisija i nesnalaženje Državne izborne komisije (DIK) u efikasnoj organizaciji i obuci nižih nivoa izborne administracije izazivaju zabrinutost, i pored toga što njihov obim i karakter nisu ugrozili regularnost ukupnog izbornog procesa.

„I pored toga što se stiču uslovi za ponavljanje glasanja na određenom broju biračkih mesta, izborni proces je protekao u miru, a izborni rezultati su odrazili iskazanu izbornu volju građana“, saopštio je Stojanović.On je ukazao da su izbori održani u izmenjenom zakonskom okviru.

„Međutim, i pored izmena, nisu ispoštovane sve preporuke Venecijanske komicije, OSCE ODIHR misija i domaćih posmatračkih organizacija“, naveo je Stojanović.Analitičar izbora, Marko Savić, naveo je da Agencija za sprečavanje korupcije nije uspela, do zaključenja izveštaja, da utvrdi da li su tačne optužbe dela javnosti da se određene političke partije nelegalno finansiraju.

Savić je rekao da je nastavljena izuzetno agresivna kampanja na društvenim mrežama.On je istakao da su u materijalima koji politički subjekti plasiraju na društvene mreže i svoje jutjub /youtube/ kanale, i video materijali sa utvrđenim spornim sadržajem koji je izbrisan za potrebe emitovanja na elektronskim medijima

Savić je ukazao da je procentualna zastupljenost nacionalnih partija manjinskih naroda u parlamentu 2012. bila 7,40, dok je 2016. 4,93 odsto.Koordinatorka dugoročnih posmatrača, Dubravka Popović, navela je da je odluka Agencije za elektronske komunikacije da suspenduje aplikacije Viber i WhatApp, koja je pravdana potrebom za zaustavljanjem neželjene komunikacije, vid cenzure kojom su prekršeni demokratski standardi i ograničeno pravo građana da komuniciraju i budu informisani.

Predsednik Upravnog odbora CeMI-ja, Zlatko Vujović, rekao je da je, prema njihovim saznanjima, u DIK-u u toku procedura proveravanja pristiglih zapisnika.„Ukoliko sve bude u redu, očekujem u narednih nekoliko sati preliminarne rezultate DIK-a“, poručio je Vujović.On je, komentarišući izveštaj OEBS-a o izborima, saopštio da je uveren da su odradili profesionalni posao.

“Da li smo mi kritičniji? Jesmo, ali smo mi ovde malo duže i upoznati smo sa mnogo dubljim i dužim procesom nego što je isključivo đelovanje tih institucija tokom izbornog procesa“, dodao je Vujović, prenele su podgoričke Vijesti.

 

Hapšenje u nadležnosti Specijalnog tužilaštva

Sef posmatračke misije Centra za monitoring i izveštavanje izjavio je danas da je hapšenje grupe 20 srpskih državljana osumnjičenih za planiranje napada u Crnoj Gori u nadležnosti Specjalnog tužilaštva, te da očekuje da nadležni urade svoj posao i ishodu obaaveste građane.

Upitan da prokomentariše hapšenje te grupe, Stojanović je na konferenciji za novinare rekao da to nema veze sa izbornom procedurom, već je, kak je rekao, pretpostavljeno izvršenje krivičnog dela koje je u nadležnosti Specijalnom tuzilaštva.

“Očekujemo da Specijalno državno tužilaštvo transparentno informiše javnost o svim sprovedenim akcija, urade svoj posao i obavijesti građane”, rekao je Stojanović.

Predsednik Upravnog odbora CeMI Zlatko Vujović je rekao da ne vidi prostora za osporavanje izbora, bez obzira na to što se mnogima možda ne sviđa to sto se događalo pred izbore.

"Da mislimo da je to uticalo na neke birače, svakako jeste, kao i svaki veliki događaj u predizbornoj kampanji, ali to nije predmet ocene regularnosti ovih izbora”, rekao je Vujović, prenele su podgoričke Vijesti.

 

 DPS: Gubitnici ne mogu da dovedu u pitanje trijumf DPS

PODGORICA:  Demokratska partija socijalista (DPS) Crne Gore je pobednik parlamentarnih izbora, sa osvojenih 36 mandata i to je nesporna činjenica, koju ne mogu osporiti očajnički pokušaji izbornih gubitnika da dovedu u pitanje njen trijmuf, saopšteno je danas iz te partije.



Regularnost i demokratičnost proteklih izbora, koje je nadgledalo 2092 domaćih i preko 500 stranih posmatrača, po čemu su ovo bili najkontrolisaniji izbori u Crnoj Gori od održavanja referenduma 2006. godine, potvrđeni su sa svih relevantnih međunarodnih adresa - posmatračke misije OEBS-a i ODIHR-a, Evropska Unija, Sjedinjene Američke Države i NATO, a ni rusko Ministarstvo spoljnih poslova ni državna Duma ne dovode u pitanje regularnost i rezultate neđeljnih izbora.



"Opozicione partije koje su potpisale Sporazum o održavanju fer i slobodnih izbora i koje učestvuju u vladi izbornog poverenja, obavezale su se da će priznati rezultate izbora od 16. oktobra.  U izbornoj noći, ni jedna od opozicionih stranaka nije osporila rezultate, a svi njihovi predstavnici u biračkim odborima su potpisali zapisnike sa biračkih mesta, čime su stavili pečat na čitav izborni proces", poručuju iz DPS.



Osim toga, Demokratski front je sebe proglasio „pobednikom“ izbora, a Demokrate sebe najvećim iznenađenjem i najbolje rangiranom opozicionom partijom.

Manje od 24 sata kasnije, kad je sa jedne od mentorskih adresa stigao nalog o promeni strategije, sve opozicione partije su pokušale da medijima poture tezu da  osporavaju rezultate koje su već priznali, konstatuje se u saopštenju.



Ukazuju i da, kako kažu, sve bude još više komično - 12  sati kasnije su izašli sa ponudom o podršci manjinskoj vladi.

"U zajedničkom gubitničkom bunilu, opozicione partije su 'zaboravile' da, osporavajući rezultate na državnom nivou, ospore i rezultate lokalnih izbora u Budvi, za koje su sebe već proglasile pobjednicima! Jer je, izgleda, regularan samo onaj rezultat koji njima odgovara", ističu iz DPS.



U postizbornim providnim pokušajima da ospore ishod neđeljnog glasanja zapravo je potvrđeno i ono što je DPS tvrdila sve vreme, a to je da se Ranko Krivokapić svrstao među protivnike svih evropskih vrednosti za koje se samo retorički zalagao tokom kampanje i predao crnogorske glasove, dodeljene njegovoj partiji, u ruke "četničkog vojvode Andrije Mandića".



"Da ih sve zajedno relaksiramo - DPS će ubrzo formirati vladu sa svojim partnerima, a opozicija neka se pripremi da ostane na istim gubitničkim pozicijama kao i tokom svih predhodnih godina. Uostalom, neće im biti teško, navikli su na poraze", poručuju iz DPS.

 



(Tanjug)

Piše:
Pošaljite komentar