Marko Ćuk o vraćanju starog sjaja VK Vojvodina
Mnogo izazova bilo je pred novom upravom Vaterpolo kluba Vojvodina, koja je preuzela rukovođenje sredinom oktobra 2018. godine.
Sada su se čelnici crveno–belih sa Slane bare suočili s još jednim izazovom. Zbog pandemije korona virusa, stao je sport u skoro celom svetu, pa je 15. marta počela pauza i za vaterpoliste. Novosađani su do tada završili sezonu u Regionalnoj A2 ligi i trebalo je da počnu pripreme za domaće prvenstvo, u kojem su želeli da obezbede plasman među četiri najbolje ekipe.
– Zaista se ne zna i ne može ni da se pretpostavi kada će i da li će se uopšte sezona nastaviti. Tek kada zvanično bude ukinuto vanredno stanje, moći će da se diskutuje o tome i da se prave konkretni planovi. Ako do toga dođe, biće naravno potrebno izvesno vreme za pripreme igrača, jer su svi bili u samoizolaciji i nisu trenirali. Ono što je, ipak, najbitnije jeste to da svi ostanu zdravi – istakao je Marko Ćuk, generalni direktor Vojvodine.
Bivši vaterpolista je, posle 20 godina duge karijere koju je završio u Novom Sadu, kapicu zamenio foteljom u matičnom klubu, u kojoj sedi već godinu i po. S obzirom na to da je viša sila zaustavila rad kolektiva, iskoristili smo priliku da načinimo neki presek urađenog u procesu oporavka Vojvodine i vraćanju starog sjaja, kako je novo rukovodstvo najavilo po stupanju na dužnost.
– Krenuli smo blago uzlaznom putanjom. Najviše smo se bavili finansijskim problemima i stabilizovanjem kluba, kao i unutrašnjom strukturom, tačnije trenerima i radom s mlađim kategorijama. To nam je bilo najvažnije. Kada je reč o prvoj ekipi, u uslovima koje imamo, uspeli smo da izvučemo maksimum, ali naravno da uvek može bolje. Ovo je proces, ništa ne može da se uradi preko noći i za godinu i po dana, koliko smo u ovom poslu, ne može da se vidi veliki pomak – objasnio je Ćuk.
On je na čelo Vojvodine došao uz novog predsednika Dragana Resanovića, a u rad su uključeni i zlatni olimpijci, aktivni reprezentativci potekli u klubu, pa su braća Gojko i Duško Pijetlović, Branislav Mitrović i Miloš Ćuk postali članovi Skupštine. Svačiji doprinos je dobrodošao u cilju vraćanja Voše na staze stare slave, a značajan potez učinila je i država kada je prošlog avgusta odlučila da finansijski pomogne vaterpolo klubovima.
– Svaka pomoć je dobrodošla, jer je samofinansiranje sporta teško. Nije lako dođi do kompanija koje bi želele da se uključe u taj projekat, pogotovo to važi za one manje i ne tako atraktivne, kao što je vaterpolo. Uz nas je uvek bio Grad Novi Sad, a sada je i država napravila ovaj važan korak i to nam pomaže da održimo stabilnost kluba. Trenutno zbog koronavirusa ništa ne funkcioniše. Bazen na Klisi kojim upravljamo je zatvoren i nemamo tako ni prihode od njegovog korišćenja, a to sve znatno otežava naš rad i stanje u klubu. Imamo izvesnih finansijskih donacija i trenutno se na to oslanjamo – poručio je Marko Ćuk.
Pre nekoliko dana vaterpolisti Vojvodine su, s predsednikom kluba i trenerima, a rame uz rame s Vojskom Srbije i Crvenim krstom, pomagali u pripremanju Master centra Novosadskog sajma za privremeni smeštaj obolelih od koronavirusa.
– Na poziv Grada, okupilo se par nas iz kluba, kao i iz odbojkaškog i pakovali smo pakete koji će volonteri kasnije da podele građanima kojima su namenjeni. Volimo da budemo korisni i da se odazovemo ovakvim akcijama. Kada već nismo u stanju da treniramo i radimo svoje poslove, možemo bar da pomognemo onima koji su sada u teškoj situaciji – objasnio je Ćuk.
Novo rukovodstvo kluba veliki napor uložilo je u stvaranje jake škole vaterpola po kojoj je Vojvodina bila poznata, jer se prethodnih godina pomalo kaskalo u mestu kada je reč o tom segmentu. Na mesto koordinatora mlađih selekcija postavljen je iskusni stručnjak Zoran Maslovar, u klub se vratio bivši igrač Marko Crvenko koji je preuzeo rad s jednom grupom dečaka i uz ostale trenere polako se vide pomaci u generacijama koje su budućnost kluba.
– Ponovo se isplatila ambicija trenerskog rada. Svi su predani u poslu i usredsredili smo se na proizvodnju igrača. Nadam se da će se nastaviti u istom ritmu i onda ćemo, verujem za dve-tri godine, moći da vidimo plodove ovog rada – istakao je Ćuk.
K. Bugarski