Марко Ћук о враћању старог сјаја ВК Војводина
Много изазова било је пред новом управом Ватерполо клуба Војводина, која је преузела руковођење средином октобра 2018. године.
Сада су се челници црвено–белих са Слане баре суочили с још једним изазовом. Због пандемије корона вируса, стао је спорт у скоро целом свету, па је 15. марта почела пауза и за ватерполисте. Новосађани су до тада завршили сезону у Регионалној А2 лиги и требало је да почну припреме за домаће првенство, у којем су желели да обезбеде пласман међу четири најбоље екипе.
– Заиста се не зна и не може ни да се претпостави када ће и да ли ће се уопште сезона наставити. Тек када званично буде укинуто ванредно стање, моћи ће да се дискутује о томе и да се праве конкретни планови. Ако до тога дође, биће наравно потребно извесно време за припреме играча, јер су сви били у самоизолацији и нису тренирали. Оно што је, ипак, најбитније јесте то да сви остану здрави – истакао је Марко Ћук, генерални директор Војводине.
Бивши ватерполиста је, после 20 година дуге каријере коју је завршио у Новом Саду, капицу заменио фотељом у матичном клубу, у којој седи већ годину и по. С обзиром на то да је виша сила зауставила рад колектива, искористили смо прилику да начинимо неки пресек урађеног у процесу опоравка Војводине и враћању старог сјаја, како је ново руководство најавило по ступању на дужност.
– Кренули смо благо узлазном путањом. Највише смо се бавили финансијским проблемима и стабилизовањем клуба, као и унутрашњом структуром, тачније тренерима и радом с млађим категоријама. То нам је било најважније. Када је реч о првој екипи, у условима које имамо, успели смо да извучемо максимум, али наравно да увек може боље. Ово је процес, ништа не може да се уради преко ноћи и за годину и по дана, колико смо у овом послу, не може да се види велики помак – објаснио је Ћук.
Он је на чело Војводине дошао уз новог председника Драгана Ресановића, а у рад су укључени и златни олимпијци, активни репрезентативци потекли у клубу, па су браћа Гојко и Душко Пијетловић, Бранислав Митровић и Милош Ћук постали чланови Скупштине. Свачији допринос је добродошао у циљу враћања Воше на стазе старе славе, а значајан потез учинила је и држава када је прошлог августа одлучила да финансијски помогне ватерполо клубовима.
– Свака помоћ је добродошла, јер је самофинансирање спорта тешко. Није лако дођи до компанија које би желеле да се укључе у тај пројекат, поготово то важи за оне мање и не тако атрактивне, као што је ватерполо. Уз нас је увек био Град Нови Сад, а сада је и држава направила овај важан корак и то нам помаже да одржимо стабилност клуба. Тренутно због коронавируса ништа не функционише. Базен на Клиси којим управљамо је затворен и немамо тако ни приходе од његовог коришћења, а то све знатно отежава наш рад и стање у клубу. Имамо извесних финансијских донација и тренутно се на то ослањамо – поручио је Марко Ћук.
Пре неколико дана ватерполисти Војводине су, с председником клуба и тренерима, а раме уз раме с Војском Србије и Црвеним крстом, помагали у припремању Мастер центра Новосадског сајма за привремени смештај оболелих од коронавируса.
– На позив Града, окупило се пар нас из клуба, као и из одбојкашког и паковали смо пакете који ће волонтери касније да поделе грађанима којима су намењени. Волимо да будемо корисни и да се одазовемо оваквим акцијама. Када већ нисмо у стању да тренирамо и радимо своје послове, можемо бар да помогнемо онима који су сада у тешкој ситуацији – објаснио је Ћук.
Ново руководство клуба велики напор уложило је у стварање јаке школе ватерпола по којој је Војводина била позната, јер се prеthodnih година помало каскало у месту када је реч о том сегменту. На место координатора млађих селекција постављен је искусни стручњак Зоран Масловар, у клуб се вратио бивши играч Марко Црвенко који је преузео рад с једном групом дечака и уз остале тренере полако се виде помаци у генерацијама које су будућност клуба.
– Поново се исплатила амбиција тренерског рада. Сви су предани у послу и усредсредили смо се на производњу играча. Надам се да ће се наставити у истом ритму и онда ћемо, верујем за две-три године, моћи да видимо плодове овог рада – истакао је Ћук.
К. Бугарски