Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Profesor Nenad Jatić ponosan na Svetosavski turnir

01.02.2018. 10:37 10:42
Piše:
Foto: Profesor Nenad Jatić i predsednik ŠK "Gimnazijalac" Darko Milešević, foto: Privatna arhiva

U Gimnaziji „20. oktobar“ u Bačkoj Palanci proteklog vikenda organizovan je tradicionalni, 9. po redu, Svetosavski turnir u šahu za osnovce i srednjoškolce.

Tim povodom razgovarali smo sa profesorom istorije u bačkopalanačkoj Gimnaziji Nenadom Jatićem (51), koji od kraja devedesetih godina organizuje turnire u svojoj školi i pedantno vodi evidenciju svih pobednika. Mnogi od njih su u međuvremenu postali dobri šahisti, a turnir je rastao i razvijao se zajedno sa njima. Za naše čitaoce profesor Jatić objašnjava kako je nastao ovaj turnir, kada je postao tradicionalan i dobio naziv Svetosavski, kao i kakav je značaj u odrastanju mladih ljudi imala šahovska sekcija pod njegovim mentorstvom.

Kako ste se zainteresovali za šah i da li i danas aktivno igrate?

„Kao i većina dece, figure sam koristio u raznim igrama, a tek u osnovnoj školi je to postala smislena igra kroz sekciju, turnire i praćenje partija Ljubomira Ljubojevića, tada trećeg šahiste na FIDE rejting listi. Šah igram, ali se ne takmičim, osim sa mojim gimnazijalcima.“

Da li je Gimnazija imala šahovsku sekciju pre nego što ste je vi oformili?

„Sekcija, koliko znam, nije postojala, ali su gimnazijalci oduvek igrali šah. Većina aktivnih sadašnjih šahista u Bačkoj Palanci je prošla kroz Gimnaziju – Miša Pap, Jovan Dragić, Danko Bokan... Sekcija je nastala 2007. godine. Ideja je bila da se đacima posle osnovne škole, gde imaju mnogo više takmičenja, omogući da nastave da igraju šah, da se druže i da pokušaju da napreduju. Drugi motiv je bila činjenica da sam počevši od 2000. godine pa nadalje prošao sa sinom gotovo sva vojvođanska i republička takmičenja i sa te strane stekao određena iskustva. Sa njegovim dolaskom u Gimnaziju stigla je čitava generacija, koju je još te 2000. godine u svoju školicu okupio čuveni bačkopalanački šahista Miloš Šebez. Generaciju je predvodio višestruki šampion Vojvodine Aleksandar Babić.“

Koliko đaka trenutno pohađa vašu sekciju?

„Sekcija funkcioniše u sklopu rada ŠK Gimnazijalac. Broj đaka se kreće od 10 do 15. Zbog specifičnih uslova, u smislu da u istoj zgradi u dve smene funkcionišu dve škole i da ima đaka putnika, pokušao sam da ih zainteresujem tako što smo počeli da igramo stari, dobri i prevaziđeni dopisni šah. Već nekoliko godina učestvujemo na Danima vojvođanskog šaha u Vrbasu. Nadam se da će u budućnosti klub moći obezbediti najboljim gimnazijalcima i učešće na kadetskom prvenstvu Vojvodine.“

Kada je održan prvi Svetosavski turnir i kada je on postao tradicija?

„Turnire u školi sam počeo da organizujem još u prošlom veku. Prvi na kojem su podeljene medalje i koji se računa za početak jedne lepe tradicije je održan 2010. godine. Od tada na njemu učestvuju i osnovci i srednjoškolci.“


Sačuvana imena pobednika

U knjigu pobednika Svetosavskog turnira u Bačkoj Palanci upisali su se mnogi osnovci i srednjoškolci, a neki od njih su i danas aktivni i redovno se takmiče na seniorskim turnirima. Zahvaljujući profesoru Jatiću sačuvana su njihova imena.

Od 1999. do 2010. godine igrao se mešoviti turnir osnovaca i srednjoškolaca. Iz tog perioda nedostaju podaci o pojedinim godinama, ali se zna da je 1999. pobedila Sunčica Stojanović, drugi je bio Milan Vukovljak, dok je treće mesto pripalo Draganu Šuši. Godine 2002. ponovo pobeđuje Sunčica Stojanović, drugo mesto osvaja Kristina Anušić, a treće Milan Jatić. Potom dolazi generacija u kojoj su dominirali Bjeloglavi, te je tako 2003. godine pobedio Ljubomir Bjeloglav, dok je njegova sestra Milica bila druga, a Tihomir Bjelajac treći. Već dogodine Milica osvaja pobednički pehar, dok je Ljubomiru pripalo srebro, a Kristini Anušić bronza. Godine 2008. u listu pobednika upisao se Milan Jatić, ispred Stefana Ristića i Aleksandra Tota.

Od 2010. godine, od kada turnir zvanično nosi naziv Svetosavski i od kada se igra u dve kategorije – osnovci i srednjoškolci, pobednici u starijoj kategoriji su bili: Milan Jatić (2010.), Stefan Rašović (2011.), David Menčik (2012., 2013., 2014.), Miloš Anđelkov (2015.), Miloš Petrić (2016.), Stefan Alavanja (2017.) i Nikola Lalić (2018.). U kategoriji osnovaca šampioni su bili: Miloš Anđelkov (2010., 2012., 2013.), Jovan Mičić (2014., 2015., 2016.), Nikola Lalić (2017.), i Ilija Jovanović (2018).


Među pobednicima Svetosavskog turnira su i blizanci Milica i Ljubomir Bjeloglav, koji su kasnije u više navrata bili i kadetski šampioni Vojvodine, kao i već pomenuti Aleksandar Babić. Kakvu ulogu je vaša sekcija odigrala u njihovom šahovskom sazrevanju?

„Milica i Ljubomir Bjeloglav su pobeđivali na turnirima koji su organizovani pre 2010. godine. Ni sekcija ni ja nismo imali priliku da više učestvujemo u njihovom razvoju, jer su oni u Gimnaziju stigli kao već afirmisani šahisti sa svojim ličnim trenerima. Ali mi je izuzetno drago što sam imao priliku da uživo prisustvujem nekim njihovim najznačajnijim uspesima. Kad smo već kod uspeha, moja najveća lična satisfakcija je 12. Vojvođansko prvenstvo za kadete održano u Somboru 2005. godine, gde sam „čuvao“ trojicu osvajača medalja koji su bili u istoj sobi: Aleksandra Babića, Stefana Petrovića i Milana Jatića. Babić je bio prvi do 12 godina, a do 14 godina ispred Petrovića (bronza) i Jatića (srebro) bio je neprikosnoveni Miloš Roganović.“

Zajedno sa bivšim učenicima, a danas visokoobrazovanim mladim ljudima osnovali ste ŠK Gimnazijac 2015. godine, kakve rezultate ima iza sebe?

„Sama ideja je nastala 2007. godine, ali je trebalo da tadašnji đaci – srednjoškolci završe svoje fakultete, vrate se u Bačku Palanku i realizuju tu priču do kraja. Ideja o osnivanju još jednog šah kluba u gradu je, u stvari, bila potreba da se pruži prilika mladima da se organizuju, druže i igraju šah. Posebno što samo najbolji imaju mesta u zatvorenim šahovskim krugovima. Klub od osnivanja nastavlja tradiciju organizovanja Svetosavskog turnira za osnovce i srednjoškolce. Pored tog turnira, učestvuje kao ekipa novoosnovanog šahovskog kluba u Međuopštinskoj ligi Vrbas. Ove godine je klub, posle baraža sa Selenčom, osvojio prvo mesto, ali se u dodatnim kvalifikacijama nije izborio za viši rang. Ekipu su sačinjavali: Lana Todorov, Aleksandar Tot, Darko Milešević, Stefan Ristić, Milan Jatić, Sergej Avgustinov, Ivan Tot, Milan Marjanov, Damir Kordeloš, Ognjen Golić i Miljan Dujović. Takođe, članovi kluba učestvuju i na Otvorenim prvenstvima Bačke Palanke, kao i na turnirima u Novom Sadu i okolini i beleže dobre rezultate.“

Kakvi su planovi kluba u narednom periodu?

„Naredni ciljevi kluba bi bili da dodatno poveća svoje članstvo, da od naredne godine organizuje Svetosavski turnir i za devojke i za seniore, kao i otvoreno prvenstvo kluba i rapid-turnire i da pokuša da se plasira u viši rang takmičenja, kad za to organizaciono i takmičarski bude spreman“, kazao je profesor Jatić.

I. Uzelac

Piše:
Pošaljite komentar