Završeno EP za žene u Slovačkoj: Treća titula Valentini Guninoj
Posle 12 dana uzbudljivih borbi na Prvenstvu Starog kontinenta za žene, dobili smo novu, staru šampionku, a to je Ruskinja Valentina Gunina. Valentini je ovo treća titula evropske šampionke, iako ima tek 29 godina!
Prvi put je slavila u turskom Gaziantepu 2012. godine, ispred Ruskinje Tatjane Kozinceve i Ane Muzičuk, da bi ponovo stala na pobedničko postolje dve godine kasnije, u Plovdivu u Bugarskoj, kada je vicešampionka ponovo bila Tatjana Kozinceva, dok je bronzu osvojila Gruzijka Melia Salome.
Ove godine je Gunina posebno ubedljivo trijumfovala, budući da je najbliže konkurentkinje ostavila za čitav poen, i sa devet iz 11, bez poraza, prva protrčala kroz cilj. Jedina četiri remija s Guninom izborile su Julija Osmak, Ana Ušenina, Ekaterina Atalik i Elizabet Pec. S druge strane, prošlogodišnja šampionka Gruzijka Nana Džagnidze, posle poraza od Ušenine i Gunine sredinom turnira, nije mogla dalje od srebrne medalje. Zanimljivo je da je drugo mesto zapravo podelilo sedam šahistkinja koje su sakupile po osam poena, a među kojima je Džagnidze imala najbolje dodatne kriterijume i tako osvojila vicešampionsku titulu. Bronza je pripala bivšoj svetskoj šampionki Ukrajinki Ani Ušeninoj, koja je takođe turnir završila bez poraza, ali sa dva remija više od Gunine.
Verovatno najviše razloga da žali za boljim plasmanom na ovom turniru ima nekadašnja evropska šampionka Ekaterina Atalik, koju je poraz u prvom kolu protiv naše Adele Velikić značajno unazadio. Oporavila se tek sredinom turnira, kada je vezala četiri uzastopne pobede, uključujući i onu protiv naše Jovane Erić, ali to ipak nije bilo dovoljno za više od četvrtog mesta. U grupi šahistkinja sa po osam poena su i bivša svetska šampionka Antoaneta Stefanova, višestruka nemačka šampionka Elizabet Pec, kao i dva najprijatnija iznenađenja na ovom turniru – Poljakinja Klaudija Kulon i Ruskinja Polina Šuvalova, koje su bile 65. odnosno 38. nosilac na startu Prvenstva.
Od naših šahistkinja posebno treba istaći uspeh Adele Velikić i Jovane Erić koje su sakupile po šest poena i plasirale se u prvih 60 najboljih žena u Evropi. Velikićeva je veoma dobro startovala na turniru i sa 3,5 poena iz prvih pet partija bila u samom vrhu. Međutim, kasnije se umorila i nije izdržala pritisak, te je iz narednih šest kola osvojila svega 2,5 poena. I pored toga, Adela je ostvarila izuzetan napredak na rejting listi i sa osvojenih 58 poena došla na samo poen od velikih, i za mnoge naše šahistkinje nedostižnih, 2.300 poena.
Erićeva je, nasuprot tome, imala nešto slabiji start, ali je pred kraj turnira odigrala veoma sigurno i sa tri poena iz poslednjih pet partija uspešno se probila do visokog plasmana. Plasman Jovane Raport bi sigurno bio mnogo bolji, da nije u poslednjem kolu izgubila bez borbe i tako završila turnir sa 5,5 poena. Za Teodoru Injac ovo Prvenstvo je bilo velika škola i odlična prilika za sticanje iskustva u mečevima sa šahistkinjama vrhunske klase, budući da ona ima tek 18 godina i da njeni najveći uspesi tek predstoje. S druge strane, više se očekivalo od iskusne Marije Manakove, ali ovo definitivno nije bio njen najbolji turnir. Tek u poslednja tri kola prikazala je nivo igre na kakav smo od nje navikli, ali to nije bilo dovoljno za neki značajniji plasman.
Na kraju turnira, opšti utisak je da našim šahistkinjama nedostaje kvalitetan trenerski rad i posebne pripreme pred velika takmičenja. Ukoliko bi uspele da dobiju odgovarajuću pomoć i podršku u tom segmentu, rezultati bi sigurno bili daleko bolji, budući da su sve veoma mlade i da se u njima krije veliki potencijal za dalje napredovanje.
I. Uzelac